Mida teha, kui silm on kuiv ja silmavalgetel rohked veresooned?

kodus.ee
Kuiva silmaga on ka nägemine natuke ebamugavam ning tihedamini tunneme kipitust ja sügelust. | Shutterstock

Mida teha, kui hoolimata kunstpisarate kasutamisest on ikkagi silm pidevalt kuiv ning ka silmavalgetel on veresooned kogu aeg paista? Kas on põhjust muret tunda või saab probleemile lihtsamalt abi?

Optometrist Jaanika Kont püüab probleemile vastuse anda ja teemat selgitada. Silmavalges on meil alati veresooned olemas. Juhul kui need on pindmised, on silmad alati ka natuke kuivemad. Kõrge vererõhu korral on sooned silmavalge pinnast kõrgemad ja looklevad rohkem.

Kui silmad on kuivad, on need samuti punakamad ja vahel lausa roosad, kuna puudub silma pinda kaitsev pisarakiht. Kuiva silmaga on ka nägemine natuke ebamugavam ning tihedamini tunneme kipitust ja sügelust.
Kuiva silma hõõrudes võime vigastada mõnda väikest kapillaari (juussoont), mille tagajärjel muutub silm kohe punaseks – valgekestal on see hästi näha.

Kunstpisarate valik on suur: need erinevad nii oma koostise kui ka mõju poolest, lisaks oleneb nende sobivus vanusest, keskkonnast ja silmade enda vajadusest. Kui silmad on väga kuivad, peaks tilk olema viskoossem – geeljas või lausa geel –, et sellest oleks tõhusat abi.
Soovitatavad on sellised kunstpisarad, milles on vähem säilitusaineid, sest need tekitavad sõltuvust. Kui kasutada niisutajaid vaid häda korral, mitte regulaarselt, siis sobivad selleks ühekordsed ampullid. Ent oma ilusate silmade eest peab hoolt kandma iga päev: seega niisutavaid tilku peaks kuiva silmaga inimene kasutama vähemalt kolm korda päevas.

Allikas: Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid