Kõige kuumem trend: dramaatilised must ja kuld köögis
Margit Aedla
Inimesed on aina julgemad valima kööki tumedaid toone. Must ruulib. | Tootja

Unustage heledad köögid! Sel hooajal on must uus hall. Musta värvi köögid on taas kuum trend ja on võtnud hallidelt koha üle. Kogu köök tehakse musta värvi – isegi kapid, tööpind, tehnika. Kusjuures kogu köögitehnika, ka veekeedukann on matt must. Moemaailma suunad jõuavad ka kööki. Mida köögi rajajad võiksid sel hooajal silmas pidada? Sisekujundajad jagavad nõu.

Kust tulevad üldse trendid ja kuidas need meieni jõuavad? Sisekujundaja Hiie Härm koostab köögitrende välismaiste köögi- ja sisustusblogide materjalide põhjal. Eks blogijatel jällegi on omad meetodid, mille järgi nemad näevad ära, mis hakkab trendiks kujunema ja mida inimesed eelistavad.

Hiie Härmi sõnul jõuavad trendikad vidinad üsna kiiresti ka Eestisse ja tarnijad on uute suundadega hästi kursis. Hiljemalt aasta jooksul peaks ka meie turult saama osta maailma viimast moodi. Eesti inimesed on väga nutikad ja tellivad üha enam asju ise välismaalt.
Sisekujundaja kinnitab, et meie inimesed lähevad trendidega kaasa. „Kui juba sõbral või naabril on selline trendikas köök, siis tahetakse samasugust – olgu selleks hall või tumehall, mis trendina Eestisse saabus aasta-paar tagasi. Detailid, kuldne, vaskne, messing – need kõik kestavad ajas kaua. Kui kogu köök on kujundatud ühtses võtmes-stiilis – kuldsed detailid näiteks –, siis inimene naudib oma kööki aastaid. Ei ole päris nii, et kui trend on läinud, siis vana köök enam ei kõlba ja tuleb uue vastu välja vahetada. Valge on ja jääb alati moodi, vähemalt Eesti inimeste seas, kes me valgust siin Põhjamaal nii vähe nautida saame,“ kinnitab Hiie Härm.

„Eestlased reageerivad üsnagi kiiresti uutele moevooludele. Julgemad ja mängulisemad disainid jäävad ka eredamalt meelde. Kui iga kümnes köögidisain on edevam, siis tundub juba, et oleme trendidega hästi kaasas käiv rahvas. Eesti klient on üldjuhul ka praktilise mõtlemisega – pigem valitakse praeahjud, käepidemed, kraanikausid ja segistid ekstravagantsemad ehk lihtsamini  välja vahetatavad asjad,“ räägib Mobalpa Eesti OÜ disainer-konsultant Karmen Saat.

 

Kuld on köögis

 

Kas tõesti teeme sel hooajal köögid üleni mustad? „Kes nii tumedat ei taha, võib kombineerida sooja pähkelpruuni mööblit kuldsete käepidemetega. Või kasutada sügavaid toone, nagu tumerohelised või tumesinised kapid, mille peal sooja puidutooniga tööpind ja kindlasti kuldsed aktsendid käepidemete näol. See on praegune trend,“ annab Hiie Härm nõu.

Kuld on tema sõnul metallidest kõige tõusvam trend praegu, vase ja messingi kõrval. Kuldsed aktsendid on lisatud nii tehnikale kui ka valamutele, segistitest rääkimata. Lisada võib kuldseid elemente ka rippuvate laelampide ja elektripistikute näol.

Tööstusliku välimusega viimistlused saavad jätkuvalt suurt tähelepanu disainimessidel. Eriti betoon. „Betoonist tööpind on naturaalne ja rustikaalne. Kuid see võib praguneda ja vajab hooldust. Seepärast on mõistlikum eelistada tööpinnaks palju tugevamat, mittepoorset ja hooldusvaba kvartskivi. Kvartsi populaarsus tööpinna materjalina on jätkuvalt tõusvas joones. Kuna see on osaliselt tehismaterjal, saab talle anda palju erinevaid viimistlusi,“ räägib Hiie Härm.
Materjal nimega terrazzo on tulnud viimastel aastatel tööpinna valikutesse ja jätkab tõusu. Juba luuakse sellest materjalist ka köögikapi uksi, lisaks tööpinnale ja taustale.

 

Kappide põnevam paigutus

 

Itaalia disainkööke müüva firma D-sign sisekujundaja Dina Gontsharova ütleb, et köögimööblis on aktuaalseks trendiks klassikaline uks metallist elementidega loft-stiilis, naturaalse marmori muster ning puidu ja mattvärvitud fassaadide kombinatsioon.
Ohtralt lisatakse ka silmapaistvaid detaile – messingi ja roosakulla elemente ning graafilisi liistkäepidemeid. Muidugi ka kõrgeid ülemisi kappe. Liigutakse rangelt sümmeetrialt põnevama kappide paigutuse poole. Oskuslikult segatakse omavahel erinevaid stiile. Hinnatud on klaas, nii taustvärvitud kui ka toonitud ning klaasuksed jaotusprofiilidega. 
„Endiselt on kuumad 50 halli varjundit – pastelsed, matid, soojad ja külmad toonid, ka süsimust. Julgelt eksperimenteeritakse eksootilise puiduga – nii köögimööbli fassaadid kui ka baarilett võivad tulla täismasspuidust. Põnevaks materjaliks on Veneta Cucine pähklispoon, uuristatud kooreüraski poolt. Selline köögimööbli fassaad on unikaalne ega jäta kedagi ükskõikseks,“ kinnitab Dina Gontsharova.

Tema sõnul lööb turul laineid Fenixi-nimeline kriimukindel siidne materjal, mille pinnakihis on kasutatud nanotehnoloogiat. Alates 2018. aasta lõpust valmistatakse Fenixist mitte ainult töötasapindasid, vaid ka köögimööbli fassaade. 

Paljude lemmik taustvärvitud mattklaasist fassaad alumiiniumraamil on nüüd ka rooste- ja kiviimitatsiooniga, mis võimaldab köögi tellijal moodustada mitmeid põnevaid lahendusi.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Sarnased artiklid