Kuidas aknapesu tõhusaks muuta?
Ain Alvela
Jutud sellest, et mõned spetsiaalsed pesuvahendid väldivad hiljem mustuse kinnistumist klaasile, on otse öeldes jama. | Shutterstock

Kas traditsioonilise vesi-lapp-paber meetodi asemel on ka teisi lahendusi, et see iseenesest hädavajalik, aga mitte kuigi meeldiv tegevus endale kuidagi mugavamaks muuta?

Igaüks peseb aknaid vastavalt vajadusele ja kuigi tavaliselt võetakse see töö ette kevadel ja sügisel, võib neid muidugi pesta-pühkida suvalisel ajal, kui mustus klaasidel häirivaks osutub.


Kodused puhastusvahendid
 

Et mitte jääda pelgalt moodsate ja eks ka hinnalt kallite klaasipesuvahendite propageerijaks, olgu öeldud, et hoolas inimene saab oma kodu aknad kenasti puhtaks ka nõnda, et kasutab selleks vaid sooja vett, millesse lisatud törts mingit pesuainet, pehmet puuvillariidest lappi ja kuivatamiseks pehmemat sorti vett imavat paberit, olgu selleks siis kasvõi vana ajaleht. Tulemuse edukuse määrab see, et aknaklaas tuleb märjalt korralikult mustusest puhtaks pesta ja seejärel enne kuivamist hoolikalt kuivaks nühkida.

Kes ei soovi kemikaale kasutada, võib segada aknapesuvette looduslikke aineid – soodat, sidrunimahla, äädikat, abiks võib olla ka sorts viina või veel parem, kui juhtub olema piiritust. Üldiselt on selliste looduslike pesuvahenditega aga nii, et nende tõhusus sõltub suuresti ka aknaklaasi määrdumise astmest ja sellest, mis laadi mustus klaasil on. Kui klaas on tugevalt määrdunud – katuseakende puhul võib seal leiduda näiteks linnukakat, tavalise tolmuga segunenud õietolmu, suurema tee ääres ka täiesti teadmata päritolu mustust, mida autod välja paiskavad –,jõutakse tavaliselt tõdemuseni, et ainult ökopuhastamisest siiski ei piisa, ning lisatakse pesuveele ikkagi ka mingi annus vedelseepi, nõudepesuvahendit, pesupulbrit vmt.

Pesuaineid ei tohiks lisada liialt palju, pärast on lihtsalt sellevõrra rohkem tegemist nende klaasilt maha saamisega. Kemikaalijääkidest klaasil annab tunnistust seda teatud nurga all vastu valgust vaadates nähtavale ilmuv vikerkaarevärvides klaasipind. Näib, et sellest pole midagi hullu, klaas on ju iseenesest läbipaistev ja kirgas, aga see vikerkaar tasub klaasilt ikkagi maha saada, sest just sinna hakkab hiljem esimesena taas mustust kogunema.


Pesuvahend hilisemat mustust ei peleta

Jutud sellest, et mõned spetsiaalsed pesuvahendid väldivad hiljem mustuse kinnistumist klaasile, on otse öeldes jama – kui aknad asuvad ikka näiteks maja sõidutee poolsel küljel, mustuvad need üsna kiiresti niikuinii ja püüd neid säravana hoida mingit imeainet kasutades on sulaselge meelepett.

Küll aga saab kevadise aknapesu mitmeid abivahendeid kasutades enda jaoks meeldivamaks muuta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.