Kuidas ehitada ja hooldada puidust terrassi?

Janno Zõbin
TM Kodu & Ehitus
Puidust terrass.Pilt on illustratiivne. | Shutterstock

Kuivade ja soojade ilmadega algab lisaks üldehitajatele kõrghooaeg ka terrassitegijatel. Vaatamata sellele, kas tellida ehitus professionaalidelt või ise käed külge lüüa, tasub terrass ühe hooga kevadel valmis teha. Nii jääb juba samal hooajal rohkem aega terrassimõnusid nautida ja üürikest suve maksimaalselt ära kasutada.

Elamute puhul võib terrass olla täielikult õuele avatud maja pikendus aja veetmiseks soojadel suveõhtutel, varjualune vihma ja päikese eest või klaasidega kinni ehitatud ruum, mis võimaldab terrassi pikemalt kasutada ka jahedamatel sügisilmadel. Lisaks tuntakse tänapäeval üha enam terrasse majast kaugemal eraldi ehitistena või terrassi kohandamist väliköögiks. Mida olulist siis terrassi ehitamisel silmas pidada?

Nõuandeid jagab Heikki Kilkson, termotöödeldud puidust, immutatud ja kuumõlitatud lauast terrasse pakkuva Imemees OÜ ja Terrass.ee meister.

Kuidas käib tavaliselt terrassi pinnase ettevalmistamine? Mis on oluline ilma vundamendita terrassi puhul?

Meie oma praktikas vundamendita terrasse ei raja. Erandiks on linnatänavatele paigaldatavad moodulitest koosnevad suveterrassid, mis talveks kokku pannakse ja kevadeti uuesti paigaldatakse. Ka selliseid moodulterrasse ei paigaldata otse kasvupinnasele, vaid reeglina linnatänavate kivisillutisele või asfaltkattele. Kasutades paigaldusklotse välditakse otsest kontakti niiske aluspinnaga.

Mida peaks terrassi vundamendi puhul silmas pidama?

Terrassi aluspinnaks sobib ka plaatvundament või lamekatus. Plaatvundamendi puhul on olulised kalded samuti nagu lamekatuste puhul. Sellisele aluspinnale rajatud terrassi puhul peab jälgima, et terrassi karkass ei takistaks vee ja väiksema mustuse äravoolu.

Kas kasutate vundamendiposte?

Enamus koduaedade terrasse rajame postvundamendile. Terrassi postvundamendi puhul on vajumisohust probleemsem pinnase külmakergetest tulenevad nihked. Vigu, mida oskamatusest või halvemal juhul laiskusest põhjustada võib, on mitmeid. Postvundamendi sügavus peab ulatuma maapinna külmakerke piirist allapoole, aga ainuüksi sellest pole kasu. Kui jäätunud pinnasel on võimalus kuskilt maapinna piirilt postist kinni haarata ja välja tirida, siis ta seda ka teeb. Tagasi ükski post naljalt maasse minna ei taha. Seega võib vabalt ette tulla olukord, kus rõduuks kevadeks enam lahti ei käi.

Milline puit ja laud teie pakutavatest on terrassiehituse puhul levinuimad ja miks? Milliseid erilahendusi pakute?

Levinuim on ikka üks soodsamatest, süvaimmutatud okaspuu, ja optimaalseim ristlõge, mida kasutame, on 120 x 28. Toonidest kasutame enam-vähem võrdselt nii pruuni kui rohelist immutust. Rohelise immutusega lauda kasutatakse enamjaolt siis, kui on plaanis terrass hiljem tooniva terrassiõliga hoone või mööbliga sobivamasse tooni õlitada. Kel on tulevase terrassi toon tumepruun, neile saame pakkuda juba valmis kuumõlitatud terrassilauda. Naturaalse väärika halli saab, kui eelistada lehisest terrassilaudist.

Millised üldse on eri variandid immutada või värvida? Mis on nende puudused ja eelised?

Terrassilaudu õlitatakse terrassiõliga. Terrassiõli laseb puidul hingata. Pea iga aasta võtab ühendust mõni inimene, kes on oma terrassi üle värvinud. Sel juhul saame kahjuks aidata vaid laudise vahetusega. Värvikiht ei lase niiskust läbi, enamasti ei pääse niiskus välja, puidu sisse leiab vesi tee läbi pragude. Puit ei kuiva ja kahjuritel ongi nii mõnus järada. Terrassiõlisid saab ka toonida vastavalt soovile üsna laias värvivalikus.

Milliseid kinnitusi laudade ühendamiseks karkassiga on mõistlik kasutada ja miks?

Termotöödeldud puit võimaldab kasutada klamberkinnitust. Samuti sobib klamberkinnitus erinevatele plast- ja puitplast-terrassilaudadele, kuna nende kujumuutus on ilmasiku mõjul väike. Immutatud okaspuu, samuti lehise puhul tuleks eelistada kruvikinnitust. Lehisest terrassilaud liigutab ennast päris kõvasti ja vajab seega tugevamaid ning sitkemaid kruve.

Kas haljastuse, näiteks heki kasutamine terrasside piiretena on hea mõte või kipub lauda mädandama?

Mida kuivem püsib terrass – nii laudis kui karkass ja maapind terrassi all –, seda pikem on terrassi eluiga. Õueterrassi puhul ei saa reeglina vältida vihma, lume ja väliniiskusega kokkupuudet. Küll aga on oluline, et kuivamine toimuks võimalikult kiiresti ja kogu konstruktsiooni ulatuses. Laudade pinda kahjustab muidugi ka intensiivne päikesekiirgus, kuid selle vastu aitavadki terrassiõlid.

Kas on levinud ka terrassi ja väliköögi ühendamine või väliköögi puhul tuleks rääkida juba eraldi ehitisest?

Nagu oleme harjunud siseruumides elutoa ja köögi ühisfunktsiooniga, on ka terrassi mõistlik köögiga ühendada. Samuti tasuks jälgida, et terrass ühendaks õue ja maja siseruume.

Milleks on kasulik kivisillutisega ääristatud terrass?

Kivisillutis on tihti praktiliseks lahenduseks just terrassi servas, kuhu muruniitja ei ulatu.

Puidust terrass | Terrass.ee

Veel nõuandeid: küsimustele vastab Margus Läänemägi, termotöödeldud puidust terrasse pakkuva Thermory.com/Brenstol OÜ müügijuht

Mida terrassimaterjali valikul silmas pidada?

Terrass on pind, mis avatud välitingimustele nagu päike, sademed ja temperatuurimuutused. Tähtsaim on seega materjali vastupidavus. Puittoodetele omistatakse teatud vastupidavusklassid, mis teevad valiku kergemaks. Kõrge vastupidavusklass tähendab terrassi pikemat eluiga ja väikseimat võimalikku hooldusvajadust. Termotöötluse tulemusel paraneb nii puidu mõõtmete stabiilsus kui vastupanuvõime hallitustele.

Üha enam teadvustatud nüanss on ka eluterve keskkond: meie pakutava puidu kõrge vastupidavusklass on saavutatud tänu kemikaalivabale puidutöötlusele, mis toimub vaid temperatuuri ja veeauru mõjul. Seega ei sisaldu termopuidus kemikaale ega plastikuid, erinevalt komposiitmaterjalidest: WPC ehk Wood Plastic Composite ja plastikterrassid. Keskkonnasäästlikkuse kõrval on ka mitu praktilisemat aspekti. Näiteks ei lähe termopuit lauspäikese käes nii ruttu tuliseks kui plastikmaterjalidest terrassid. Samuti sobib termopuit märgaladele väiksema veeimavuse ja mõõtmete stabiilsuse tõttu, võrreldes töötlemata puiduga.

Mis see termopuit siis täpsemalt on?

Kõige lühem selgitus: puit, mille vastupidavust on temperatuuri mõjul märgatavalt parendatud. Termotöötlust võib mõneti võrrelda leiva küpsetamisega: protsess toimub vastavas ahjus ehk termokambris, kus jälgivad sensorite abil arvuti kaudu töö käiku spetsialistid. Ühtegi kemikaali ei kasutata ning protsess toimub temperatuuri ja veeauru koosmõjul.

Millised on ühe või teise termopuidu eelised ja puudused?

Thermory terrasside puhul on kaks peamist puiduliiki: saar ja mänd. Termosaart iseloomustab läbiv šokolaadipruun toon ning ilmekas puidustruktuur. See lisab terrassile luksusliku eksootilise välimuse. Termomänd on heledam, sooja mee tooni. Mõlema puidu vastupidavust on tänu termotöötlusele oluliselt parendatud. Seejuures termosaarel on vastupidavus mõnevõrra parem kui termomännil.

Milline termolaud on terrassiehitusel levinuim ja miks? Kuidas laudu kinnitatakse?

Enim eristub termosaar oma eksootilise tumeda tooniga. Eelistatakse üha enam kruvivaba kinnitust, et luua visuaalselt kaunis terrassipind. Selleks on pakkuda mitu eri klambrilahendust, uuematest PaC-System: lauad kinnituvad klambrite külge vaid kerge surve all. See hoiab oluliselt kokku paigaldusaega.

Milliseid viimistlusmaterjale peaks kasutama?

Võimalikest viimistlusmaterjalidest tooks välja UV-kaitsega õli. Regulaarse õlitamiseta muutub puit UV-kiirguse mõjul hõbehalliks ning vahel lastakse sel nii jääda taotluslikult. Algse ilme saab aga kerge lihvimise ja õlitamisega taastada – siin tuleb kasuks termopuidu töödeldavus. Õlitamise hooldustihedus sõltub vastavast õlist, millega pind on töödeldud. Õlitamise puhul tuleb jälgida õlide tootjapoolset juhendit!

Kas ja millal peaks terrassi hooldama?

Soovitatav on hooldus enne suvehooaja algust: kevadel. Terrassile saab anda uue hingamise seda aegsasti puhastades ning õlitades. Regulaarne hooldus ühtlasi pikendab terrassi eluiga. Hooldus ei puuduta seejuures ainult puitterrasse. Kuigi ka plastterrasse reklaamitakse hooldusvabadena, vajab tegelikkuses iga väliskeskkonnas olev pind aeg-ajalt hooldust.

Klaaslahenduses muudavad terrassi eluruumi pikenduseks

Kas terrassi klaasida? Nõu annab Hannes Kalmus, Malmerk Klaasium OÜ müügijuht

Mida terrassilt enim oodatakse?

Reeglina tullakse meie juurde probleemiga, et majal on suur terrass, kuid seda ei saa sagedasti kasutada, kuna ilm on kehv. Klaaslahendused on mõeldud selleks, et hea ilma korral seinad lahti lükata ning funktsionaalsemalt ja pikemalt terrassi kasutada.

Kas armastatakse täies ulatuses klaasiga ümbritsetud terrassi või tehakse terrass väiksemaks nii, et osa terrassi alast jääb klaasseintest väljapoole?

Sõltub, kuidas on maja ehitatud. Kas maja ehitamisel on üldse mõeldud, et ehitatakse terrass kinni. Kui ei ole, peab hakkama mõtlema, kuidas seda teha. Maja konstruktsioon on määrava tähendusega ja seetõttu tuleks terrassile mõelda juba projekteerimise käigus.

Millised on klaaside kinnitamise vahendid?

On raamideta klaasimislahendus, kus klaasid ripuvad üleval kinnituspinna küljes ja klaaside vahel ei ole vertikaalprofiile ehk raame, ja raamidega klaasikinnitamine. Viimasel puhul on klaasid alumiiniumraamidega ümbritsetud, need on pulbervärvitud, roostevabad ja nende eluiga on pikem.

Osa terrasse ongi nagu ühetaolised väikesed majakesed. Kas see on uuem trend või juba vana tava? Millised on sellise klaasmaja ehituslikud ja hinna erinevused maja külge ehitatud terrassi ees?

Talveaia moodi terrasse on tehtud ammu, aga viimasel ajal rohkem. See on suhteliselt kulukas ettevõtmine: talveaed klaasseina ja klaaskatusega maksab umbes 550–600 eurot põrandapinna ruutmeetri kohta. Palju sõltub konkreetsest lahendusest: katus, profiilid jne. Kui räägime avatäite ruutmeeter algab 110–120 eurost.

Millist klaasi kasutate ja milline on selle erinevus aknaklaasist?

Kasutame ainult ühekordset klaasi, see ei pea sooja, tegu on karastatud klaasiga. Soojapidav klaas on väga kallis, reeglina sellesse ei investeerita, selle hind on võrreldav maja ruutmeetriga ja tavaliselt juba algselt projekti planeeritud. Olulisim on ka talveaedade puhul, et juba maja ja kõrvalhoonete projekteerimise käigus mõeldaks klaaslahendused valmis, siis ei tule hiljem ebameeldivaid üllatusi.

Sarnased artiklid