Kuidas leida kõige turvalisemat turvatooli?

Sisuturundus
Lapsed alla 135 cm peavad kasutama spetsiaalset turvavarustust turvahälli- või istme näol. | Kaup24.ee

Liiklusseadus kohustab sõidukis, kus on turvavööd, sõitjad sõidu ajaks turvavöödega nõuetekohaselt kinnitama.

Lapsed alla 135 cm peavad kasutama spetsiaalset turvavarustust turvahälli- või istme näol. Oma lapsele turvatooli ostes tasub lähtuda nii oma auto võimalustest kui ka lapse kasvust.

Missugusele istmele see autos asetada? Ja kuidas aru saada, et lapsel on tema toolis lisaks ohutule olemisele ka hea olla? Allpool on sellest kõigest juttu.
Kasulikku lisainfot asjadest lisaks turvatoolile, mille soetamisele on vaja mõelda enne lapse sündi, leiab ka Kaup24.ee selleteemalisest blogipostitusest.

 

Millised on võimalused turvaistme kinnitamiseks autos?
 

Enne turvavarustuse välja valimist on vaja välja selgitada, mil moel on sul võimalik seda oma autosse kinnitada. 
Autotootjad juba mõnda aega toodavad autosid, kus on olemas spetsiaalsed lastetoolide kinnitused – niinimetatud Isofix kinnitused.
Need on vastavad aasad, mis lasevad lapse turvalise tooli lihtsalt ja samas ka mugavalt ning lihtsalt autosse paigaldada. Klõps ja turvaiste või - häll on paigas!

Kui su autos puuduvad Isofix kinnitused, siis on võimalik turvaiste kinnitada turvavööga. Sel puhul jälgi kindlasti, et turvavöö kinnitamisel keerdus ei oleks. Lastetool on kindlalt kinnitatud, kui selle liikumisruum paremale-vasakule ja ette-taha jääb kuni 2,5 cm piiresse.

Turvaistme ostmisel on siis oluline jälgida, kas saad seda kinnitada autosse ainult Isofix kinnitusega, ainult turvavööga. Või saad kasutada nii Isofixi kui ka turvavöö varianti turvavarustuse kinnitamiseks.

 

Turvahälli paigutamine autosse
 

Turvahälli kasutatakse tavaliselt kuni lapse aastaseks saamiseni. Autosse paiguta turvahäll alati nii, et su laps on seljaga sõidusuunas. Veel peab jälgima lapsehälli kaldenurka, see peab olema 45 kraadi juures.  
Nii ei ole beebi sellises sundasendis, kus pea vajub rinnale. Sel ajal kui laps veel pead ise ei oska hoida, raskendab rinnakule vajunud pea lapse hingamist.
Kui laps kaalub rohkem kui 13 kg või lapse pea hakkab ulatuma üle turvahälli ääre, siis on aeg tagada turvaline autosõit kasutades turvaistet.

 

Turvatooli asetus autos
 

Kuni lapse nelja aastaseks saamiseni soovitatakse endiselt paigutada turvaiste nii, et laps oleks seljaga sõidusuunas. Poest on sul võimalik leida ka turvaistmeid, mida saab sättida autosse nii üht- kui ka teistpidi.
Kõige ohutumaks kohaks turvaistmele loetakse tagaistme keskmist istet. Aga kui sul on kaasas rohkem kaassõitjaid, kes vajavad spetsiaalset varustust?
Kõrvalistuja turvapadi tuleb sinna turvatooli või -hälli paigutades välja lülitada.
Kui plaanid turvaistet või -hälli paigutada esiistmele, siis palun lülita oma autos turvapadja funktsioon välja.

Turvapadi võib söösta oma tööd tegema juba päris õrna kokkupuute peale teise autoga ning see kujutab lapse tervisele suurt ohtu.

 

Turvavöö korrektne kasutamine
 

Kuna turvatool on mõeldud lapse heaolu parandamiseks, siis siin on mõned juhised teadmaks, et ostetavas toolis on su lapsel hea ja kindel olla.
Turvavöö peab turvatoolis istuval lapsel jooksma üle õla ja/või üle puusade. Sama kehtib ka turvahällis reisiva lapse puhul.

Jälgi, et turvavöö ei häiriks kuidagi su last. Ei pitsitaks liiga ega ka oleks liialt lõdvalt. Turvavöö on piisavalt turvaliselt kinnitatud siis, kui lapse ja turvavöö vahele rangluu juures jääb sõrme jagu ruumi. Soojade üleriietega reisides soovitatakse need eest avada või üldse seljast võtta.

Pikkadel sõitudel tee vastavalt oma lastele vajadustele pause. Kellelegi meist ei meeldi pikalt olla sundasendis ja see võib muuta reisijate tuju virilaks. Sirutuspausi võiks ette võtta vähemalt iga paari tunni tagant.

 

Enne ostu leia võimalus proovimiseks
 

Julgustame sind seda kõike ka reaalselt läbi proovima, leides kasvõi ajutiselt kodus proovimiseks mõne turvatooli, isegi kui see ei ole kõige õigemas suuruses.
Leia toolile sobivaim koht autos ja kinnita ka laps turvaistmele istuma. Selline testimine aitab saada aimu, missuguste mõõtmetega turvaiste on kõige õigem valik.
Nii võid kindel olla, et oled aidanud omalt poolt palju kaasa, et su lapsel on autos turvaline ja hea olla.
Turvatoolide usaldusväärsust saab õige valiku tegemiseks kontrollida näiteks Adac.de saksakeelselt veebilehelt, sõltumatult toolide testijalt.

 

Lõpuks - millal on sobiv aeg loobuda turvaistmest?

Minulaps.ee artikkel vastab sellele küsimusele koos väikese infograafikuga.

E-poest Kaup24.ee leiad suure valiku laste turvavarustust autosse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid