Kuidas valida ja hooldada voodipesu? Erinevate materjalide omadused

Sisuturundus
Pestes keera voodipesu alati pahupidi, nii säilivad värvid kauem ning pealispind ei muutu nii kergesti topiliseks. | Hemtex

Hemtexi tootevalikus on palju erinevas koes puuvillaseid voodipesukomplekte. See, mille järgi otsustada ning valik langetada, sõltub suuresti isiklikust eelistusest. Puuvillane kangas erineb vastavalt kiuloendile, mis näitab, mitu puuvillaniiti on 1 ruuttollis kangas. Tavaliselt on parema kvaliteediga voodipesudel kõrgem kiuloend. Samas ka materjal ning kudumistehnoloogia  mõjutavad kanga väljanägemist.

Percale – vastupandamatult pehme

Percalepuuvillane kangas on kootud eriti peenikese niidiga ning neid on ruuttolli kohta enam kui 200 (kiuloend). Seetõttu ongi kanga pealispind eriti sile ning nahaga kokkupuutel vastupandamatult pehme. Lisaks sellele, et percale on mõnusalt jahe ning kaunis materjal, on see ka lihtsasti hooldatav ning vastupidav. Kuigi percalepuuvillastel toodetel puudub satiinile omane läige, säilitavad need kauni välimuse ka pika kasutuse järel.


Satiin – läige ja pehmus

Satiinvoodipesule annab iseloomuliku läike vastav kudumistehnika, mille puhul läheb koeniit neljast lõimeniidist üle, ühe alt läbi, taaskord neljast üle ja nii edasi. Selliselt saadakse kangast kauniläikeline ning siledapinnaline. Selleks, et satiinpuuvillased voodipesud kaua vastu peaksid, ei soovita me neid trummelkuivatada, kuna see kulutab kanga pinda ning võib põhjustada kanga muutumist topiliseks. Satiini kaunis läige ja pehmus säilivad kaua, kui peale voodipesude pesemist triigid need või kasutad pesukalandrit. Triikimine surub kanga pinnal püsti tõusnud kiud tagasi siledaks.


Tavapuuvill (ehk labane kude) – kõige tavapärasem

Lihtsaim ja tavalisim puuvillakude on labane kude ehk nö tavapuuvill. Sellise kudumisviisi puhul kootakse ühepaksused koe- ja lõimeniidid kordamööda üle teineteise. Tavapuuvillane voodipesukomplekt või aluslina on lihtsasti hooldatav, vastupidav ning talub kuivatamist ka kõrgetel temperatuuridel. Kanga välimus sõltub sellest, kui tihedalt on niidid kootud ning milline on niidi enda kvaliteet.
 

Linane, flanell ja krepp

Tootevalikus on lisaks eelmainitud kangastele ka veel linane, flanell ja krepp. Linane on praktiline seetõttu, et mustusthülgav, imab endasse hästi niiskust ning juhib kehalt eemale liigset soojust, mistõttu on linaste voodipesude vahel mõnusalt jahe magada. Linane kangas ei muutu topiliseks, ent oluline on seda õigesti hooldada. Flanell kootakse sarnaselt tavapuuvillale, ent seejärel töödeldakse saadud kangast spetsiaalses masinas, milles olevad ogad teevad kanga pealispinnast ära tuntavalt pehme ning veidi koheva lõpptulemuse.  
Krepp-puuvilla on äärmiselt lihtne hooldada, sest kangale omane struktuur taastub peale pesu ning seda pole vaja triikida. Krepp-puuvill sobib eriti jaheda pealispinna tõttu kõige paremini suviseks kasutamiseks, ent loomulikult võib seda aastaringselt kasutada.
 

Kuidas voodipesusid hooldada?


Kõiki Hemtexis müüdavaid voodipesusid võib pesta 60 kraadi juures. Kui pesed voodipesusid, keera need alati pahupidi, nii säilivad värvid kauem ning pealispind ei muutu nii kergesti topiliseks. Kui triikida voodipesu õige pisut niiskena, saab selle pealispinna sama siledaks, pehmeks ja läikivaks, kui see oli enne pesu.
Kõiki voodipesusid võib kuivatada trummelkuivatis, kuid siiski ei soovita me seda teha satiinvoodipesude puhul, sest nad on võrreldes teiste materjalidega õrnemad ning trummelkuivati kulutab kangast.

Sarnased artiklid