Maja ehitamiseks sobiv plokk vali vastavalt korruste arvule

kodus.ee
Üldjuhul peaks projekteerija ütlema, millise paksuse ja tugevusega plokk sobib vastava maja ehitamiseks. | Shutterstock

Millist plokki tuleb maja ehitamiseks kasutada? Lihtne küsimus, aga veidi keerulised vastata. Järgnevalt kolm olulist punkti, mida tuleb ploki valikul arvestada.

* Kas maja on ühe või mitme korrusega?

* Kui suur on kandvate seinte vahekaugus?

* Kui suured aknad-uksed on seintes?

Loomulikult on tegureid teisigi, kuid need 3 küsimust saavad ploki valikul üldjuhul määravaks. Kõige õigem vastus küsimusele “millist plokki kasutada” on selline: projekteerija ütleb, millise paksuse ja tugevusega plokk sobib. Kuna tegemist on kandekonstruktsiooniga, siis ainult kellegi tuttava ehitusmehe ütlusest “ma olen koguaeg nii teinud” ei piisa.
Kui aga alles unistate oma majast või olemasoleva ümberehitusest, siis esialgsete plaanide koostamisel võib lähtuda järgmistest põhimõtetest


Ühekordne maja

Lihtsa ühekordse maja, mille seina kõrgus on umbes 2,5-3,0 m ja kandvate seinte vahekaugus jääb 6 m piiresse, võib üldjuhul ehitatada 200 mm paksustest plokkidest.

 

Pooleteistkorruseline maja

Enamasti sobivad 200 mm plokid ka 1,5-kordsete majade ehitamiseks. Kui aga esimese korruse kandvad seinad on teineteisest kaugemal kui 6 m, võiks kindluse mõttes esialgse eskiisi teha 250 mm paksuse plokiga. 

 

Kahekorruseline maja

200 mm plokid sobivad üldjuhul ka väiksemate kahekordsete majade ehitamiseks. Kui aga kandvate seinte vahekaugus ületab 6 m ja akende laius on >2,5 m, tasuks esimene korrus kohe arvestada 250 mm plokiga. Teise korruse ehitamiseks võivad 200 mm plokid sobida. 

 

Kolmekordne maja

Kolmekordse maja seinad võib kavandada nii: esimene korrus 300 mm, teine korrus 250 mm ja kolmas 200 mm plokist. 


Allikas: Weber

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid