Materjalid meie ümber

TM Kodu & Ehitus
Skandinaavialik kodu, kus on kasutatud palju puitu | Shutterstock

Erinevad materjalid annavad meid ümbritsevale keskkonnale värvi, tekstuuri, esteetika ja emotsiooni – tunneme, näeme neid ja puutume nendega iga päev aktiivselt kokku.

Tänapäeval on poodides nii lai valik ja kõik on kiiresti kättesaadav, mistõttu võib tekkida palju küsimusi või dilemmasid. Kas ja kuidas sobitada uut ning vana? Kui palju erinevaid materjale võib koos kasutada? Mis on üldse moes ja stiilne? Kas säästlikkus välistab maitsekuse?  Tegelikult annab selline valikuterohkus just võimaluse kujundada isikupärane kodu – kips seinas ja laminaat põrandal pole enam norm.

Kõik on moes


Võib julgelt öelda, et praegu on kõik moes – klassikalisus, retro, öko, modernsus. Palju kasutatakse erinevate stiilide ning materjalide omavahel segamist ja sobitamist. Värskus, kunstipärasus ja ootamatud kooslused on kindlasti hetketrendide võtmesõnadeks. Kõige populaarsemad materjalid on sisekujunduses kindlasti kivi, puit, metall ja klaas, aga ka näiteks kork ja marmor – naturaalsus, sõltumata stiilist, on muutunud oluliseks. Ollakse palju teadlikumad tervislikest eluviisidest ja mõistetakse, et tähtis pole mitte pelgalt see, mida sisse süüakse, vaid väärtustatakse ka ümbritsevat keskkonda.
Tänavapildis võib selgesti näha, et möödunud sajandi 50ndad ja 70ndad on praegu rõivamoes väga aktuaalsed. Sarnased eelistused domineerivad ka sisekujunduses. Taaskord on palju hakatud kasutama metalli ja trendikad on nii vase-, kulla- kui ka hõbedatoonid. 


Kui klassikaline reegel ütleb, et tuleks teha valik ja kasutada sisekujunduses pigem üht värvi metalli, siis praegu eksperimenteeritakse ja kombineeritakse neid omavahel – piirangud on kadunud.
Rääkides puidust ja selle imitatsioonidest, võiks võimalusel eelistada kindlasti laminaadile täispuitu, sest see peab ajahambale vastu, on restaureeritav ja ka hingab paremini. Samas on laminaatki muutunud kvaliteetsemaks ja pakub tõesti taskukohasemat alternatiivi – ikkagi parem lahendus kui linoleum. 


Kindlasti ei tohi alahinnata klaasi. Tänapäeval leidub tohutu hulk erinevaid klaasiliike, mis võimaldab sobitada klaasi väga erinevas stiilis interjööridesse: alates klassikalisest kuni gooti stiilini, minimalismist avangardini. Koos metalli ja puiduga kasutatakse klaasi kõige sagedamini dekoratiivsete ja pealiselementide valmistamiseks, mis võimaldavad parandada mööbliesemete välimust.

Eri tooni puidu kombineerimine


Viimasel ajal on moodi tulnud just heledat värvi puittooted. Tegelikult on sarnaselt metallide miksimisega ka erinevat tooni puitude ruumi sobitamine ootamatult muutunud vägagi populaarseks – viimane moeröögatus on kirjud, varieeruvat värvi liistudest parketid ja seinapaneelid.
Modernsesse interjööri passib puidu asemel aga puhas betoon, olgu see siis seinas, põrandal või igal pool – tegemist on tänaseks mõnes mõttes juba ajatult klassikalise kujundusvõttega. Samuti sobivad taolisse koju eriliselt hästi klaas, plastik, metall, nahk ja vineer.

Võib öelda, et tegelikult passivad kõik materjalid kõigega ja nagu mainitud, on kokkusobitamine meie aja üheks põhilisemaks uuenduseks sisekujundusmaailmas. Siiski selleks, et jääda maitsekaks, peaks nii paljuga arvestama, et kui mööbel on kombineeritud väga paljudest erinevates materjalidest, võiks põrand ja seinad jääda lihtsaks ning neutraalseks. Kui ka seintel või põrandal toimub kirev möll, sobiks ühtsest stiilist ja materjalist mööbel. 

Samas tuleb tõdeda, et on ka selliseid tõeliselt hästi välja mängitud segasummasuvilalikke interjööre, kus kogu stiil on kaootiline, aga taolises kodus tuleb kõik juba täiesti üle võlli keerata ja lähtuda põhimõttest, mida rohkem, seda uhkem. Muidu jääb asi poolikuks ja mõjub maitselagedalt.

Naturaalne põhitrend püsib läbi aja


Nagu eespool mainitud, on viimase kümne aasta jooksul hakatud naturaalsusest ja tervislikest eluviisidest hüppeliselt rohkem lugu pidama. Ühest küljest võib looduslikest materjalidest ehitatud kodu tõepoolest allergiaid vähendada, teisalt on mõju kindlasti ka psühholoogiline, sest ümbritsevast puhtast ja kvaliteetsest keskkonnast ollakse teadlikud – see mõte pakub rahulolu. 

Esimesed materjalid, mis naturaalsest kodust mõeldes pähe tulevad, on kindlasti puit ja linane või puuvillane kangas, kuid võimalusi on rohkem. Kui nahktoodete vältimine pole just põhimõtteline otsus, toovad need kindlasti interjööri väärikust. Täisnahast diivan või suursugune lehmanahast vaip võivad kindlasti olla ruumi n-ö kroonijuveelideks. Luksuslikud naturaalsed materjalid on ka erinevad kivimid – näiteks marmor ja graniit.

Õdusa ja hubase atmosfääri aitab luua aga savikrohv, mis sobib nii klassikalisse kui ka modernsesse interjööri. See talub hästi niiskust ja tuld, salvestab sooja, kannatab värvimist ega saasta loodust. Savikrohv seinas on hea alternatiiv puidule ja võimaldab seega mitmekesisemat lähenemist looduslikest materjalidest kodule. Tähtis on mõista ka seda, et naturaalne kodukujundus ei tähenda pelgalt mingisugust taluinterjööri. Loomulikult võib tegu olla rustikaalse ja maalähedase disainiga, kuid see saab olla ka kõike muud. Nii geomeetriline ja modernne, elegantne klassikaline kui ka tööstuslikult industriaalne stiil võivad lähtuda looduslikkusest – tegu on eelkõige põhimõtte ja eluviisiga, mitte ilmtingimata konkreetse visuaalse väljendusviisiga.

Sarnased artiklid