Millal on kõige õigem hetk ürte noppida?
Kaja Kurg
Ürti (õitsev latv või kogu maapealne osa) ja üksikuid lehti kogu üldjuhul õitsemise algul või vahetult enne seda. | Shutterstock

Maitsetaimi värskelt kasutades ja neid kuivatamiseks kogudes ei tohi maha magada õiget aega, millal lehed ja õied on kõige väärtuslikumad ning maitse ja lõhn kõige parem.

Päikeselisel hommikupoolikul, kui kaste on juba kuivanud, on kasulike ainete sisaldus taimes kõige suurem. Siis ongi parim aeg koguda maitse- ja ravimtaimi.

Kuum keskpäev ei sobi korjamiseks sellepärast, et siis lendub maitsetaimedest väga palju kasulikke eeterlikke õlisid. Palju oivalist aroomi läheb kaotsi ning kogutud saak pole enam nii väärtuslik.

Suure vihma ajal toimeainete sisaldus väheneb. Pärast saju lõppemist kulub mõni päev, et nende tavapärane sisaldus taastuks.

* Ürti (õitsev latv või kogu maapealne osa) ja üksikuid lehti kogu üldjuhul õitsemise algul või vahetult enne seda. Siis lõhnab taim kõige tugevamalt ning on suurima eeterlike õlide sisaldusega.

* Õisi ja õisikuid nopi kohe pärast avanemist, seejuures püüa varsi mitte kahjustada. Varsi lõika kääridega, sest siis sa ei vigasta allesjäävat varreosa, kust võib sirguda veel teine ja kolmaski saak.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid