Milline murutrimmer valida?

Angelika Vabaorg (K-Rauta)
TM Kodu & Ehitus
Murutrimmer | Shutterstock

Muruniitmise põhitöö teeb enamasti ära murutraktor või -niiduk. Paraku jäävad need tööriistad puude ja põõsaste ümber, kraavipervedel ning kivide ja peenarde vahel hätta ja siis tulebki appi trimmer.

 

Uut tööriista ei tasu valida uisapäisa. Enamasti pole häid ja halbu masinaid, vaid on õigesti või valesti hinnatud ootused. Enne trimmeri ostmist kaardista vajadused ning mõtle läbi, kes peres trimmerdamistööd tegema hakkab. Valik sõltub nii aia suurusest, viljapuude ja peenarde rohkusest kui ka töötegija füüsilistest eeldustest.

Arvesta sellega, et murutrimmer on mõeldud muru kärpimiseks, mitte heinamaa niitmiseks või võsa lõikamiseks. Kahtluse korral tasub alati nõu pidada ehituspoe spetsialistiga, kes aitab ootuste põhjal välja selgitada, kas ostjal on tarvis trimmerit, rohulõikurit või võsalõikurit. Üldjoontes saab trimmerid jagada bensiini või elektriga tegutsevateks tööriistadeks.

Bensiinimootoriga trimmer

Bensiinimootoriga trimmerid on tavaliselt võimsamad ning saavad lisaks madalale heinale jagu noorest võsast. Bensiinimootori plusspoolele saab kirjutada ka mugavuse ja mobiilsuse, sest seadmel puudub juhe ning tööaega ei piira aku maht. Teisalt on bensiinimootor enamasti kõrgema hinnaga, füüsiliselt raskem ning tekitab suuremat müra ja vibratsiooni. Seejuures on hea teada, et neljataktiline mootor on mõnevõrra kasutajasõbralikum ning tekitab müra ja vibratsiooni vähem kui kahetaktiline mootor. Igal juhul nõuavad võimsamad bensiinimootoriga trimmerid meherammu.

Elektritrimmer on vaikne ja kerge

Elektriga töötavad trimmerid on seevastu hinnalt võrdlemisi soodsad, kuid nende puhul peab arvestama masina järel lookleva juhtmega, mis ei sobi suurde aeda. Elektritrimmeriga töötamiseks pole suurt rammu tarvis, pigem on see tööriist igaühele jõukohane. Elektrimootoriga trimmerit on ka lihtsam käivitada ning regulaarselt hooldada. Küll aga tuleb elektriga töötava trimmeri puhul teha mööndusi võimsuse osas ning päris igast kõrgest tuustist see tööriist jagu ei saa.

Mobiilne ja kerge akutrimmer

Lisaks juhtmega elektritrimmerile koguvad populaarsust ka akutrimmerid, mis pakuvad bensiinimootoriga sarnast mugavat mobiilsust ning elektritrimmeriga sarnast kergust ja lihtsust. Väikese linnaaia puhul on see ilmselt parim valik, sest elektrimootor tekitab vähe müra ja vibratsiooni ning on mugav kasutada. Trimmeri aku peab vastu keskmiselt 40 minutit, seejärel peab arvestama paaritunnise laadimisajaga.

Töötegemise ja transpordi mugavus

Kui oled otsustanud bensiinimootori kasuks, siis arvesta, et kahetaktilised bensiinimootorid on soodsamad, aga sa pead ise bensiinist ja õlist kütust segama. Lisaks tekitab kahetaktiline mootor rohkem nii müra kui ka vibratsiooni, seega linnaaeda või naisele kasutamiseks seda masinat ei soovitaks.

Masinat ostes pead otsustama, kas eelistad lihtsamat trimmerit või võsalõikurit, mis on vastupidavam ja saab hakkama ka õhema võsaga. Kui valid jõhvidega trimmeri, siis võta selline, millel on kahe jõhviga trimmeripea – see tegutseb kiiremini ja efektiivsemalt.

Arvesta, et kõvera võlliga trimmer pakub rohkem manööverdamisvõimalust ning tuleb toime ka kitsastes oludes, näiteks põõsaste vahel. Sirge võlliga trimmeriga õnnestub aga pääseda lihtsamini laua ja pinkide alla. Kui töötegijaid on kodus mitu, võib valida teleskoopvõlliga trimmeri, mille pikkust saab vastavalt kasutajale mugavalt reguleerida. Kui tööriista on vaja sageli transportida ja auto on väike, vali poolitatav võll.

Pööra tähelepanu ohutusele

Töö trimmeriga on ohutu, kui tööriist on jõukohane ning kasutatakse vajalikku turvavarustust. Liiga raske tööriist põhjustab kiiret väsimist ning see omakorda vigu. Rasket trimmerit ei saa vaid käte jõul kontrollida ning selline tööriist vajab rihmadega kinnitamist ja spetsiaalseid trakse, mis trimmerit ostes on üldjuhul tootega kaasas.

Lisaks traksidele vajab töötegija olenemata masina võimsusest korralikke kaitseprille, sest trimmerdamise käigus võib lennata nii mulda kui ka kive. Kindlasti võiks selle töö juures olla käes tugevad töökindad ja jalas kummikud. Isegi kui tegu on palava suveilmaga, ei tohiks trimmeriga töötajal olla jalas plätusid või sandaale. Loomulikult tuleb trimmerdamistööst hoida eemal lapsed ja koduloomad.

Tööriist vajab hooldust

Trimmerid on küll vähenõudlikud, aga vajavad siiski regulaarset hooldust. Enamik vajalikest tarvikutest on ostes komplektis ja juurde on tarvis hankida vaid kütust ja õli. Hiljem peab arvestama ka näiteks jõhvi või terade vahetusega. Jõhve on erinevas mõõdus, uut ostma minnes vaata sobivus järele kasutusõpetusest või võta jupp vanast jõhvist poodi kaasa. Reeglina on võimsamatel masinatel tugevamad jõhvid ning vähem võimsatel masinatel õhemad jõhvid. Pärast iga kasutamist puhasta trimmer rohust ning jälgi, kas jõhvid on terved, terad teravad ja ketas korras. Kõveraks läinud rohuketas tekitab näiteks suuremat vibratsiooni. Ohutuks töötegemiseks peab masin olema korras.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid