Milliseid kraadiklaase on apteekides saadaval ja kuidas valida see õige? Kraadida saab 5 kohast

Kodutohter
Kehatemperatuuri tuleb kindlasti mõõta enne palavikku vähendavate ravimite tarvitamist. | Shutterstock

Sügise tulekuga on sagenenud paraku ka kõikvõimalikud viirushaigused. Just sellepärast peab kodusesse ravimikarpi kuuluma ka üks korralik kraadiklaas, mida oskavad kõik pereliikmed kasutada. Lähemalt annab nõu Apotheka apteeker Kerli Valge.

Eestlaste seas on endiselt kõige populaarsem kehatemperatuuri mõõtmine kaenla alt. See tuleneb ajast, mil oli saadaval vaid elavhõbedaga kraadiklaas. Kuna viimast ei tohi euroliidu nõuete tõttu enam müüa, tekib ilmselt nii mõnelgi küsimus: milline kraadiklaas valida?

Õnneks on tänapäeval apteekides sortiment rikkalikum. Valida saab puutetundlike ja puutevabade, veekindlate ja taustvalgustusega ning mitme lisafunktsiooniga termomeetrite vahel.

Digitaalse termomeetri suurimaks eeliseks tavalise kraadiklaasi ees peetakse lühemat mõõtmisaega. Kui tavalise kraadiklaasi puhul tuleb õige näidu saamiseks loendada kriipsukesi, siis digitaalse termomeetri puhul kuvatakse numbrid ekraanile.

Samuti ei pea digitermomeetri näitu uuesti kraadimiseks alla lööma. Seadme eeliste hulka kuulub ka see, et selle mälust saab kuvada viimased mõõtmised. Nii on mugav jälgida, kas kehatemperatuur on tõusnud või langenud.

 

Lisafunktsioonid määravad hinna
 

Tihtipeale arvatakse, et uued kraadiklaasid on üüratult kallid, ja selle eelarvamuse tõttu ei hakata neid ka koju ostma. Tegelikult algavad digitermomeetrite hinnad apteekides aga kolmest eurost.

Mida pidada silmas kraadiklaasi ostes?

See, milline kraadiklaas valida, oleneb eelkõige vajadustest. Hinnavahed tulenevadki just lisafunktsioonidest – kõik apteegis müüdavad kraadiklaasid on kontrollitult turvalised ja usaldusväärsed, seega võib nende mõõtmistulemustes kindel olla.

 

Kuidas õigesti kraadida?
 

Kraadimisel tuleb kasutada õiget tehnikat: näiteks kaenla alt mõõtes peab kraadiklaas olema korralikult kaenlaaugus nahaga kontaktis, kusjuures nahk tuleb enne kuivatada.
Kehatemperatuuri on võimalik mõõta nii kaenlaaugust, suust, pärasoolest, tupest kui ka otsmikult või kõrvast. Enne kraadimist tuleb kindlasti läbi lugeda uue termomeetri kasutamise juhend, sest eri kohtadest mõõtes loetakse palavikuks ka erinevat kehatemperatuuri. Mõni näide:

kaenla alt – 37,4;

laubalt – 37,5;

suust – 37,5;

kõrvast – 37,6;

pärasoolest – 38,1.

Elektrooniliste kraadiklaaside puhul tasub teada, et kahe järjestikuse mõõtmise vahe võiks olla vähemalt kümme minutit. Kui jätta vahe lühemaks, võib termomeeter näidata tegelikust kõrgemat kehatemperatuuri.

 

Kaenlaalune peab olema kuiv
 

Kaenla alt mõõtes võtab kraadiklaasi soojenemine kauem aega ning pärast esimest piiksatust ei tohi termomeetrit ära võtta. Samuti ei tuleks seda seal hoida üle kümne minuti.

Kindlasti ei või kraadiklaasi ja ihu vahele jääda riiet; elektrooniline termomeeter vajab väga head nahakontakti, muidu pole tulemus õige.

Kaenla alt mõõtes peab see tingimata olema kuiv, sest kui seal on niiskust (higi), on mõõtmistulemus ebatäpne, kuna kehapind on jahe ja näitab tegelikust madalamat temperatuuri. Tasub meeles pidada ka seda, et õuest tulnuna ei tohiks kohe temperatuuri mõõta, mõistlik on vähemalt pool tundi oodata.

Kehatemperatuuri tuleb kindlasti mõõta enne palavikku vähendavate ravimite tarvitamist.

 

Milliseid termomeetreid on apteekides saada?

* Kontaktivaba digitaalne termomeeter Microlife. Puutevabalt, otsmikult mõõtmine (kestab umbes 3 sekundit). Skaneeriv tehnoloogia. Võimalik mõõta nii kehatemperatuuri kui ka keskkonda (näiteks lutipudelis toidu temperatuuri, vannivett), taustvalgustus ekraanil, palavikualarm ja helisignaal, 30 mälupesa, kliiniliselt kontrollitud, automaatne väljalülitus, komplektis kott ja seadme hoidmise alus.

* Digitaalne kraadiklaas Microlife Classic. Mõõtmise kestus suust ja pärasoolest 1 minut, kaenla alt 5–10 minutit. Veekindel, helisignaal ja palavikualarm, viimase näidu mälu, automaatne väljalülitus, tühja patarei näit, patarei vahetamise võimalus. Kaenla alt mõõtes tuleb termomeetrit hoida paigal ka pärast helisignaali, nii nagu juhend ette näeb.

* Elektrooniline termomeeter Geratherm Clinic. Purunematu. Loodud kasutamiseks nii haiglates kui ka kodudes. 100% veekindel. Puhastatav kõikide üldtuntud desinfektsioonilahustega. Eriti hügieeniline. Mõõtmistäpsus +/– 0,1 kraadi. Suur ekraan.

* Termomeeter Geratherm Classic. Garanteeritud eluaegne mõõtmistäpsus (+0,1/–0,15 kraadi). 100% veekindel ja hügieeniline. Sobiv allergilistele inimestele (ei sisalda PVC-d ega niklit).

Sarnased artiklid