Millises vanuses inimestel luumurrud tekivad? Kas on karta osteoporoosi?

kodus.ee
Peaaegu 80% luumassi muutumisest saab ära seletada geneetiliste teguritega. | Shutterstock

Euroopas haigestub osteoporoosi keskmiselt 40% keskealistest naistest ja 15% keskealistest meestest. Naise luustik muutub oma elu jooksul 50% urbsemaks, mehe oma vaid 30%.

Randmeluu murde esineb kõige rohkem 55aastastel ja ka vanematel inimestel. Selgroolülide murrud hakkavad tavaliselt vaevama pärst 65. sünnipäeva ja puusaluumurrud 70-75 aastaselt.

Kui näiteks keskealisel naisel esineb randmeluumurd, tuleks kohe selgitada, kas tal on osteoporoos või mitte. Siis on teoreetiliselt võimalik luusikku tugevdada 15 aastat, et tal ei tekiks puusaluumurdu. Satatistika järgi on 90% neist, kel tekib randmeluumurd, luutihedus vähenenud.
Kui noorel inimesel on millegipärast väga õrnad luud, peitub taustal mingi  haigus või pärilikkus ning seda hoolikamalt tuleb põhjus välja selgitada.
Kui luumurde pole avastatud, siis on osteoporoos võimalik avastada vaid luutiheduse mõõtmisega, kus uuritakse murdumiste seisukohast tähtsamaid kohti – reieluu ülemist osa ja selgroolülisid.
Statistika järgi saab 1/3 osteoporoosipõdejatest aasta jooksul uue luumurru, kui murru põhjuseks olev luumassi vähenemine on jäänud avastamata ning ravimata.

Allikas: „Naise tervis“.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid