Optilised trikid seinadega. Värvide asukoht määrab, kui avarana meile ruum tundub

kodus.ee
Toa tume tagasein lühendab ruumi optiliselt | Shutterstock

Me kõik teame, et heledad toonid tekitavad ruumi avarama ilme, tumedamad kitsama. Tegelikult ei määra kõike vaid toa seinte ja sisustuse värvivalik. Tihtipeale ei tulda aga selle peale, et ka värvi asukoht ruumis mängib olulist rolli.

Tume toon toa tagaseinas  

Kui toa tagasein on ülejäänud ruumiga võrreldes tumedam, lühendab see ruumi optiliselt. Tume otsasein sobib näiteks pikergusse tuppa või koridori lõppu – nii saab tekitada tasakaalustatud ja vähem väljavenitatud ruumi mulje.

Tumedad vastasseinad  

Kui kaks vastasseina on tumedamad, mõjub ruum kitsa ja ahistavana. Selline koritoritunne võib tekkida näiteks köögis, kus mõlemas pikas seinas on kõrged kapid.

Toale saab anda kõrgema ilme  

Seda saab teha, kui me ei toonita või tapeedita seinu kogu kõrguse ulatuses. See on hea nipp avarusemulje tekitamiseks kitsastes ruumides, näiteks vannitoas.

Ruum mõjub madalamana

Kui lagi ja põrand on võrreldes ülejäänud ruumiga tumedamad, näib tuba madalamana. Tüüpiliseks näiteks on suvilad, kus tumekollaseks tõmbunud männilauad jätavad ruumi tegelikest mõõtudest hoopis madalama mulje.

Vertikaalsed triibud seintel

Vertikaalsed triibud seintel muudavad ruumi visuaalselt laiemaks ja madalamaks. Sama mõju on laial madalal mööblil ja poortidel, eriti kui poordi kohale jääb juba valge, ühte sulav seinapind.

Püstitriibuline sein

Püstised triibud seintel annavad ruumile kõrgust juurde. Kõrgust annavad juurde ka kõrged raamaturiiulid ja maani ulatuvad kardinad.

Suuremustriline tapeet

Suuremustriline tapeet ahendab ruumi, samas kui väiksemustriline mõjub neutraalselt. Seetõttu sobivad suuremustrilised tapeedid eelkõige vaid ühte seina pilgupüüdjaks. Teised seinad võiksid olla neutraalsema ilmega, näiteks üleni ühes tapeediga kokku sobivas toonis.

 

Sarnased artiklid