Paarismaja vaheseinast kaob soojus! Kui naaber ei küta, siis istu ka jahedas ja tuuluta
Kairi Oja
Kui naabrid on võrdselt hoolsad ja vastutustundlikud, siis nende kodusid lahutav vahesein sooja kummalegi poole välja ei anna. | Shutterstock

Nüüdisaegseid paarismaju ühendab omavahel enamasti kas siis puukuur või panipaik, nii ei saa naabri lähenemine kütmisele teisele saatuslikuks saada. Ent on ka vanemat tüüpi maju, mis koos nagu siiami kaksikud ning kui siis üks kahest osapoolest kütmist ei harrasta, on teisel "sundabielu poolel" vesi ahjus. Õigemini – seina peal või laes.
 

Elu paarismajas meenutab abielu – kui üks osapool koosellu ei panusta, läheb elu tihtipeale keeruliseks ning panustava poole motivatsioon kaob ajapikku samuti. Vahe on vast suurim selles, et abielu on võimalik lahutada, ent paarismaja kaht osapoolt teineteisest lahutada on raskem, kui mitte et võimatu.

Suvel ei anna ühe osapoole väiksem panustamine kuigivõrd tunda, ent kütteperioodil on resultaat tajutav, sest tegemist on puhta füüsikaga, täpsemini termodünaamikaga. Ilmneda võivad märjad laigud seintele või siis tekib siia-sinna mõni hallitusohule viitav tumedam paik. Teadjad pahteldavad ja värvivad neid laike hallitusvastase kraamiga, kuid pahatihti võib olla tegemist jäämäe tipuga.


Soojus läheb soojemalt kehalt külmemale
 

Kodu Kuubis juhatuse liige Mikko Selg ütleb, et vastavalt termodünaamika teisele seadusele saab soojus minna vaid soojemalt kehalt külmemale. "Seega ei ole vahet, kas soe läheb toast läbi seina külmemasse õue, soojendab tuppa lastud värsket ja külma õhku, naabri korterit või teist majapoolt," lausub Selg. "Kui naabri korter oleks sama soojaks köetud kui esimene korter, siis selles suunas soe ei liigu," täpsustab ta.

Soojuse liikumine on Selgi sõnutsi seda intensiivsem, mida suurem on soojuste erinevus. "Nii jahtub punaseks kuumutatud nõel toas hetkega, samas kui kraadi võrra soojem keha jahtub kaua," valgustab Selg. Termodünaamika A ja B ütleb, et soojuse liikumine kestab, kuni temperatuurid on ühtlustunud.

"Maja seina soojustamisega saame vaid aeglustada sooja liikumist. Aga iga soe asi jahtub külmemas keskkonnas, kui me ei anna lisasooja ehk energiat juurde," kostab Selg.


Mittekütja elab kütva naabri arvelt
 

Kuna päris kütmata majad ja korterid lagunevad suhteliselt kiiresti, võib Selgi sõnul väita, et naaber, kes ei küta, elab oma tuba kütva naabri arvelt. "Samas oleks hoolsa elaniku kulud sama suured ka siis, kui tema hooletu naabri asemel oleks paljas õhk või õu. Soe liiguks ka sinna," selgitab ta. "Ent kui naabrid on võrdselt hoolsad, siis nende vaheline sein sooja kummalegi poole välja ei anna," lisab ta kaaluandva täpsustuse.

"Kindlasti oleksid hoolsa inimese närvid korras, kui ta enda ümber hooletust ei näe. Aga ega liigselt muretseda ka tasu," sõnab Selg.


Paarismajja vali mõistlik naaber
 

Sestap tasub Selgi sõnul soetada paariselamu vaid koos mõistlikku kaasehitaja / -omanikuga.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.