Parima lahenduse otsingul. Kui palju maksab soojuspump koos paigaldusega?

Urve Vilk
Shutterstock

Soojuspumpade tööpõhimõte on lihtne – seade kasutab soojuse tootmiseks ümbritsevasse keskkonda salvestunud soojusenergiat. Seadme nimigi tuleneb tööpõhimõttest – väliskeskkonda salvestatud energia pumbatakse kompressori abil hoone küttesüsteemi. 

Valikus on kolme tüüpi soojuspumpi: õhk-õhk-tüüpi soojuspumbad, õhk-vesi-tüüpi soojuspumbad ja maasoojuspumbad. Maasoojuspump võtab soojust maapinnast, õhksoojuspump kasutab ära õhus sisalduva soojusenergia ja ka õhk-vesisoojuspump kogub soojusenergia välisõhust. 

Airwave OÜ juhatuse liikme Urmas Malmeti sõnul on soojuspumba valikul ilmselt kõige keerulisem suhtlus kohaliku omavalitsusega. “Inimesed, kes taotlevad ehitus- või kasutusluba, puutuvad kokku välisagregaadi müraprobleemiga. Oleme seda probleemi ka Eesti Soojuspumba Liidu tasemel arutanud, et täna puudub ühene arusaam, kuidas müra küsimust menetleda,” selgitab Malmet, et pumba tekitatav müra ei tohi kinnistu piiril ületada teatud piirväärtusi, aga tihti on ametnikud nõutud müraprobleemi käsitlemisel: tootjad avaldavad müraandmeid ühe meetri kaugusel ja müra näitajad ületavad keskkonnaministeeriumi määrust, mis tehnoseadmete müra piirväärtused sätestab.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid