PÕRANDAD | Millised materjalid ja värvitoonid sobivad erinevatesse tubadesse?
Merike Hirvoja
K-Rauta
Parketti valides on hea arvestada puu kõvadusega. | Shutterstock

Põrandad. Millal, kuhu ja milleks? Laminaat, puitparkett, linoleumid-marmoleumid? Kas heledamast puidust põrand või eelistada hoopis võimalikult tumedat tooni?  Vaatame materjalide valikut eri ruumides ning samuti kokkukõlast ja värvitoonidest heledast tumedani.

Põranda valimine on küll väga põnev tegevus, kuid saadaolev valik võib vahel ka silmade eest kirjuks võtta. Erinevaid tüüpe ja disaine on tohutult. Oma kodu kujundades peab lähtuma eelkõige ruumi otstarbest – kas tegu on elutoa, magamistoa, lastetubade, köögi, esiku, kabineti, majapidamisruumi, vannitoa või saunaga? Kas põrandakattele on erinõudmisi, nagu lemmikloomad, elektrijuhtivus, niiskus- ja veekindlus, heliisolatsioon või elanike allergia?


Puitpõrand
 

Puitpõranda eelistajale on kaks valikut: parkett või laud. Puitpõrand on jala all meeldivalt soe ning sobib hästi nii klassikalisse kui ka modernsesse interjööri. Puitpõrandapinda viimistletakse vaha, õli või lakiga. Lakitud põranda kasuks räägib selle lihtsam hooldus. Samas tundub õlitatud või vahatatud parkett soojem ja naturaalsem.

Parketti valides on hea arvestada puu kõvadusega. Mida suurem on Brinelli indeks, seda vastupidavam on parkett löökidele, kriimustustele ja kulumisele. Lehtpuupõrandad on tunduvalt kõvemad ja vastupidavamad kui okaspuupõandad. Selle järgi tuleb kõrgema kulumisfaktoriga ruumidesse nagu köök ja esik valida mõni tugevam puiduliik. Väldi parkettpõrandal välisjalanõudega käimist. Paigalda mööblijalgade alla viltpadjake kriimustustest hoidumiseks.

Tavaliselt jaotatakse puit kolme klassi: okslik (rustic, robust, country), keskmine (natural) ja oksavaba (luxus, exclusive, select). Mida oksavabam, seda kallim. Valikul tuleks seda kindlasti tähele panna, sest näiteks rustic-põrand jätab hoopis teise mulje kui select. Kui aga sellega pole arvestatud, võib lõpptulemus olla soovitust sootuks erinev.


Parkett
 

Parketi põrandalauad võivad olla faasitud või muu töötlusega – tahutud, harjatud või käsitsi kraabitud.

Arvestada tuleb sellegagi, et puit muudab aja jooksul värvi – mõned kiiresti, teised aeglaselt. Samuti on puiduliike nagu pöök ja vaher, mis ei sobi põrandaküttega üldse. Laudparketi eeliseks massiivse põrandalaua ees on click-ühendused (lihtne paigaldus) ja korralik tehaseviimistlus. Hea kvaliteediga puitpõrand püsib kauem kui vaip ja vinüülpõrandakate.

Massiivne põrandalaud on kindlasti kulukam investeering kui parkett. Samuti on selle paigaldus ja viimistlemine palju kallim. Kuid vaieldamatult on laudpõranda puhul tegemist väga soliidse ja ajatu materjaliga, millele lisab aastatega tekkinud kulunud ilme vaid lisaväärtust. Tammelaud on ilus ja hinnatud põrandamaterjal. Tammelaua valik on väga lai nii sortimendi, viimistlusastme kui ka mõõtmete poolest. Põrandalaua laius võib olla 10–30 cm. Kuuse- ja männipuidust põrandad on pehmed. Rasked ning teravad esemed jätavad neisse kergesti jäljed.

Laevatekipõrand. See põrand talub väga hästi niiskust ja sobib seega ideaalselt vannituppa. Veekindluse saavutamiseks faasitakse laudade servad ning tekkiv renn täidetakse spetsiaalse mastiksiga, mis muudab põranda ka libisemiskindlaks.


Laminaatparkett
 

See on soodne ja inimsõbralik põrandakate. Sobib hästi põrandaküttele, kuid seda ei saa renoveerida. Mitmed eksootilised puiduliigid nagu eebenipuu, Aafrika, Ameerika, Aasia puit, rahuldavad ka väga nõudlikku ja erilist maitset. Laminaatpõrandaid on poest leida väga erineva hinna, mustri, tooni ja teks-
tuuriga. Hinnad algavad 5-6 eurost ruutmeeter. Kodutingimustesse on üldiselt sobivaimad klass 31 ja 32. Ainukese miinusena saab välja tuua, et laminaatpõrand kardab suurt vett ning ilma põrandakütteta on talvel ebameeldivalt jahe. Samas tavapärane niiskus laminaati ei riku. Aluspõrand peab olema kindel, tasane.

Tänu liimivabale click-süsteemile on laminaate lihtne paigaldada. Kui laminaat tundub jala all külm, siis võib põrandale lisada vaibad, mis teevad jalaaluse mugavamaks, soojemaks, vähendavad müra ning töötavad ühtlasi ka sisekujundus-
elemendina.


Rullmaterjalid
 

Rullmaterjalide nagu linoleumi ja PVC ehk vinüülpõrandakatte plussid on jalasõbralikkus, vastupidavus, niiskuskindlus ja lihtne hooldus. Paigaldamisega saab hakkama igaüks. PVC-katteid on poodides saada väga suures värvi- ja mustrivalikus. Kodudesse mõeldud vinüülkatetel on aluskiht vahustatud

soojem ja mõnusam. PVC-põrandakatted on elastsed sünteetilised põrandakatted, mille valmistamisel on kasutatud polüvinüülkloriidi. PVC-katteid toodetakse üldkasutatavatesse ruumide, kodude ning niiskete ruumide jaoks. 

Linoleum on erinevalt PVCst 100% looduslik põrandakate, mis ongi tema uue populaarsuse tõusu peamiseid põhjuseid. Materjal on antistaatiline ning sobib hästi allergikutele ja astmaatikutele. Linoleumi iseloomustab pikaealisus, suur kulumiskindlus ja värvivalik. Linoleum on materjal, mis sobib kasutamiseks nii kodus kui ka ühiskondlike ruumide põrandatel. Materjali annab kergesti lõigata, mis võimaldab luua huvitavaid põrandamustreid. Niisketesse ruumidesse linoleumi ei panda.

 

Vaipkatted ja korkpõrand

 

Vaipkatted  jagunevad üldjuhul kaheks: naturaalsed ja sünteetilised. Naturaalsest villast vaip võib hakata tolmu koguma. Seetõttu tasub eelistada siledapinnalisi, pikema ja raskema kiuga materjale nagu lina, kanep, sisal ja viskoos. Tänapäeval on üldjuhul vaipkatted antistaatilised. Vaipkate on helisummutava omadusega, seda on lihtne hooldada ning mõnusalt hubane materjal. Naturaalsetest vaipkatetest on sisalkiust vaipkatted kõige vastupidavamad ja kergesti puhastatavad. Sobivad ideaalselt magamistuppa.

Korkpõrand on mõnusalt soe, helisummutav ja jalasõbralik materjal. Talvel kiirgab korkpõrand soojust tagasi, suvel on aga jala all meeldivalt jahe. Materjal sobib eriti hästi külmade esimese korruse põrandate katmiseks. Tänu arenenud tehnoloogiale on korkpõrandad muutunud vastupidavaks ja kergesti hooldatavaks. Ainuke asi, mida korkparketi puhul peaks vältima, on raske ja terava asja mahakukkumine.


Värvid, mustrid
 

Põranda värvivalikul lähtuge ka ruumi valgusest ja paigutusest. Kui teil on suured toad, on tavaliselt kõige sobilikum ühe- või kahelipiline põrand ja suured mustrid. Pinnad näivad siis tavaliselt õhulisema ja avatumana. Põrandad mõjutavad ka ruumi valgust ning seintel olevaid materjale.

Väikeses toas on tavaliselt kõige sobilikumad kahe- ja kolmelipilised parkettpõrandad. Väiksemad mustrid aitavad muuta toa näiliselt suuremaks. Heledad värvid ja puhtad pinnad lisavad avarust ning aitavad kaasa harmoonilise keskkonna tekkimisele.Tume põrand loob toas sooja ja mugava tunde, kuid neelab palju valgust ja mõjutab toa ruumilisust. Hele põrand peegeldab valgust ja muudab toa avaramaks.

Heledas skandinaaviapärases interjööris võiks kasutada saare-, kase- ja õlitatud valge tamme põrandat. Selline põrand jätab interjööris rahuliku, puhta ja harmoonilise tunde. Valgeks lakitud ja õlitatud tammepõrand valkjates liivatoonides toob ruumi värskust. Maakodu puhul tuleks leida puitpõrand, millest peegeldub rustikaalsust, ajaloo hõngu ja käsitöömeistrite oskust.


Kuhu tuppa ja mida valida?


Magamistoas on mõistlik eelistada silepõrandat, kuna madrats ja voodipesu tekitavad tolmu. Ideaalselt sobib magamistuppa korkpõrand, sest looduslik materjal annab interjöörile soojust ning on astudes vaikne ja jala all pehme. Kui on kindel soov astuda voodist otse pehmele vaibale, tasub osta väiksem lahtine vaip, mille saab väljas korralikult puhtaks kloppida.

Lastetoapõrand ei tohi olla külm, sest lapsed veedavad suure osa ajast põrandal mängides. Seetõttu tuleks eelistada naturaalseid, sooje ja tihedaid põrandakatteid. Valik on üpris lai ning iga lapsevanem leiab oma rahakotile ning soovidele parima lahenduse. Kõige populaarsemad on marmoleum, PVC ehk vinüülpõrandakate ning kork. Suuremate laste tubadesse sobivad ka laudpõrand ja vaipkate.

Vannituppa on harjumuspärane valik keraamiline plaat, mis on vastupidav ja laia mustri- ja värvivalikuga. Lisaks peate turvalisuse tagamiseks veenduma, et põrandapind ei oleks ei kuivalt ega märjalt libe ning seda oleks kerge puhastada.

Köök ja  esik kui kõige käidavamad ruumid vajavad vastupidavat ja kergesti puhastatavat põrandat. Hoonesse sisenedes tuuakse esikusse mustust ja niiskust ning seetõttu on esiku ja koridoride põrandad erilise koormuse all. Tuleb valida vastupidav põrand, mis taluks hästi niiskust ja mida oleks kerge puhastada. Esikus aitab muu hulgas mustust peita ka mustrite kasutamine.

Kööki sobivad kõige paremini vinüülkatted ja keraamilised plaadid. Köögis on vesi ja toiduained, mis võivad sattuda põrandale. Seega peaks köögipõrand olema vastupidav ja lihtsalt puhastatav. Tasub mõelda sellele, et kivi on jala all külm – seega eeldab selline põrand kindlasti põrandakütte olemasolu.

Kabinetti tuleb valida mõni antistaatiliste omadustega põrandakate, sest seal on palju elektroonikat.

Paigaldamisel tuleks silmas pidada, et sõltumata materjalist olgu aluspind sile ja tugev. Ruumi ilmet mõjutab ka paigaldatud põrandalaudade suund. Harilikult paigaldatakse lauad ruumiga pikisuunaliselt. Ent kõik oleneb loomulikult konkreetse ruumi mõõtmetest. Põrandalaudade ühenduskohad muutuvad peaaegu nähtamatuks, kui põrandalauad paigaldada valguse langemise suunas.

Arvesta kindlasti ka sellega, et põrandakatet ei vaheta igal aastal. Seega peaks valima kvaliteetsema materjali, mis ajale ka vastu peab.

Sarnased artiklid