Ravimite võtmine – söögiga või ilma, püsti või pikali

Kodutohter
Teatud ravimid nõuavad säilitamisel või manustamisel erilist kohtlemist. | Shutterstock

Iga ravimiga käib kaasas infoleht, mis tuleks alati läbi lugeda. Mitte selleks, et võimalike kõrvaltoimete loeteluga hirmu tekitada, vaid et saada kogu vajalik info.

 

Muidugi võib pisimagi küsimuse või kahtluse korral konsulteerida oma perearstiga või helistada numbril 1220.
Teatud ravimid nõuavad säilitamisel või manustamisel erilist kohtlemist ja sellest on tarvis kinni pidada. Näiteks on rohtusid, mida tuleb võtta enne sööki, kuna toit takistab nende imendumist. Samas on olemas rohud, mida mao tervise nimel võetakse sisse pärast sööki.

Naistele mõeldud mõningatele luuhõrenemise-vastastele ravimitele juuakse peale terve klaasitäis vett ning ollakse pikemat aega püstiasendis. Pikali heites võib rohi ärritada seedetrakti.
Pärast kiiretoimelise insuliini süstimist tuleb kohe süüa. Samuti peab iga diabeetik teadma, et suureneva koormuse korral peab insuliinikogust vähendama. Kaasuva haiguse ilmnemisel muudetakse samuti insuliinikogust.
Antibiootikumid võivad muuta meie seedetrakti mikrofloorat, mistõttu naistel tekib pahatihti valgevoolus. Abi saab mikrofloorat kaitsvatest tablettidest ja valgevooluse-vastastest küünaldest.

 

Allikas: perearst Lauri Laas

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid