Aga kui sa oled üdini terve inimene, siis roosilõhnaline kuldjuur võiks sul ikkagi aias olla. Ta lihtsalt on sedavõrd nägus ja vähe tülitekitav aiataim, et teist samasugust annab kõrvale otsida. Külmataluvusest pole mõtet rääkida – tegemist on 2. tsooni taimega ehk teisisõnu – polaarjoone lähedus teda ei ehmata.
Kuldjuure raviomaduste tõestuseks olgu esitatud mõned väited. Juba vanad roomlased oskasid temast lugu pidada. Viikingid ammutanud kuldjuurest rammu ja energiat, mida pikkadel sõjaretkedel hädasti tarvis läks. Hiina keisrid olevat saatnud Siberisse spetsiaalseid ekspeditsioone seda väärtuslikku taime tooma. Teadagi – vana organism vajas turgutamist ja noorte ümmardajatega oli ju tarvis ometigi lähemalt läbi käia.
Kesk-Aasia päriselanikud pidasid kuldjuure teed parimaks vahendiks külmetuse korral. Mongoolia tervistajad andsid kuldjuurt tuberkuloosihaigetele ja vähiga võitlejaile. Sosistatakse, et NSV Liidus uuriti kuldjuure omadusi väga intensiivselt, lootuses kasutada taime sõdurpoiste turgutamiseks, kosmonautide poputamiseks ja olümpiasangarite ettevalmistamiseks.
Kui manustad kuldjuurt, siis leiab temas sisalduvate ühendite osavõtul sinu organismis aset terve rida keemilisi reaktsioone. Kõiki neid ei pruugi teadlased olla veel avastanudki, paljusid ei osata praeguste teadmiste valguses tõlgendada, aga mitmeid keerukaid muundumisi seletatakse kenasti lahti.
* Kortisool on hormoon, mille ülehulk põhjustab stressi, aga päris ilma milleta me paraku elus ei püsiks. Bioloogiline kell on tihedalt seotud kortisooliga. Selle hormooni liig ei lase sul rahulikult uinuda. Und oodates otsid mingit tegevust. Kööki jõudnuna arvad, et väike öine pruukost võiks hea une tuua... aga toob vaid nobedasti lisakilosid. Kuldjuure manustamine vähendab kortisooli kogust organismis. Nüüd oled sa rahulikum, suudad oma mälu paremini kasutada, oled füüsiliselt tegusam, suudad kaitsta ennast haiguste eest tõhusamalt.
* Kuldjuures sisalduvad ühendid suurendavad punaste vereliblede võimet kanda laiali hapnikku. Tänu sellele on inimene toimekam, jõuetud vanurid tunnevad värskendava energia juurdevoolu.
* Dopamiin ja serotoniin on tegusad närviimpulsside ülekannete juures ja tekitavad meis õnnetunnet ja rahulolu. Kuldjuur tõstab närvirakkude tundlikkust, järelikult loob eeldused suuremale mõnutundele. Seda taime on sajandeid kasutatud loodusliku antidepressandina, millel pole negatiivseid kõrvalnähte.
* Kuldjuur „lülitab sisse“ ühe ensüümi, mis lubab organismil hakata kasutama spetsiaalsetesse rakkudesse talletatud rasva. Tavaliselt meie keha tallele pandud rasva ei puutu, ta ladustab seda vaid juurde... igaks juhuks! Seega loob kuldjuure tarvitamine eeldused kaalu langetamiseks.
Loetelu võiks veel pikalt jätkata. Nimelt peetakse roosilõhnalist kuldjuurt oma raviomaduste tõhususelt võrreldavaks kuulsa ženšenniga (Panax ginseng). Inimesed, kes on kuldjuure preparaate manustanud, soovitavad osta ja kasutada neid, mis on ehedalt Siberi päritoluga – vaid sealses karmis kliimas kasvanud taimedes olevat see õige vägi.
Tee ise tõmmis
Kui sul kasvab aias roosilõhnaline kuldjuur, siis võid ka ise tõmmiseid valmistada. Risoomid kaeva välja ja kuivata taime õitsemise või viljumise ajal. Need levitavad (eriti kuivatatuna) tuntavat roosilõhna.
Esitan siinjuures kolm Vene algupärast retseptis.
1. Alkoholitõmmise tegemiseks võta 10 g kuivatatud ja hakitud kuldjuure risoomi ning vala üle 100 g viinaga. Hoia tõmmist nädal aega soojas toas, aga pimedas. Aeg-ajalt käi seda loksutamas. Seejärel filtreeri tõmmis läbi tiheda sõela või hõredama riide.
Turgutuskuur kestab kuni 20 päeva, mille jooksul võta iga päev 2–3 korda 10 tilka tõmmist.
2. Jõu taastamiseks ja krussis närvide sirgestamiseks võta 1 spl kuivatatud ja hakitud risoomi, vala peale 200 g keeva vett ja lase 4 tundi kaane all tõmmata. Saadud tõmmis filtreeri ja joo 1/3 klaasi kolm kord päevas 20 min enne sööki.
3. Kui kurk on haige või igemed veritsevad, siis võta 1 spl kuivatatud ja hakitud risoomi, vala peale 200 g vett ja keeda 1–3 min. Saadud tee jahuta maha, filtreeri ning loputa sellega kurku ja suud.
Nägus aiataim
Oma välimusega erineb roosilõhnaline kuldjuur harjumuslikust põhjamaise taime kuvandist. Pigem meenutab ta mõnda eksootilist sukulenti. Puhmikud kasvavad kuni 30 cm kõrgeks ja on väga pikaealised.
Roosilõhnalise kuldjuure taimed on kahekojalised, harva mõlemasuguliste õitega. Isastaime õied on kollased, emastaimel on õied kroonlehtedeta, rohekad.
Meil on roosilõhnaline kuldjuur aastaid aias vaguralt oma kohal püsinud, ainult sipelgad püüavad igal võimalusel tema puhmikusse pesa teha. Sealjuures pean häbiga tunnistama, et paari aasta tagune katse aias kuldjuure kuulsamat konkurenti, ženšenni kasvatada jooksis liiva.
Miks & kuidas
* Õige asukoht aias on päikeseline kiviktaimla – seal on lehed ja õied kõige värvikamad.
* Liigvesi on kuldjuurele surmav.
* Kuldjuuri paljundatakse seemnetega, aga taimi saab ka ettevaatlikult jagada.
* Hiliskevadel võib teha pistikuid nendest vartest, mille tippu ei tule õisikut.
Õitsemise aeg: mai, juuni
Kõrgus: õitsemise ajal kuni 30 cm
Valgus: päike
Muld: mitte liiga rammus aiamuld, pigem kuivem
Talvekindlus: talvekindel
Allikas: "Aia aarded"
