Silm on kuiv, aga valab pisaraid. Nipid kuiva silma vaevuste leevendamiseks

Üllar Ende
Nagu liiv oleks pidevalt silmas. See viitab suure tõenäosusega kuivale silmale. | Shutterstock

Üks nüüdisaja mõistatus võiks kõlada nii: mõista, mõista, mis see on: ise kuiv, aga vesistab? Eks see kuiv silm ole, mis vaevab üha rohkem nii noori kui ka vanu. Miks ja mis siis aitab?

Silmatera Optika optometrist Jaanika Kriisk heidab tulijale esimese pilgu ja sõnab: "Näen, et silmad on kuivad." Millest ta seda oletab? Mu pilk eksib juhuslikult lauapeeglile. Vastu õuevalgust paistavad punetavad silmavalged eriti selgelt. Napsimees enam ei ole, allergiat ei ole, pidu pole pannud, uni oli Mustamäe keskmine... Eelmisel päeval tööl arvutis, kodus veel poole ööni ka – seda küll. Aga ma panen ju tilku?!

"Silmavalged peavad olema valged, nagu nende nimetuski ütleb," lausub optometrist ning lisab, et muidugi ainult selle järgi kuiva silma diagnoosida ei saa. Kuidas saab, selgub õige pea.

 

Tunned, et silmad on peas
 

Arstikeeles on olemas kuiva silma sündroom. "Sündroom" tähendab sümptomikompleksi, haigustunnuste kogumit. Need on küllap kõigile silmadega töötegijatele tuttavad. Kuiva silma sündroomi võimalikke nähte on rohkesti, kusjuures need ei pea sugugi ilmnema korraga. Optometrist toob ridamisi näiteid.

Inimene ütleb: Ma tunnen, et mul on silmad peas.  Muidu me ju nende olemasolu ei tunne, kui just ei ole mõnda silmahaigust.

Silmad punetavad, sest veresooned, mis on muidu silmavalge sees peidus, tulevad pealepoole. Ja kuna need on silmamuna siledast pinnast kõrgemal, tunneme silma olemasolu rohkem.

Kui silmad sügelevad ja allergiat ei ole, tähendab see ilmselt kuivust.

Istud laua taga või lähed õue ja silmad hakkavad lihtsalt vett jooksma.

Pilt (mitte arvutipilt!) muutub ees udusemaks – siis on silm ikka väga kuiv. Sel juhul peab korralikult pilgutama; mõni aga vajutab silma peale, et pisarat kätte saada, ja pilt läheb selgemaks.

Osa inimesi tunneb, nagu oleks liiv silmas, mõni kurdab kipitust, põletustunnet.

 

Pisarakile on nagu kaitseloor
 

Et asjasse täpsemat selgust tuua, tuleb pihta hakata pisarakilest.

"Pisarakile asub silma eesmisel limaskestal ning sellel on veekiht ja rasva- ehk lipiidikiht, mis on kõige pealmine ja annabki silmale kaitse. Kui lipiidikihis on piltlikult öeldes augud sees, ei kata pisarakile korralikult silma ning see muutubki kuivaks: mida suuremad augud, seda kuivemaks," selgitab optometrist.

Korralikust tervest pisarakilest on kasu. "Kui näiteks mustust silma satub, kaitseb antibakteriaalne pisaravedelik haigustekitajate eest. Kui aga silm on kuiv ja veel hõõrume seda musta käega, siis pisarakile aukude kaudu pääsevad bakterid kergesti sisse ja tulebki põletik – silmad hakkavad punetama."

Pisarakile uueneb aina ning sellel peaks olema kogu aeg ühesugune koostis: peale vee suhkrud, rasvad, mineraalained... Seda, et pisarad on soolased, oleme küllap kõik tundnud. "Iga pilgutamisega peaks meil ülalau abil tulema silma sisenurgas asuvast pisarajärvest pisar. Nii pisarakile pidevalt uuenebki," jätkab Jaanika Kriisk. "Pisarakile olukorda mõjutavad eelkõige keskkond ja meie tervis. Kui meil on põrandaküte, keskküte, konditsioneerid, kunstventilatsioon, siis kõik need kuivatavad silma. Ja inimese enda poolt: mõned üldhaigused, nende hulgas diabeet ja reuma, aga ka näiteks valuvaigistite ja antibiootikumide liigtarvitamine.

Naistel võivad silmad kuivaks teha ka hormonaalsed muutused, kas tavapärased või näiteks rasedusaegsed või üleminekueas, ja antibeebipillid. Lisaks: kui naine või mees on nelikümmend ja üle selle, siis üldjuhul ei ole tema pisaravedeliku kvaliteet enam selline, nagu peaks. Seega võib silmade kuivus olla seotud ka ealiste muutustega. Samuti ei toituta alati nii mitmekülgselt, nagu peaks."

 

Ka silmad tahavad vanni
 

Meil on laugude äärtel kahesugused näärmed: higi- ja rasunäärmed. Kui need on umbes, siis vajalikul määral rasu pisaravedelikku ei tule – ja silm ongi kuiv.

"Seetõttu tulebki alati hoolitseda selle eest, et need näärmed oleksid puhtad. Näiteks kui naisterahvad ennast kõvasti meigivad, joonistavad endale lainerijooni lau siseservadele, tuleb pärast meik korralikult maha võtta. Kui näärmed on ummistunud, siis on nii: meik on küll kena, aga silmad on punased, mis enam ilus ei ole.

Juhtub nii, et kui selline naine visiidile tuleb, väidab ta, et sel päeval pole meikinud, aga mina näen mikroskoobiga, et meiki on veel peal. Seda jääb ka pisaravedeliku sisse ning läheb natuke üla- ja alalau alla. Selleks et jäägid ükskord ise välja tuleksid, kulub mitu päeva."

Sestap soovitab Jaanika Kriisk pärast meigi mahavõtmist silmi sõna otseses mõttes loputada. "Kuna inimene on üldiselt laisk olevus, on farmaatsiatööstus selleks välja mõelnud abivahendeid: apteegis on müügil spetsiaalne silmaloputuskomplekt, milles on nii hooldusvahend kui ka silmavann, millega silmi loputada."

Kui säärast komplekti käepärast pole, võib silma tilgutada ka tavalisi kunstpisaraid, aga siis rohkem kui ühe tilga, sest ülejäänu tuleb alati välja ja see aitabki silmi jääkidest puhastada.


Kuiva silma vaevusi aitavad leevendada väga lihtsad nipid.

* Pane silma sobivaid tilku.
Tarvita sobivaid silmatilku täpselt nii, nagu ette nähtud – ka siis, kui vaevusi ei ole. Ikka üks tilk korraga, sest ülejäänu tuleb välja. Loputamiseks aga võid kunstpisaraid panna rohkem.

2 Kanna õues päikeseprille.

Päikeselise ilmaga kanna UV-kaitsega (päikese)prille. Need kaitsevad tuule eest, et silmad vett ei jookseks, samuti selle eest, et UV-kiirgus läbi aukliku pisarakile sügavale ei pääseks.

3 Võta arvutivabu päevi. Anna silmadele mõni puhkepäev nädalas: arvutit või nutitelefoni silmitse ainult hädatarvidusel. Kõige etem on minna umbsest toapuurist välja kevademärke otsima.

Allikas: Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid