Sünnimärgid: päikesekaart sinu kehal
Siiri Lelumees
Sünnimärke tuleb elu jooksul juurde – need on healoomulised nahamoodustised. | Shutterstock

Sünnimärke peaks kontrollima eelkõige pahaloomuliste kasvajate ennetamiseks. "Eriti hoolikalt tuleks sünnimärke jälgida siis, kui on mingi ohutegur juba olemas, näiteks heleda nahavärvi puhul," räägib Confido erameditsiinikeskuse terviseõde Keiu-Karin Michelson.

Küllap igaüks on kunagi elu jooksul saanud päikesepõletuse – päike aga on teadagi kõige suurem süüdlane pahaloomuliste nahakasvajate tekkel. Just seepärast tuleks hoolikalt jälgida oma sünnimärke ning märgata muutusi nende välimuses või arvus.

 

Kellel on suurem risk
 

"Osad inimesed peavad sünnimärkide suhtes olema eriti tähelepanelikud – neil on suur oht kasvaja tekkeks," ütleb Keiu-Karin Michelson.

Jälgi hoolikalt oma sünnimärke, kui sul on:

punakad juuksed ning tedretähnid;

keha pinnal palju sünnimärke – üle 50;vähene immuunsus.

Samuti siis, kui:

kasutad sageli solaariumi;

käid päikesereisidel, mägedes matkamas või suusatamas;

mõnel su lähisugulasel on avastatud melanoom või on selle kahtlus.

Sünnimärkide rohkusest annab aimu käsivars. Keiu-Karin Michelsoni sõnul võiks esimese hooga vaadata oma käsivarsi: kui seal ei ole palju sünnimärke, siis suure tõenäosusega ei ole neid liigselt ka ülejäänud kehal.

"Päikesereisidel hoolikalt kaitsekreemi kasutav inimene ei ole väga ohustatud, välja arvatud juhul, kui tal on ka teisi ülalmainitud riskifaktoreid," räägib terviseõde. Ta paneb siinjuures südamele, et tugeva faktoriga kaitsekreemi peab kindlasti kasutama ka talvel mägedes suusatades. "Sageli pannakse kreem hommikul nahale ja päeva jooksul seda ei uuendata. Kui aga ollakse kogu päev väljas – hommikul mäele ja õhtul ära –, siis ühest määrimisest jääb väheks."

 

Tähtsad ohumärgid
 

"Et ennetada nahamoodustise või sünnimärgi muutumist, eriti kui on olemas riskitegur, tasuks neil silm peal hoida, hoolimata sellest, kas kasutatakse kaitsekreemi või mitte. Sellised inimesed võiksid sünnimärke lasta kontrollida kord aastas," annab Keiu-Karin Michelson nõu.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased artiklid