Aaloe avitab tervet ja tõbist

Üllar Ende
Shutterstock

Aaloe on aasta ringi toas käepärast võtta. Kui taim on potis parajasse ikka jõudnud, leiab tema lehtedest abi peale põletuste ja põletike leevenduse ka kõhuhädade vastu ning külmetushaiguse kergemaks põdemiseks.

Ammusest ajast on meil aknalaual kasvatatud enamasti puis- ehk toa-aaloed (Aloe arborescens). Peale toa-aaloe leiab tervisekasu ka näiteks harilikust aaloest, mis on oma ladinakeelse nimetuse Aloe vera all laialt tuntud kosmeetikatoodetes ja apteegipreparaatides. Ent ega toa-aaloe siis kehvem sugulane ole.

 

Tegus vähemalt kolmeaastasena
 

Kui oled toa-aaloe alles kasvama pannud ja ta võib olla päris suureks sirgunud, siis temast veel tohterdajat ei ole. Selleks et mahlakad lehed meie tervist kosutama hakkaksid, kulub kolm aastat. Kõige tõhusamad on alumised ja keskmised lehed – ülemised las veel kasvavad.

Tasub silmas pidada, et enne nende lõikamist mahla tegemiseks ära kaks-kolm päeva taime kasta. Kui aga juhtud näpuotsa ära kõrvetama, võib kastmisest hoolimata kohe lehetüki ära napsata ja mahla peale pigistada.

 

Jahedus teeb toime tõhusamaks
 

On uuritud sedagi, et mahlast on ravis kasu kõige rohkem siis, kui äralõigatud lehed pakkida toidukilesse või fooliumisse ning hoida (külmiku)jaheduses vähemalt kolm päeva. Ühtlasi tuleb nii mahl paremini välja.

On tark teada, et mahl ilma mee või alkoholita säilib külmikus ainult kolm päeva – sellepärast tasub lehti võtta just nii palju, kui hetkel on tarvis. Kui soovid mahla kauem säilitada, kuumuta seda 80-kraadises veevannis 10 minutit, siis jahuta ja hoia jahedas kindlalt suletud purgis. Ent kõige etemat abi pakub ikka toormahl.

 

Elujõudu ja paremat enesetunnet
 

Aaloele annavad suure raviväärtuse muu hulgas fütontsiidid, mis hävitavad kahjulikke baktereid. Üldse on temas avastatud peaaegu 200 ühendit, mille vägi ilmneb just nende koosmõjus.

Mahla sissevõtmine lisab elujõudu. Vanasti oli hea komme enesetunde parandamiseks suhu pista ogadest puhastatud 1–2 cm pikkune lehetükk päevas. Et aaloe on suure bioaktiivsusega, ei ole üle nädala järjest mõistlik teda ei ühel ega teisel kujul tarvitada.

Kes on proovinud, see teab, et aaloemahl on mõrkja maitsega, mistõttu enne lehetüki suhu pistmist tasub see kasta suhkru või mee sisse. Aaloe sobibki hästi kokku meega, pealegi säilib mahl nii kauem.

 

Leevendab eelkõige seedevaevusi
 

Mahla tarvitamine mis tahes kujul parandab seedimist ja soodustab söögiisu (näiteks pärast rasket haigust); leevendab kroonilist gastriiti, mao haavandtõbe ning sapipõiehaigusi.

Kui on kallal külmetustõbi, tasub ka siis mõni teelusikatäis mahla (koos meega) või sellest valmistatud segu suhu pista – see leevendab kurguvalu ja kergendab köha. Mahla ja meesegu aitab leevendada bronhiiti, kui seda määrida ette rindkerele. Niisama head teeb ka meega segatud salv.

 

Nahale lausa sobivaim palsam
 

Aaloemahl on samasuguse happesuse ehk pH-ga, nagu on normaalne nahk. Just seetõttu sobib ta imehästi ükskõik mis tüüpi nahka kosutama. Näiteks võid nägu määrida valmis mahlaga või lehetükikesest seda välja pigistades. Vanasti usuti, et see teeb väljanägemise palju nooremaks. Tasub proovida.

Et aaloe hävitab tõvestavaid baktereid, sobib mahl ka nahapõletike ja halvasti paranevate haavakeste raviks, sest tal on võime aidata kudedel taastuda. Ka on läbi aegade mahlaga tupsutatud kerget nahapõletust.

Mahla tilgutamine nohust paistes ninna aitab seal turset alandada ja teeb hingamise kergemaks. Enne aga loputa nina (mere)soolaveega, sest muidu ei pääse aaloe mõju limaskestani.

 

Ettevaatust!
 

Aaloed ei või seespidi tarvitada järgmistel juhtudel: rasedus, menstruatsioon; antibiootikumikuur; veritsevad hemorroidid, äge sapi- või kusepõiepõletik; raske südamehaigus.

 

Allikas: Kodutohter

 

Mahl

Mässi äsja lõigatud lehed toidulikesse või fooliumi ja hoia külmikujaheduses vähemalt 3 ööpäeva (nii eraldub mahl paremini ja ravimõju on suurem).

Väike kogus lehti suru katki nt pudrunuiaga, suurem pane mahlapressi.

Loos soovitatud juhtudel, ka immuunsüsteemi tugevdamiseks, võta sisse 1 tl pool tundi enne sööki 3 korda päevas 1 nädal järjest, külmetushaiguse nähtude leevenduseks vajaduse järgi. Siis pea vähemalt sama kaua vahet. Et mahl on kibe, võid lisada tibakese mett.

Määri mahlaga ekseemi, lööbes nahka ning halvasti paranevaid väikesi (põletus)haavu ja marrastusi, samuti nohus nina.

 

Üldtugevdav segu

Sega 100 ml mahla, 100 ml mett ja 100 ml viina.

Võta immuunsüsteemi tugevdamiseks 1 tl korraga 2 korda päevas enne sööki.

Tarvita kogu segu ära ja pea 10 päeva vahet.

Mahla võid segada ka ainult meega (1 : 1) ning võtta 2 korda päevas 1 tl enne sööki või määrida selle koguse saiale, sepikule või leivale.

NB! Hetkel karskust pidavale alkoholisõltlasele viinaga segu ei sobi!

 

Peenesta mahla pressimise jäägid (mahlata lehed).

Pane need keeratava kaanega purki.

Vala peale lahjat veini samas mahus  (1 : 1).

Sule kaanega ja hoia toasoojas pimedas 1 nädal, kurna.

Võta aeg-ajalt (nt üle päeva) 2 sl organismi tugevdamiseks.

 

Salv

Võta 1 kl peenestatud lehti või 0,75 kl mahla.

Sega 200 g sulatatud searasva või kookosrasvaga.

Kuumuta veevannis 10 minutit, kurna kaanega purki.

Määri nahale värskenduseks või halvasti paranevatele väikestele haavadele, ka (veritsevatele) kannalõhedele, samuti nohust tekkinud ninakoorikutele.

Pane meega segatult (1 : 1) riidesiilule koos kilega kompressiks ja aseta (ette) rindkerele, leevendamaks tugevat köha. Peale paksem riidetükk või rätik, et riideid ei määriks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid