Terrassid ja rõdud siis, kui päike loojub. Kuidas valgustada terrassi?

Ivi-Els Schneider
sisearhitekt
Eriti vajalik on mõelda välisvalgustusele nüüdisaegsetes elamutes, kus traditsioonilisi aknaid asendavad klaasseinad. | Shutterstock

Välisvalgustus on eriti tähtis eramus, kus maja juurde kuulub aed. Aga ka kortermajas ja  ridaelamus laieneb eluruum terrassile või rõdule.

Kevadest sügiseni leiavad terrassid tihedat kasutust. Päris valgeid õhtuid on meil vaid jaanipäeva paiku, muul ajal ei saa terrassil lisavalgustuseta hakkama. Ja ka siis, kui jahedus õueelu tuppa kolib, loovad hästi valgustatud vaated akendest mõnusa meeleolu.

Eriti vajalik on mõelda välisvalgustusele nüüdisaegsetes elamutes, kus traditsioonilisi aknaid asendavad klaasseinad. Õhtuti süngelt mustavad klaaspinnad ei tekita hubast olemist ja tuleb tahtmine aknakatted ette tõmmata ka siis, kui selleks tegelikult vajadust pole. Kenasti valgustatud terrassist saab aga visuaalselt eluruumi pikendus ja kaunis vaade loob toreda meeleolu igal aastaajal.

 

Turvalisus

Elektritöid teostades on kindlasti vaja jälgida, et kõik tarvikud oleksid sobivad: pistikupesad niiskuskindlad ja ka valgustid just välitingimustesse mõeldud.

Kui madalal terrassil pole piirdeid, on arukas tähistada terrassi serv valguspunktidega. Päris toredad on ka terrassipõrandasse süvistatud valguspunktid. Selline märgistus tagab turvalisuse pimedal ajal.

 

Terrassil

Terrassi suveköögina kasutades vajatakse kindlasti tarbevalgusteid ja pistikupesi kohvimasinale ning teistele aparaatidele.

Söögilaua ümber istuda on mõnus siis, kui laual on kõik hästi nähtav.

Terrassil saab sisse seada ka mõnusa puhkenurga lamamistoolidega või istumisnurga diivani-tugitoolidega. Valgustipoodides on müügil toreda disainiga põrandavalgusteid erineva suurusega keralampidest väikeste kohtvalgustiteni.

Armas ja hubane on elusa tule valgus: küünlad ja laternad. Turvalise küünlavalguse tagavad ka mitmesugused anumad küünalde ümber, kas või tavalised klaasist purgid ja pokaalid.

 

Rõdu valgustamisest

Ka vähe kasutamist leidval (näiteks eramaja) rõdul võiks kindlasti olla pistikupesad, et saaks paigaldada peomeeleolu loovaid valguspalle või talvisel ajal elektrilisi jõulukaunistusi.

Kortermajade rõdule valgusteid valides peaks jälgima üldist linnapilti: maja fassaadi ei tohiks muuta sobimatuks virvarriks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid