Uus põrand koju! Põrandakatted eri tingimustesse
Teija Aaltonen
PVC-põrandakattega saab sooja, pehme, kergesti hooldatava ja vastupidava põranda, aga paigaldamisel on vaja veidi rohkem oskusi ja täpsust kui laminaatpõranda puhul. | Tootja

Soovides põrandat uuendada, võib suur valikuvõimalus segadusse ajada: erinevaid põrandakattematerjale eri stiilides on jalaga segada. Sestap tasub enne selgeks teha, millist põrandat ja millistesse tingimustesse on vaja ja millised põrandamaterjalid parimini vastavasse ruumi sobivad. Korralikult tehtud eeltööd tagavad hea lõpptulemuse.

Elamises võib tekkida olukord, kus näiteks uus mööbel ei sobi kokku vana kulunud põrandaga. Niisiis oleks aeg põrandat uuendada, aga see võiks ju olla võimalikult lihtne, kiiresti tehtav ja muidugi ka hinnalt soodne.
Põranda väljanägemisega saab kujundada ühtselt kogu elamise või siis just eristada erinevad ruumid ja alad. Põrandaid saab katta üsna samal kombel kui seinu, erinevate materjalide ja pinnatöötlusega.


Kas vastupidav või trendikas?
 

Peredes, kus on väikesi lapsi ja lemmikloomi, eelistatakse muidugi selliseid põrandaid, mis taluvad pori ja kriimustusi ning millel mahakukkuv mahlaklaas kergesti ei purune. Kodudes, mille asukateks vaid kaks täiskasvanut, põrand sedavõrd riskialdis ei ole.
Inimeste igapäevaelu võib olla eri ruumides erinev ja samuti võivad põrandad olla erinevad: esikusse ja kööki sobib kergelt puhastatav ja niiskust taluv põrandamaterjal, magamistuppa jällegi rauget meeleolu tekitav ja sammukaja summutav põrandakate.

Olgu põrandakattematerjal milline tahes, aluspind peab enne põrandakatte paigaldamist olema kuiv ja ühetasane. Vaatamata kiusatusele lihtsamini läbi ajada unusta ülejalategemine – lainetavat vana linoleumi või reliini ei sobi jätta ühegi uue põrandakatte alla.


Enne uue paigaldamist vana minema!
 

Mõned põrandakattematerjalid vajavad hoolikamalt ettevalmistatud aluspinda kui teised. Juba enne ostmist, tasub materjali paigaldusjuhised üksipulgi läbi lugeda.
Kõiki põrandamaterjale vana peale panna ei sobigi. Kui vana põrand on nn ujuv parkettpõrand ja uuena soovitakse ujuvat laminaatpõrandat, siis laminaati otse ujuvale parkettpõrandale paigaldada ei tohi, vaid vana parkett tuleb enne üles võtta.

Kui asjaarmastajast remontija tahaks ise uue põranda teha, tasuks tal siiski osad põrandakattematerjalid välis
ada – näiteks moes olevad hästi suured keraamilised põrandaplaadid vajavad väga tasast aluspinda ja eriti täpset paigaldusoskust. Sellise põrandakatte tegemine on targem anda professionaalidele, sest isetegijal ei saa olla halli aimugi, kuidas asjaarmastaja tehtud suurtest keraamilistest plaatidest põrand välja võib tulla.
Kortermajad seavad omakorda keraamilistest plaatidest põrandate kasutamisele omad piirid, sest keraamilised põrandad ei vasta kortermajade sammumüra valjuse ettekirjutustele. Ja üleüldse peab sammumüra tase jääma alla 53 detsibelli; iga põrandamaterjali kohta saab vastava numbri teada kas toote valmistajalt või on see kirjas kasutusjuhises.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad