6 levinud viga, mida köögi planeerimisel tehakse

Sisuturundus
Tootja

Kodus keerleb elu suuresti ümber köögi: siin valmib toit, siin saab pere söögilaua ääres kokku ja kui tegemist on avara ruumiga, võõrustatakse köögis ka külalisi.

Köögisisustuse loogiline paigutus loob eelduse ruumi toimimiseks. Arvestada tuleb mitme teguriga nagu pistikud, veetorud ja kanalisatsioon, pereliikmete arv, köögi suurus, kodutehnika hulk, rääkimata mööblist, mis peab omakorda arvestama kõigi mainitud teguritega.
Kuna köögi sisustamine nõuab suuri väljaminekuid, ei ole see ruum, kus üht asja mitu korda teha. Toome ära levinumad vead, mida köögi planeerimisel ikka ja jälle esineb.
 

Liiga vähe tööpinda
 

Köögi planeerimise käigus läheb põhitähelepanu kappidele ja tehnikale ning vähem töötasapinnale, mille juures tundub olulisim materjal, mitte aga horisontaalpinna suurus. Hiljem, kui köök on juba kasutuses selgub, et praktilist tööpinda võinuks olla rohkem.

Sellisel juhul tasub mõelda köögisaare soetamisele. See on funktsionaalne mööbliese, mis annab väärtuslikku lisapinda toidu valmistamiseks ja serveerimiseks. Boonusena saab tööpinna all olevatele riiulitele mahutada vajalikke asju.
 

Ei ulatu kappideni
 

Ülemiste kappide seina panekul on üsna tavaline viga, et jälgitakse ainult kappide kõrgust ja seda, et ulatuks kapist asju võtma või siis vaadatakse, et kapirea ja töötasapinna vahele jääks piisavalt ruumi. Õige on jälgida korraga mõlemat asjaolu.

Kui ise ei suuda ülemistele kappidele sobivat kõrgust valida, siis tasub lähtuda üldlevinud standarditest, mille kohaselt võiks ülemiste köögikappide ja tööpinna vahele jääda 60 cm ning ülemised kapid peaks olema alumistest kitsamad, et pead ära ei lööks.
Kui vajate oma kööki uusi kappe, siis lai valik ülemisi ja alumisi köögikappe ootab teid siin.
 

Nurgad on kasutamata
 

L-või U-tähe kujuliselt paiknevate mööbli nurgakapid jäävad tihtilugu pooltühjaks. Tekivad ebamugavad pimenurgad, kuhu ei ulatu toiduaineid asetama ega ka võtma. See on ebaotstarbekas ruumi raiskamine.
Lahenduseks on nurgakappidesse paigaldatavad karussellid ja muud mööblifurnituurid, mis aitavad nõusid paremini ära paigutada ja mille pealt on neid ka mugavam haarata.
 

Kehv ventilatsioon
 

Pole kuigi meeldiv, kui kala praadimise lõhn üle terve elamise kandub ja tekstiilidele spetsiifilise aroomi jätab. Hästi toimiv ventilatsioon on üks neid süsteeme, mis tuleb kindlasti ära lahendada enne ehitust, remonti või mööbli paigaldamist, aga tihti unustatakse see ära ning tagantjärele enam olukorda parandada ei saa.
 

Õhupuhasti ei vasta pliidi suurusele
 

Üsna sagedane viga on ka liiga kitsa õhupuhasti valimine. Õhupuhasti peaks olema vähemalt sama lai kui pliidiplaat või siis veidi laiem. 45 cm lai õhupuhasti jääb 60 cm laia pliidi kohal väikeseks. Seda ka juhul, kui õhupuhasti tõmbevõimsus on tugev.

Vahel ei osata arvestada sedagi, et äratõmbaja asukoha paneb paika ventilatsioonitoru asukoht. On ka tulnud ette, et enne äratõmbeseadme paigaldamist on köögikapid juba seinale kinnitatud ning siis selgub, et õhupuhasti nende vahele ei mahu.
Õhupuhasti leidmisel on abiks Kaup24.ee e-pood, kus lisaks laiale tootevalikule saab ka asjakohast nõu.
 

Ebaloogiline asetus
 

Pliidi ja kraanikausi vahele jääv tööpinna lõik on peamine toidu valmistamise koht. See peab olema optimaalse pindalaga, et teekond pliidi juurest valamu juurde ei oleks liiga pikk ega ka liiga napp.
Vahel paigutatakse pliit kraanikausist väga kaugele - see ei ole mitte ainult ebamugav, vaid ka ohtlik, kui on näiteks tarvis kuuma vett täis kartulipott kiiresti kraanikaussi kurnata.
Ebaratsionaalne on seegi, kui nõudepesumasin ei asetse valamu vahetus läheduses ning kraanikausist võetud mustade nõude masinasse pistmiseks tuleb minna köögi teise otsa.

Sarnased artiklid