7 asja, mida korteri üürimisel kindlasti silmas pead pidama

kodus.ee
Korterit üürides tuleb mitmeid olulisi asju silmas pidada | Shutterstock

Kevad toob koolide lõpetamised ja kõigest paari kuu pärast hakkavad paljud noored otsima üürikorterit, et võtta vastu esimesed jõulud juba oma kodus. Mida aga korteri üürimisel kindlasti silmas pidada?

1. Ametlik üürileping

Enne kui korterit üürima hakkad,  peaksid olema kindel, et teie üürisuhe püsib seaduslikel alustel - nii olete mõlemad, üürileandja ja -võtja, kindlustatud. Seal peaks ära olema kirjeldatud kõik tingimused, mille alusel üks korteri üürile võtab ja teine selle välja üürib.

2. Mis sisaldub üürihinnas?
Lepingus peaks olema kirjas ka see, mis üürihinnas sisaldub - kas üürnik peab maksma ka remondifondi makse, kas kommunaalid on hinnas või tuleb tasuda eraldi, kuidas makstakse prügitasu, kas üürnik  peab ise sõlmima nt elektrilepingu või kindlustuse.

3. Kas kaasüürilised, külalised ja koduloomad on lubatud?

Võibolla vajad korterisse kaasüürilist, tahad tihti majutada sõpru välismaalt või võtta kodulooma - uuri varakult välja, kuidas üürileandja sellesse suhtub ning sätestage tingimused lepingus.

4. Tagatisraha

Võimalik, et üürileandja soovib tagatisraha juhuks, kui korteriga midagi juhtuma peaks. Vaadake kindlasti korter koos põhjalikult üle, et hiljem ei ilmneks ebameeldivaid üllatusi - näiteks et pead hakkama maksma juba iidamast-aadamast katkise tapeedi väljavahetamise eest. Pange kõik see lepingusse kirja.

Küsi ka üle, kas tohid üürikorterit oma soovi järgi kujundada - näiteks seinu värvida - ja kas lepingu lõppemisel pead taastama endise olukorra. Kui korter on möbleeritud-sisustatud, vaadake üle ja pange kirja kõik esemed ja nende seisukord - seda on kergem teha kui hilisemate arusaamatuste pärast kohtuuksi kulutada.

5. Kes teeb pisiremonti?

Pange lepingusse kirja ka võimalikud tasaarveldused - näiteks mis saab juhul, kui üürnik oma kulu ja kirjadega midagi parandab, kuidas see kompenseeritakse. Samuti peaks mõlemale poolele olema selge, kes vastutab näiteks kodumasinate jms. väljavahetamise ning muu pisiremondi eest.

6.  Millised on naabrid ja kui turvaline on uus kodu?

Üürileandjaga tasuks avameelselt rääkida ka naabritest, vältimaks hilisemaid arusaamatusi. Tuleks tutvuda ka korteriühistu sisekorra eeskirjadega - näiteks kas suitsetamine rõdul on lubatud, kus hoitakse jalgrattaid, kuidas kasutatakse ühiseid panipaiku jne. Leppige kokku, kuidas suhtlete korteriühistu juhtkonnaga.

Uuri ka, kui turvaline korter on - juhul kui pead luku välja vahetama või paigaldama täiendavaid turvaseadmeid, leppige selles eelnevalt kokku.

7. Parkimisküsimused

Kui sul on auto, tuleb kindlasti eelnevalt uurida ka parkimise kohta - kas korteri juurde kuulub ka parkimiskoht ja kas selle kasutamine on üürihinna sees või tuleb selle eest eraldi tasuda.

Sarnased artiklid