Aed täis tegutsemislusti ja loomisrõõmu
Kaja Kurg
Suur kiviktaimla rõõmustab silma kevadest sügiseni. Kevadel õitsevad siin padjandtaimed ja tulbid, seejärel toovad värvirõõmu suvelilled, püsikud ja roosid, mille vahel hõljuvad kõrreliste puhmikud. | Tiit Koha

Muuga aedlinna, mis rajati ammustel aegadel Tallinna servale eelkõige potipõllundusega tegelemiseks, on tekkinud ilusaid ja nutikate lahendustega aedu. Üks selline on ka Helve Stepanova ja tema pere suvine paradiis. "Kodu kauniks"  finalist 2018. aastal.

„Vanaema veedab kõik oma tööst vabad päevad suvilas midagi toimetades. Ta kohe ei oska lihtsalt istuda ja puhata. Lilled on temale kui oma lapsed, kes vajavad hoolt ja armastust, ning seda juba meie Mana oskab jagada! Suvila uksed on alati kõigile avatud. Suvel toimub seal alati palju sünnipäevapidusid ning saunaōhtuid. See on koht, kus kogu perele meeldib kokku saada ja värskes õhus olla.”
Sellise toreda kirja saatis aasta tagasi Kodu Kauniks konkursile Helve lapselaps Breth. On ääretult tore, kui järeltulev põlvkond oskab näha ja hinnata oma vanavanemate tehtut. Võtsime küllakutse rõõmuga vastu.

 

Kapsamaa ümbersünd
 

Aedade sünni- ja kujunemislugusid on alati põnev kuulata. Helve meenutab oma rohelise oaasi algusaastaid. „Saime selle koha endale 1990. aastatel. Eelmised omanikud olid aia ühele poolele istutanud kaheksa õunapuud ja tervelt seitseteist ploomipuud. Kõikjal laiusid peenrad. Võtsime vanad viljapuud maha, jätsime vaid kaks õunapuud, et nende vahele saaks panna võrkkiige. Seal, kus praegu on kiviktaimla, oli kolmkümmend kaske. Need tuli ka maha võtta, et aeda ruumi juurde saada. Maja ehitasime ringi veidi mugavamaks.”

Algul kasvatas pere samuti köögivilja ja näiteks lillkapsad olevat olnud vägagi ilusad. Aga mingil hetkel saadi aru, et sel vaevanägemisel pole suurt mõtet, lihtsam on aiasaadusi turult osta. Maasikaid kasvatati siiski kuni viimase ajani, aga lõpuks loobuti neistki.

Praegu katab krunti ilus muru, mille sees ja servadel on saartena ilupeenrad. Üks neist on paekivist servadega suur kiviktaimla. Kevadel õitsevad siin padjandid ja tulbid, suvel ja sügisel õilmitsevad suvikud, püsikud ja peenraroosid, nende vahel hõljuvad kõrreliste õhulised puhmikud. Kevadisi sibullilli on igal pool aias mujalgi.
„Kiviktaimla on tore värvilaik suvi läbi. Kui ta kevadel põhjalikult korda teha, pole hooldamine üldsegi hull,” arvab Helve.

 

Haralise ploomipuu imeline soolo
 

Vanadest viljapuudest jäi lisaks kahele õunapuule alles ka haraline ploomipuu ehk harilik alõtša (Prunus cerasifera), mis praegu kaunistab pilkupüüdva soolopuuna avarat muruala.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid