Aeroobne liikumine hoiab mälu terava

Kodutohter
Shutterstock

Mõni aasta tagasi läbi viidud uuringus võtsid teadlased vaatluse alla rühma kerge kognitiivse häirega inimesi – need, kes alles hakkasid üht-teist unustama, näiteks sagedasti ennast kordama – ja panid nad kuus kuud järjest tegema aeroobseid füüsilisi harjutusi neli korda nädalas, 45–60 minutit päevas. 

Aeroobne ehk vastupidavustreening kestab pikema aja jooksul, kaasab töösse paljud lihasegrupid ja tõstab pulsi umbes 60–85 protsendini maksimaalsest südamelöögisagedusest.  Kontrollrühmal kästi samal ajavahemikul teha lihtsalt venitusharjutusi.

Enne ja pärast uuringut sooritati mälutestid. Teadlased tuvastasid, et venitusharjutusi teinute kognitiivsed võimed kahanesid jätkuvalt. Seevastu aeroobseid harjutusi teinud rühma liikmetel need hoopis paranesid: kuue kuu möödudes andsid nad kontrollküsimustele rohkem õigeid vastused võrreldes eelmise korraga, mis näitab, et nende mälu oli paranenud.

Järgnenud magnetresonantstomograafia põhjal ilmnes, et aeroobne treening võimaldab tõepoolest vananemisest tingitud kärbumist aju mälukeskuses tagasi pöörata. Samasugust mõju ei ilmnenud venitusharjutusi ega ka mitteaeroobset jõutreeningut teinud kontrollrühmades. Niisiis võivad aeroobsed harjutused parandada ajuvereringet ja mälu ning aidata säilitada ajukude.

Allikas: Archives of Neurology

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid