Hea muru ei ole mure

Ants Vill
Shutterstock

Muru omamine või soov muru omada ei ole nii lihtne ettevõtmine, et hakka aga otsast tegema, küll välja tuleb. Seda eriti siis, kui tahta kaunist tulemust, millega saab ka teistes aiapidajates-majaomanikes kadedust tekitada. Aga ega see pole ka lausa ajukirurgia – abiks on spetsialistid, kelle oskused põhinevad suurel praktikal ning ka teadlaste soovitustel.

Maaelu ja aiakultuuri etaloniks kujunenud Inglise maa-aadlike suuremat uhkust – kuulsat Inglise muru – kasvatati hiilgava tulemuse saavutamiseks väidetavalt kolm inimpõlve. Või oli see isegi kümme? Praktilisemate inimeste jaoks on praegusel ajal ikka ratsionaalsemaid lahendusi, mis annavad siiski väga häid tulemusi.

Nullist alustades on valida: kas teha kõik ise, alates pinnase ettevalmistusest ja muruseemne külvamisest, või tellida valmis kasvatatud muru paigaldamine ehk siirdmuru. Esimesel puhul laseb kiitlemist väärt tulemus end oodata, näiteks kuni aasta, vähemalt aga paar kuud, teisel puhul on lopsakas roheline muruvaip juba õhtuks olemas. Kui aga aiamuru on juba varasemast olemas, siis tasub kuulata spetsialistide ja teadlaste soovitusi, kuidas seda veel paremaks muuta. Ka see ei ole raketiteadus, vajab aga hoolikust.
 

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid