"Väikese köögivilja- või lillepeenra eest hoolitsemiseks sobib väike ja lihtne frees. Kui maad on palju ning pinnas on kivine, tihke või muidu riukalik, tuleks valida võimsa mootoriga ja hea veojõuga masin," soovitab K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.
Kuna frees pannakse aias tõsiselt proovile, siis tuleks valida tugevast ja vastupidavast materjalist tööriist, samuti võiks uurida varuosade (eriti freesi terade) saadavuse kohta. Mullafrees võimaldab töö ära teha küll kiiremini ja väiksema jõupingutusega kui näiteks labidaga mütates, aga tuleb arvestada, et ka kergemad freesid on võrdlemisi rasked ja kaaluvad 20–30 kilogrammi, raskemad, n-ö hobiaedniku mudelid kaaluvad kuni 60 kilogrammi, aga on mõeldud siiski juba neile, kel on ette võetud suurem potipõllumaa. Üldiselt ei pea Eveli Uibometsa sõnul masina kaalu pelgama, vaid vaatama hoopis tasakaalukeset – kui see on optimaalne, saab masinaga hakkama iga elujõus täiskasvanud inimene.
Freesi ostes tuleks läbi mõelda, milliste tööde jaoks seda võiks rakendada ehk kas eesmärk on vaid murukamar läbi lõigata ja pind kobestada või on soovid suuremad ning tahaks näiteks vagusid ajada ja kartuleid korjata. Osale mudelitele saab külge ühendada käru, niiduki, äärelõikurid, lumesaha. Investeering on multifunktsionaalse tööriista puhul küll suurem, aga kokkuvõttes läheb vaja vähem erinevaid masinaid. Samuti tasuks võimalusel eelistada mugavuslisadega masinaid, näiteks neid, millel on tööd lihtsustavad reguleeritavad kummikattega käepidemed ning millel on esi- ja tagurpidikäik, mis teeb manööverdamise palju lihtsamaks.
Edasi lugemiseks
Esimene kuu 0.99€, edaspidi 2.99€ kuus