Hea uni teeb saledamaks
Maria Torm
Õhtusöök võib otseselt muuta unekvaliteeti. | Shutterstock

Kas kosutav uni aitab ühtlasi hoida saledat joont? Viimaste teadusuuringute järgi on see täiesti võimalik. Selleks tuleb jälgida uneasjatundjate nõuandeid, mis on sama väärtuslikud kui toitumisspetsialistide omad.

Saada magades saledaks – see mõte paneb mõned unistama ja jätab teised skeptiliseks. Ometi kinnitavad uurimused hüpoteesi, et hea tervise ja normaalse kehakaalu tagab korralik ööuni.

 

Stress paneb sööma
 

Mõni aasta tagasi teadusajakirjas Nature Medicine avaldatud uurimuses leiti, et kui tekitada hiirel krooniline stress, kasutades selleks kas agressiivset liigikaaslast või külma, võib täheldada tema une järsku lühenemist ja kõhupealse rasva hulga ilmselget suurenemist.

Stressiseisundis olevatel hiirtel, nii nagu ka inimestel, tekib ajus liiga palju kortisooli. See hormoon stimuleerib neuropeptiidi Y vallandumist, mille tagajärjel söögiisu kasvab ja rasvakiht pakseneb. Seega tuleb vältida stressi ja magada korralikult.

Varasemad uuringud on näidanud, et kui uneaega vähendada viis tundi öö kohta, siis suureneb lühikest uneaega vajavatel inimestel isu: lühenenud ööd muudavad kehakaaluga seotud kahe väga olulise hormooni sünteesi. Isu vähenemist tekitava hormooni tase langeb järsult, isu suurenemist soodustava hormooni tase aga tõuseb.

Lühikest uneaega vajavad inimesed ei pea siiski muretsema: hormoonide sünteesi ei muuda lühike uneaeg ise, vaid asjaolu, et magatakse vähem, kui tegelikult vaja oleks. Need, kes nagunii vähem magavad, on une lühenemise suhtes haavatavamad tõenäoliselt seetõttu, et nende uneaja kompenseerimise võimalused on väiksemad.

Une ja kehakaalu vaheliste seostega tegeleti ka teises uuringus, milles jälgiti 13 aasta vältel noori, kes magasid vähem, kui nende unenorm ette nägi. Tagajärjed olid ilmselged: nad kannatasid sagedamini rasvumise ja ülekaalulisuse all. Võid selles ise veenduda: stressiga hakkab kehakaal kõikuma ja uni on häiritud. Niisiis õpi paremini magama, et tulemuslikumalt saleneda.

 

Mida õhtul taldrikule panna
 

Õhtusöök võib otseselt muuta unekvaliteeti. Parem on süüa kerge eine, mitte koguda liigset energiat ja ennast põhjaliku seedimisega vaevata. Aga ära ole ka liiga püüdlik: kindlasti ei tohiks õhtul toidust loobuda, muidu riskid hommikul veresuhkru taseme languse tõttu varase ärkamisega.

 

Naudi

 

Aeglased süsivesikud

Sinu ööd on veelgi kosutavamad, kui valid õhtusöögiks pigem tagasihoidliku koguse väikese suhkrusisaldusega ja aeglase toimega süsivesikuid: täisterajahust makaronid, pruun riis, täisteranisu, tatar, kaerahelbed… Need annavad energiat püsivalt kuni varahommikuni ning soodustavad rahustava toimega serotoniini vabanemist.

Melatoniin

Melatoniin vähendab erksust ja aitab uinuda. Seda sisaldavad kirsid (ka külmutatud), pähklid, kaer, piim ja banaanid.

 

Väldi
 

Valgud

Ära liialda valkudega, sest need toovad kaasa türosiini suurema kontsentratsiooni veres. See aine osaleb motoorse aktiivsuse ja rahutusega seotud neurotransmitteri dopamiini tootmisel.

Kofeiin

Mõistlik on vältida erksust tekitavaid aineid, seega hoidu kohvist ja kofeiini sisaldavast teest. Samuti tuleb loobuda koolajookidest.

Sellest ei aita, kui sa pärast viit enam kohvi ei joo – unetuks tegevaid aineid tohib tarbida ainult hommikul.

Alkohol ja suits

Alkohol teeb alguses küll uniseks, aga toob kaasa halvad unenäod ja rahutu une. Tegelikult tuleks öelda hüvasti ka sigarettidele, sest nikotiin on kuulus erguti.

Vürtsikad ja praetud toidud

Need võivad tekitada kõrvetisi, kõhupuhitust ja muid seedeprobleeme, mis segavad magama jäämist ja halvendavad unekvaliteeti.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid