Igale tapeedile iga liim ei sobi

Urve Vilk
Liime on kahte tüüpi: metüültselluloosi ja tärklise baasil valmistatuid. | Shutterstock

Eri tüüpi seinakattematerjalide paigaldamiseks sobivad erinevad liimid – vale liimi valimisel ei pruugi tapeet seina seisma jääda.

OÜ Sika Estonia esindaja Karel Kesküla sõnul tasub esmalt selgeks teha, millist tapeeti hakatakse seina panema ja vastavalt sellele valida liim. Kui valida vale liim, ei pruugi tapeet korralikult seina jääda, sest ei teki piisavalt naket liimitava materjaliga, hoiatab ta ja soovitab jälgida tootja juhiseid. 

Henkeli võtmekliendihalduri Ahto Lauri sõnul müüakse tänapäeval peamiselt kolme tüüpi tapeete ja liime: pabertapeedile sobib pabertapeediliim, fliistapeedile fliistapeediliim ja vinüültapeedile vinüültapeediliim. Lisaks on olemas universaalne valmis tapeediliim, mis sobib niisketesse ruumidesse.

Liimide erinevus seisneb selles, et kui paber- ja vinüültapeedid fikseeritakse tugevamalt, siis fliistapeedi liim peab olema selline, et seina pandud tapeedi saab hiljem kergesti seinast lahti, aga kui fliistapeeti liimitakse tugevama liimiga, tuleb kasutada tapeedieemaldusvahendit. Vale liimi kasutamise tagajärg võib olla ka vastupidine – kui nake pole piisavalt hea, võib tapeet seinast lahti tulla.

Liime on kahte tüüpi: metüültselluloosi ja tärklise baasil valmistatuid. Viimased on küllaltki kiiresti kuivavad ja nendega on seetõttu tapeeti raskem korrigeerida, sest tuleb kiiremini tegutseda. Metüültselluloosi baasil toodetud liimide korral on korrigeerimiseks aega rohkem, lisaks ei lähe need hallitama ja kannatavad ka niiskust, tänu millele ei tule tapeet kõrge niiskustasemega ruumis nii kergelt seinast lahti kui tärklise baasil valmistatud liimi kasutamisel. 

 

Aluspind peab olema ühtlane

 

Liimi valmis segamise õpetuse leiab pakilt. Nagu ka õpetuse selle kohta, kuidas pinda kruntida. “Vaid valmisliimi puhul ei pea krunti kasutama, aga muidu on esimene asi pinna kruntimine,” jätkab Laur, et enne tapeetimist tuleks aluspind lahusega üle teha. “Sama liimiga, aga poole lahjema lahusega,” õpetab ta, et kui liimi jaoks kulub segamiseks neli liitrit vett, siis krundi jaoks kaheksa.

Kruntimine tagab selle, et kui märg tapeedipaan seina panna, ei hakka seina niiskust tungima – niiskuse kiirelt seina tungimisel lükkab see kuiva õhu välja ja nii tekivad paani taha mullid.

Kesküla lisab, et toote infolehel on kirjas ka see, kas liim tuleb kanda tapeedile või seina. Kõige tavalisem on liimi rulliga peale kandmine, aga selleks võib kasutada ka pintslit. “Tasub silmas pidada, et kõiki tapeediliime ei saa pihustiga peale kanda, ja rääkides kodukasutajast, siis pihustit polegi sageli kusagilt ka võtta, nii et rull on levinuim viis.”

Kui paber- ning vinüültapeedi puhul kantakse liim paani taha, siis fliistapeedi puhul kantakse see seinale. Enne tapeedi paigaldamist tuleks aga Lauri sõnul korrastada aluspind. “Tänapäeval loetakse normaalseks, et vanad tapeedikihid tuleb maha võtta ja alles seejärel pannakse uus.”

 

Vana tapeet tuleb kätte saada
 

Selleks, et vana tapeeti kergemini kätte saada, võib kasutada tapeedieemaldusvahendit, mis aitab tapeedi seinast lahti. “See lahjendatakse veega, kantakse seinale ja lastakse10 minutit seista. Seejärel kantakse vajadusel veel üks kiht tapeedieemaldusvahendit ja seejärel saab vana tapeedi juba üsna lihtsalt eemaldada – kasvõi pahtlilabidaga kaasa aidates, kui muidu ei saa,” räägib ta, et tapeedieemaldi muudab vana liimi pehmeks ja see ei kuiva lisaks töötades nii kiiresti kui vesi.

 

Pahtelda ja värvi

 

Tapeedi alla tänapäeval enam ajalehti ei panda. “Vanasti polnud pahtleid ja seetõttu paigaldati krohvi peale makulatuur – see tasandas pinna ära,” selgitab Laur, et ajalehed olid pahtli eest ja tekitasid parema nakke. Tänapäeval aga, mil pahtlid on olemas, peaks olema aluspind enne tapeetimist korralikult ette valmistatud – siledaks pahteldatud ja seejärel värvitud.

Ehk kui seinast tõmmatakse vana tapeedikiht ära ja selle alt avanev sein pole sile, tuleks alustada hoopis pahteldamisest. “Krunt ja pahtel, siis uuesti krunt ja pahtel,” jagab Laur nippe, et iga pahtli kihi vahele tuleks panna krunti. 

Ka siis, kui tapeet läheb kipsplaadi peale, tuleks see enne pahteldada ja värvida. “Värvikiht on vajalik sellepärast, et kui hakata tapeeti eemaldama, ei tuleks see lahti koos kipsplaadi paberikihiga, sest kui see hakkab kooruma, on keeruline tapeeti kätte saada,” ütleb Laur, et tapeedieemaldaja võtab tapeedi küll lahti, aga kui seda kipsi paberi küljest ära ei saa, on see päris suur probleem.
Peale seina värvimist peab värv enne tapeedi paigaldust jõudma kindlasti ka kuivada – mõne värvi kuivamine võib võtta kuni seitse päeva ja alles siis võib hakata kruntima. 

 

Nüri noaga ei maksa tapeeti lõigata

 

Ka tapeedi paigaldusel on omad nipid. “Kõige keerulisem on esimese paaniga,” ütleb Laur, et kui seinad on kõverad, tuleb kindlasti esimene paan loodis paika saada. Aga edasi lähevad need  juba lihtsalt üksteise kõrvale.

Tapeetimisel on keeruliseks kohaks ka nurgad. “Paan on nurgas ja sealt lõigatakse see läbi ning surutakse omavahel nii kokku, et nurka mingit tühimikku ei jää,” õpetab Laur, et läbilõiked peavad olema nii sise- kui ka välisnurkades.

Seejuures on oluline kasutada teravat nuga. “Noal peaks olema uus tera – ei tohiks lõigata vana noaga ega sellisega, millega on lõigatud puitu või mõnd muud materjali.”

Kui sein on kõver, on võimalik tapeet läbi lõigata ka ülekattega – paan pannakse paar sentimeetrit teisest üle ja kaks paani lõigatakse korraga läbi. Võttes seejärel mõlemalt riba ära, jookseb ka kõver vuuk kenasti kokku. “See on nipp, mille abil lõigatakse näiteks ka PVCd – sellised läbilõiked on võimalikud, kui mõlemad paanid terava noaga läbi lõigata, nii jääb ilus lõige, ilma et lõike koht välja paistaks.”

Tapeedi panemise juures on Lauri sõnul kõige suuremaks probleemiks, et see nõuab tasakaalukust, rahu ja aega. “Et paanid täpselt ja ilusti seina saaks, ei tohi neid suruda ega üksteise peale lükata, mis nõuab päris palju täpsust ja kannatust, aga paljud pole nii kannatlikud, vaid teevad ruttu töö ära ja lähevad siis lõpuks veel riidu ka omavahel. Selliseid asju juhtub päris tihti.”

 

Et materjalid asjata raisku ei läheks
 

Viimistlustöid pakkuva OÜ Tapeedimeister omaniku Raul Laide sõnul siiski selliseid kliente temani jõudnud pole, kes oleks alustatud töö pooleli jätnud. “Minu klientideks on jõukamad inimesed, kel pole aega ise remonditöödega tegeleda, nii et olukordi, kus mind oleks ebaõnnestunud katsetusi parandama kutsutud, pole olnud,” ütleb ta. Standardõpetusi ta siiski jagada ei taha, sest kõik objektid ja tööd on liialt erinevad. “Kliendid leiavad mind soovituste kaudu, ma pole kunagi pidanud end reklaamima,” soovitab ta teistelgi töömehe otsingul lähtuda tuttavate headest kogemustest.

Kesküla lisab, et on neid, kel olemas kogemus või julgus katsetada ja tapeedivad ise. Aga juhul kui seda ei söandata teha – ehitus- ja viimistlusmaterjalid on teadupärast üsna kallid ja neid ei taheta asjata raisata, kutsutakse appi tuttav või professionaal, kes töö ära teeb. Ta soovitab huvilistel proovida algul ühe või kahe paaniga, et saada aimu, kas töödega saadakse ise hakkama või mitte. “Ka ehituspoodidest saab infot ja know-how’d, mida valida ja kuidas teha.”
Kuigi kahekesi on tööd teha lihtsam – üks hoiab ülevalt kinni ja teine saab alt loodi ajada, siis Lauri sõnul saab ka üksi hakkama, juhul kui ollakse nii harjunud. Tänapäeval on õnneks ka aega korrigeerimiseks rohkem kui vanasti.

 

Külmas ja niiskes ruumis töö ebaõnnestub

 

Casco liimide puhul on paigaldusaeg 10–30 minutit. “Vahemik on nii suur, sest see oleneb toatemperatuurist – see peaks olema vähemalt 18 kraadi; ja õhuniiskusest – mida kuivem on ruum, seda kiiremini liim kuivab,” räägib Kesküla, et kui kanda liim tapeedipaanile ja hakata seda paigaldama, on selle seina saamiseks vähemalt 10 minutit, mis peaks olema piisav.

Kui tööd teha külmas toas, kuivab Kesküla sõnul liim aeglasemalt ja tapeet võib vajuma hakata. Kui aga tapeeti paigaldada väga soojas toas, kuivab liim liialt kiiresti. “Sobib tavaline toatemperatuur – 20–23 kraadi, aga enne, kui hakata tapeeti ekstreemsemates tingimustes panema, tasuks mõelda,” hoiatab ta, et kui töid teha enne talve kütmata ruumis, kus on vaid 10 kraadi sooja ja kus ka niiskust on palju, võib tekkida probleeme.
Lauri sõnul on kaasaegsete materjalidega tapeetimine igal juhul lihtsam kui varem. “Vanasti tehti enamik tapeete pabertapeedina, edasi tulid vinüültapeedid, mis olid paberalusel, ja siis fliistapeedid, mis on nagu revolutsioon selles vallas,” ütleb ta, et kui paber venib, siis fliis mitte. “Paber on nagu võrksüsteem – kui märjaks saab, läheb suureks ja ära kuivades tõmbab taas kokku. Aga fliis ei veni.”

 

Tapeedi panek lihtsam kui kunagi varem

 

Ka pole vaja nagu varem panna paane üksteise peale, seejuures servi ära lõigates. “Enam pole seetõttu ka vahet, kas alustada tapeetimist ukse või akna poolt,” jätkab Laur, et vanasti alustati alati akna poolt, sest valgus paistis vuukide peale ja sealt oli näha, kui paanid olid halvasti paigaldatud. Tänapäeval tuleb aga tapeedi servad panna nii vastastikku, et alustamiskoht ei mängi enam rolli.

Lauri sõnul on töö lihtsam isegi sellevõrra, et liimide valmimine on märksa kiirem. “Vanasti valmis tärklise baasil liim terve ööpäeva, tänapäeval aga on enamus liime kolme minutiga valmis.”

Kõige lihtsam on tema sõnul paigaldada fliistapeeti, mis on ühtlasi ilma mustrita – liim tuleb kanda seina ja tapeet seina sättida. Mustriga tapeedi puhul tuleb aga alati lisaks jälgida mustri sammu ja see õigest kohast ära lõigata. Kuna tihti pole ülemine serv sirge, tuleb serv ka ülevalt ära lõigata, enne kui saab hakata paane paika sättima. “Mustrilise tapeedi paigaldusel on oluline mustri dimensionaalsus, mis peab paigas olema. Näiteks kui on lill, peab see jääma üles vasakule nurka tervikuna, mitte nii, et on poolik lill ja siis ülevalt ongi servad poolikuid lilli täis,” toob Laur näiteks. “Pabertapeedist rääkides on selle juures palju keerulisi nüansse, see rebeneb kergemini jms,” lisab Kesküla.

 

Nippe

 

Enne poodi suundumist mõõtke tuba üle: kui lai ja kui kõrge see on – sellest sõltub materjalide kogus.

Euroopas on levinud tapeedirulli mõõdud järgmised: ca 0,53 m lai × 10,05 m pikk.

1 rull tapeeti katab umbes 5 m2 seina. Rullide vajaduse välja arvestamiseks on vaja teada tapetseeritava ruumi kõrgust ja ümbermõõtu. Akna- ja ukseavad tuleb ka ruumi ümbermõõtu sisse arvestada, sest sel juhul jääb tapeeti alles ka suurte mustrisammude juures.

Alati peab alles hoidma ka tapeedirestid, kuna hiljem võib vaja minna ribasid võimalike plekkide ning muude vigastuste viimistlemiseks.

Tapeedi lahtilõikamisel tuleb jätta varu ülevalt ja alt ca 2,5 cm.

Tapeeditav pind peab olema siledaks lihvitud ja värvitud.

Krundi aluspinnad, kui palju on liimi vaja kruntimiseks lahjendada, on kirjas liimipakil.

Liimi tapeedile kandmine käib suure pintsli või rulliga.

Liimi paan ja murra liimitud pooled omavahel kokku, jättes üles väiksema osa ja alla suurema osa. Lase 3–5 minutit seista, seejärel  tõmba väiksem ülemine osa lahti ja pane tapeet seinale, kasutades silumiseks.

Fliistapeedi ja kangakiudude tapeedi puhul läheb liim seina ja kohe peab panema ka tapeedi sinna peale, et liim ära ei kuivaks.

Tapeetimist alusta seina nurgast liikudes vasakult paremale.

Loodima peaks kindlasti esimest paani, järgmised saab paigutada lihtsalt üksteise kõrvale.

Kõige raskem on tapeetida nurki, selleks tuleb teravat nuga kasutades lõigata paan läbi ning suruda servad omavahel nii kokku, et nurka mingit tühimikku ei jääks.

Sarnased artiklid