Kuidas tapeet ruumi ilmet parandab? 8 võimalust

TM Kodu&Ehitus
Tapeediga saab kiiresti ruumide ilmet muuta. | Shutterstock

Kodus häirima ja tüütama hakanud sisekujundusest tulenevaid nähtusi saab parandada lihtsalt tapeetide abil, ilma et peaks konstruktsioone muutma hakkama või tegema muid kalleid investeeringuid.

 

1. Piklik ja kitsas ruum.

Soojad toonid toovad otsaseina lähemale ja tasandavad mõõtsuhteid. Punane ja oranž mõjuvad tõhusamalt. Kui püstjoontega tapeet panna otsaseinale nii, et jooned oleksid rõhtsalt, siis hakkab otsasein laiemana tunduma. Mitte nii: jahedad toonid otsaseinal tekitavad mulje, et see on kaugemal ja rõhutavad veelgi muljet ruumi kitsusest ja pikkusest.

 

2. Kõrged ja kajavad ruumid, loftid.

Paksud vinüültapeedid või looduslikust kiust tapeedid aitavad parandada akustikat, aga sellest üksi on vähe. Lisaks on vaja tekstiile, akustikaplaate lakke jm.

 

3. Ahtad väikesed toad, madalad pööningukorruseruumid

Kui pööningukorrus on kaldlagedest, müüridest, akendest ja ustest liigendatud, tasub tapeediks valida värvilise taustaga tapeet, millel on värskendavad ja kergust andvad valged kujundid. Mitte nii: tuleks vältida dekoratiivtapeete, mis veelgi ruumi kirjusust lisavad.

 

4. 1970ndate eramud, madalad toad

1970ndate majades on madalatel ruumidel tavaliselt laudvoodriga laed. Rahulikud tekstiilpinnaga tapeedid sobivad selle stiiliga hästi.

 

5. Rikutud seinapind, palju uksi ja aknaid

Värviline tapeet toob ruumi rahu ja koondab selle tervikuks. Näiteks esikus on tavaliselt palju uksi ja vähe seinapinda. Kui seinad tapeetida piisavalt tugevatoonilise tapeediga, toob see ruumi selgust ja rahu. Mitte nii: Liiga suurte kujunditega tapeete ei maksa kasutada – ruumist tekib rahutu mulje;  sama mulje tekitavad ka dekoratiivtapeedid.

 

6. Suured aknad, päikest tuba täis

Jahedad toonid tasakaalustavad sooja valguse mõju. Mitte nii: Soojad toonid tunduvad veelgi soojematena. Päikesevalguse ultraviolettkiirgus ka pleegitab värve ja liiga heledad tapeedid näevad plassid välja.

 

7. Ruumid, kus tekib mustust ja on tihe kulutav kasutus

Ruumi mida kasutatakse palju ja tihedalt, tasub valida tapeet, mis talub harjaga pesemist ja nühkimist. Vinüültapeet on kõige tugevam. Reljeefsel tapeedil on kõige vähem märgata jäljed, mis on sinna laste või lemmikloomade tekitatud.

 

8. Muinsusväärtusega hoone, vana maja

Mida vanem on hoone, seda hoolikamalt on vaja valida ruumidesse maja olemusega sobivad tapeedid. Tapeedikiht ei tohi tekitada aurutõkkekilet, mis omab veelgi suuremat tähtsust, kui vana palkhoonet talvel ei köeta.

Sarnased artiklid