Infrapunaküte – viis tähtsamat fakti Infrapunakütte kohta

Korest
Sisuturundus

Infrapunaküte leiab üha rohkem kasutust ning sellega seoses on ka rohkem küsimusi, mis vajaksid pisut selgitamist. Infrapuna kütteseadmeid on palju erinevaid. Valikust leiab infrapuna küttepaneele, kiirgureid kui ka põrandakütte kile. Millist valida ja miks?

Vastused enimküsitud küsimustele leiate allpoolt:

Miks üldse infrapuna valida?

Infrapuna peamiseks tugevuseks on tema kiire ülessoojenemine ning säästlikus. Säästlikud on eelkõige infrapunapaneelid. Nende töötemperatuur on 95-120 kraadi vahel, mis vanade radiaatoritega võrreldes on kaks korda kõrgem. Siit see erinevus tulebki. 1000w Infrapuna radiaator suudab anda sama palju sooja välja kui vana 2000w radiaator. Üks meeldivamaid aspekte on see, infrapunapaneelid ei tekita mingit tolmu, lõhnu ning nad ei kuivata otseselt õhku. See loob meeldiva kliima. Lisaks soojeneb see tunduvalt kiiremini üles kui vana radiaator ning nende eluiga väga pikk.

Infrapuna paneele on nii palju erinevaid. Millist valida?

Infrapuna paneele on terasest, klaasist, peeglist ning ka valgeid grafiitkattega paneelid. Millist paneeli valida oleneb eelkõige sellest, kuhu seda paigaldada soovitakse. Mõned paneelid on mõeldud paigaldamiseks seinale, teised on laemudelid ning kolmas variant oleks akna alla vana radiaatori asemel.

Kõige parem on paneel paigaldada lakke. Seal on tema kasutegur kõige suurem, sest nii saab soojusekiirgus võimalikult suurele pinnale langeda. Samuti on paneel üsna nähtamatu ning nüüd on võimalik tellida paneele ka koos valgustusega.

Seinale sobivad reeglina kõik paneelid. Seinale paigaldades tuleks aga arvestada et paneel võiks asuda võimalikult kõrgel. Siis on tema kasutegur kõige suurem. Seinale paigaldades tuleks muidugi arvestada ka interjööri kuhu see läheb. Õnneks on võimalik paneelidele peale printida endale sobiv kujutis, et see sobiks võimalikult hästi toa interjööriga.

Juhul kui paneel aga läheb vana radiaatori asemele akna alla, siis kõige sobivamaks mudeliteks on kas hübriidmudelid (infrapuna küte + konvektsioon) või siis Aeno infrapuna paneelid.

Kas Infrapuna on tervisele kuidagi kahjulik?

Infrapuna kiirguseid on erinevaid –lühi, kesk ning kauginfrapuna lained. Infrapuna saunas on võimsused üsna suured ning need on keskinfrapuna lained. Sellised lained suudavad läbida inimkudet ning suudavad stimuliseerida keha ülessoojenema „seespoolt“ kiiremini. Seetõttu on infrapunasaunas käimisel vastunäidistused – põletikud, rasedus, südamehaigused jms.

Infrapunapaneelid kasutavad aga kauginfrapuna lained. Need ei suuda inimkudet läbida ja seetõttu on nende kasutamine täiesti ohutu. Need sobivad ka nendele, kes infrapunasaunas käia ei saa.

Infrapuna põrandaküte – kas see on soodsam kui tavaline kaabel põrandaküte?

Põrandakütte kiled on ka populaarust koguv toode. Neid on lihtne paigaldada, nad soojenevad üles väga kiiresti ning nende eluiga on väga väga kõrge. Küsimus kas nad on ka soodsamad kui tavaline põrandaküte, siis vastus on jah. Kuigi see erinevus ei ole nii suur kui infrapuna paneelide puhul. Kiled on otse põrandakatte all ja nende sisselülitamise korral hakkavad nad koheselt sooja andma. Kaabli puhul on vahel segupaksus ning ka keraamilised plaadid. Nende ülessoojenemine võtab kauem aega ja rohkem energiat. Üldjoonetes aga energiasäästlikus tuleb eelkõige soojustusest ning soojapidavusest. Samuti aitavad säästu suurendada moodsad wifi termostaadid, kus on lihtne seadistada kütteperioodi.

Kas infrapuna kilesid võib kasutada ka vannitubades?

Infrapuna kilesid ei kasutata vannitubades. Peamine põhjus selleks on, et segukiht võib küttekilet aja jooksul söövitama hakata ning lõpuks lõpetab see töö. Küttekaablid ja küttematid on aga spetsiaalse isolatsiooniga ning neile antakse tänapäeval juba 25 aastane garantii. Seetõttu on vannitubade jaoks ainuõige valik küttematid.

Sarnased artiklid