Kaks kevadist muru hooldusnippi, mida paljud ei tea

kodus.ee
Shutterstock

Selleks, et murutaim oleks terve suve elujõuline ja peaks vastu ka põuasemal ajal, on soovitatav kevadel ja sügisel muru põhjalikumalt hooldada ning lisaks teada-tuntud niitmisele ja kastmisele ka kõdu või samblaeemalduse ning muruõhutamise ette võtta. 

„Mõlemaid toiminguid saab teha eriti efektiivselt selleks spetsiaalselt ettenähtud masinatega ning need tuleks ära teha kevadel kohe pärast lume sulamist kui maa on tahenenud ja sügisel peale niiduhooaja lõppu,“ selgitas Puhastusimpordi välimasinate spetsialist Siim Kuus.
 

Eemaldada tuleb üleliigne kõdu ja sammal
 

Kuusi sõnul tuleb esmalt hinnata kõdu paksust, sest õhuke kõdu kiht maapinnal toetab muru kasvu, kaitstes juuri vigastuste ja liigse UV-kiirguse eest. Kui kõdu kiht muutub aga paksemaks kui 2 cm, hakkab see takistama toitainete ja vee jõudmist juurteni. Samuti takistab liiga paks kõdukiht juurte ulatumist toitainete rikka pinnaseni. Kõdu eemaldamiseks peaks ööpäeva keskmine õhutemperatuur ületama 5 C°.
„Üleliigse kõdu või sambla saab eemaldada tugeva rehaga, kuid veelgi tõhusam on kasutada selleks spetsiaalset samblaeemaldajat. Üheks usaldusväärseks näiteks on Ameerika juhtiva õueala ja haljasala tehnika tootja Billy Goat masinad,“ toob Kuus välja mõned näited.
Kui muru on saanud talvel kannatada või muru sisse on  tekkinud kulunud kohad, ei tohi unustada kulunud kohtadesse uuesti muruseemne külvamist.
 

Edasi tuleb muru õhutada
 

Ka heal pinnasel on väga oluline roll ilusa muru saavutamiseks. Siinkohal on kasu muru õhutamisest, mis tähendab, et maapinda tehakse umbes 5 cm püstised augud, mis on murule mitmel põhjusel kasulikud. Sügisel õhutajaga maapinna sisse tehtud augud aitavad kevadisel lumesulaveel paremini pinnasesse imbuda. Kevadine muru õhutamine on aga kasulik, et väetis ja niiskus satuks sügavamale pinnasesse ja aitaks murupõõsa juurestikul kasvada sügavamale ja seeläbi ka tugevamaks muutuda.

Kuusi sõnul õhutatakse muru spetsiaalse tööriistaga ehk muruõhutajaga või teise nimega aeraatoriga. Aeraatoreid on erinevaid – nii järelkäidavaid kui järelveetavaid mudeleid. „Eelistada tasub pigem profimasinate tootjaid. Profimasina eelis on vastupidavus ja efektiivsus. Näiteks on kodukasutuseks mõeldud samblaeemaldaja või kõdu eemaldaja piid peenemad ja meenutavad rehapiisid, samas profimasina terad on tugevad kettad ja neid on kulumise korral võimalik ka ükshaaval vahetada. Tera tugevus on oluline kui murus on puude juuri või kivisid, mis peenemad piid rikkuda võivad,“ selgitab siin Kuus.

Maapinnast välja tõmmatud mass tuleks samuti murult eemaldada. Kõige kiirem ja tõhusam on seda teha spetsiaalse imuriga, mille küljes on ka kogumiskott.

„Seega vajab tõeliselt kauni muru saavutamine veel mitut olulist toimingut ning spetsiaalset masinat nende tegemiseks. Ka koduaedade muru hooldustöid on nii mõnelgi korral kasulikum kutsuda tegema oma ala spetsialist, kuid huvi korral saab ka endale vajalikud masinad hankida või rentida. Haljastusettevõtjatel, aednikel ja teistel teenusepakkujatel soovitaks aga endale kindlasti profimasinad hankida,“ rääkis Kuus.

 

Muru õhutamine on murule vajalik, sest aitab:

parendada õhuvahetust pinnases,

tõhustada vee ja toitainete pinnasesse imendumist,

suurendada ja ergutada muru juurtekasvu,

vähendada pinnase tihendumist,

suurendada muru vastupanuvõimet kuumusele ja põuale, kuna murupõõsa alla on kasvanud tugev ja sügavale ulatuv juurestik,

vähendada märgatavalt kõdu teket,

aktiviseerida muru mikrofloorat.

Muru kvaliteeti mõjutavad:

liiga paks kõdu kiht,

liiga suur sambla ülekaal,

umbrohi ja mittesoovitud taimed murus,

mehhaanilised kahjustused (jalgpalli väljakud, basseini asukohad jne).

liiga tihe pinnas (savine maa)

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid