Kaunistame kodu! Tee ise jõulupärjad

Maali Roomet
Lihtne, aga kena. | Maali Roomet

Õues loovad jõulutunde meeleolukad pärjad ustel. Nende valmistamiseks on kümneid võimalusi.

Lummav lihtsus


Pärja tegemiseks on vaja veidi põllult toodud põhku (selle võib asendada penoplastist pärjaalusega), metsast korjatud sammalt, iluõunapuult nopitud punaseid vilju ning kolm 1,5 m sirget paju- või kontpuuoksa, poolitraati, peenemat ilutraati või niiti, hambatikke ja paela.

Eemalda noortelt pajuritvadelt külgharud ja painuta sirged toasoojad oksad käte vahel kaarjaks. Liigu painutades 10 cm kaupa tüvest edasi ladva poole ning põimi siis ringiks. Võta põhku ja kinnita see vitsavõru külge traadiga ringe tehes. Kata kogu alus ühtlaselt 10–12 cm paksuse põhukihiga, pärja diameeter on 42 cm. Jälgi, et paksus oleks kõikjal ühtlane, vorm sujuvalt ümar ning põhualus tugev. Tee traadist läbi pärja haak, kuhu saad hiljem kinnitada riputuspaela.

Kui kasutad penoplastist alust, võta sammal ning kata terve alus ühtlaselt samblakihiga, kasutades ilutraati või niiti.

Torka hambaorgid õuntesse ning pane seejärel pärja peale. Võid kasutada lilleliimi, et kinnitus tuleks tugevam. Kaunista paelaga!

img_2651.jpg

Klassikaline okaspuupärg.
Maali Roomet

Igihaljas klassika


Jõuludel võib iga ust kaunistada klassikaline okaspuupärg! Vaja läheb kolme 1,5 m sirget paju- või kontpuuoksa, korvitäis okaspuuoksi (kuusk, nulg, ebatsuuga, elupuu, kadakas), poolitraati, kaunistamiseks paela ja käbisid.
Painuta sirged toasoojad oksad käte vahel terves pikkuses kaarjaks ning põimi nad ringiks. Võta igihaljad oksad, sea nad paarikaupa pihku ning hakka traadi abil oksteringile kinnitama. Punt igihaljast oksa ja ring traadiga vitsavõrul. Vaata, et okste liikumise suund oleks päripäeva ehk kinnitades liigud okste asetamisega vastupäeva. Jälgi kuju ning lisa ka tahapoole aeg-ajalt mõni tihedam lame oks, et vitsavõru välja ei paistaks. Kaunista käbidega, kinnita traadi ja paelaga või hoopis jõulumunadega!

img_2740.jpg

Ajalehepärg kontorisse!
Maali Roomet

Ajalehepärg kontorisse!

 

Tee büroo aknalauale kuhjunud ajalehtedest taaskasutuspärg või meisterda see kodus koos lastega! Omamoodi disainpärg sobib kaunistama siseruumide uksi. Vaja läheb vanu ajalehti, 75 cm tugevamat traati, mida annab ringiks keerata, naasklit ja paela.

Keera traadi ühte otsa aas ja pane sellest läbi pliiats, mis hoiab ajalehed traadilt maha libisemast. Joonista paberile ring läbimõõduga 10–12 cm – olenevalt sellest, kui prisket pärga tahad. Ring aitab ajalehe voltimisel hoida ühtlast suurust.
Võta lehed ühekaupa ette, voldi pooleks ja siis tunde järgi, jälgides, et ükski nurk väga ringist üle ega ka liiga sees ei oleks. Paberit võib kortsutada ka!

Torka naaskliga keskele auk ning pista traat läbi. Kui oled valmistanud juba piisavalt pika paberivorsti ja ajalehepallid on tugevalt üksteise vastas, tee lõpetuseks vastu ajalehti väike konks. Eemalda teisest otsast pliiats ning ühenda haak aasaga. Seo pael ja kutsu kolleegid meistriteost vaatama!

 

Metalselt modernne

 

Moodne kodu vajab ka keskkonda sobivat jõulupärga. Miks mitte teha see traadist. Vaja läheb tugevamat, näiteks 1,2 mm traati, peenikest ilutraati ja männiokkaid. Soovi korral võid lisada kaunistuseks pärleid või kodus leiduvast midagi sobivat, millest traat läbi torgata.

Võta paksemast traadist kaks 2 m pikkust juppi. Keera mõlemast eraldi oma näppude ümber ovaalsed ringid. Muide, need ei pea olema korrapärased.

Vormi esmalt esimene traatspiraal ringiks, põimides traati omavahel kokku. Seejärel lisa teine, põimides seda tekitatud ringi ümber.
Valmista ette kuuseokastega ilutraat, umbes 2–4 m pikkune okastega kett.

Jaota ilutraadile okkad võrdsete vahedega, kinnita need traadiga ringe tehes. Keri valmis okkakett näiteks WC-paberi tühjale rullile, see aitab sul ilusasti okkaketti ümber traatpärja kerida, ilma et traat sõlme läheks. Jälgi kuju. Soovi korral võid pärga kaunistada pärliketiga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid