Kortsleht teeb hoopis nooremaks, mitte kortsuliseks

Kodutohter
Kortslehtede eriline ilu on paista just jahedatel hommikutundidel. | Shutterstock

Kortslehe tunneb meist enamik ära, ent kodusesse rohukappi satub ta kahjuks harva. Seda ravijõuga taime saab nii värskelt tarvitada kui ka kuivatamiseks korjata läbi suve.

Kortslehtede eriline ilu on paista just jahedatel hommikutundidel, kui nende lehtedel helgivad kastepiisad. Vanarahvas uskus, et kortslehe kastetilkadel on salapärane vägi, mistõttu taim andvat selle tarvitajale igavese nooruse. Kas see just nii on, aga vanemaks ja kortsuliseks ei tee kortsleht kindlasti.


Nii silmailuks kui ka raviks
 

Kortslehel on palju liike ja neid kasvatatakse ka lihtsalt aiailuks, kuid paljud ei tea, et tegemist on tõhusa ravimtaimega. Metsikult võib teda kasvamas leida heinamaal, kraavikaldal, põllupeenral, tee ääres, niitmata õuemurul.
Lehti ja noori võrseid saab kasutada salatites, suppides ja teistes toitudes – see annab meile jõudu juurde ja paran- dab organismi kaitsevõimet.

Harilik kortsleht (Alchemilla vulgaris) on mõjus ravimtaim, millel on üle saja rahvapärase nimetuse, üks neist krookleht, sest lehed on nagu kroogitud. Naistepiimarohuks on teda kutsutud seetõttu, et selle tee joomine suurendab rinnaga toitva naise piimaeritust.

 

Lihtne kuivatada
 

Taime võib tarvitada värskelt kogu suve, sest ta õitseb maist septembrini. Rahvameditsiinis on kasutatud nii lehti kui ka kollakasrohelisi õisi.

Kuivatamiseks on taime maapealset osa mõistlik koguda päeva poole, kui kastetilgad on ära kuivanud. Laota lehed-õied õhukese kihina paberile varjulisse kohta, kus on tuuletõmbus. Täiesti kuivad lehed-õied pane kas paberkotti, säilitades seda kuivas kohas, või klaaspurki, sulgedes selle kindlalt kaanega.

 

Eriti tõhus põletike vastu
 

Kortsleht aitab eriti hästi leevendada või ennetada põletikke. Näiteks võib tõmmisega loputada pärast hamba väljatõmbamist suud või puhastada vinnilist nägu. Samuti ravib tõmmisega puhastamine ja kompressi te gemine halvasti paranevaid haavu. Tõmmist tõmmatakse ninna ägeda nohu korral.
Tee sobib eriti hästi näiteks üldtugevduseks, närvirahustuseks, maotalitluse ergutamiseks ja seedimise korrastamiseks. Seda kõike tänu taime heale biokeemilisele kooslusele.

 

Rahvaravis mitmel juhul
 

Rahvaravis on enamasti tarvitatud teed, mis sobib ka tavateeks, sest on hea maitsega (piisab kahest klaasist päevas). Lisaks aitavad tõmmis ja tinktuur.
Kortsleht on turgutuseks ja abiraviks järgmistel juhtudel:

organismi vastupanuvõime nõrgenemine;
liigne erutuvus;
innaga toitmine;
veresoonte lubjastumine;
külmetushaigused;
kopsutuberkuloos;
peensoolepõletik;
neeru- ja põiepõletik;
munasarjapõletik;
valuline menstruatsioon;
maohaavand;
kõhulahtisus;
suhkruhaigus;
liigese- ja lihasevalu (tinktuuriga määrimine);
halvasti paranev haav (tõmmisega määrimine).

Tinktuur

Vala 3 sl värsket või 2 sl kuivatatud ürti üle 300 g viinaga.
Lase suletud nõus 1 nädal toasoojas pimedas tõmmata, aeg-ajalt loksuta, kurna.
Määri valutavaid liigeseid ja  lihaseid mitu korda päevas.

Tee

Vala 2 sl värsket/kuivatatud purustatud ürti üle 2 kl keeva veega.
Lase 10 minutit soojas tõmmata, kurna.
Vala termosesse, et seisaks soe päeva lõpuni.
Joo 2 kl päevas soojalt 1 kl korraga 15 minutit enne sööki.
Joo teed kõikide nimetatud probleemide korral.
Tee sobib nii organismi turgutamiseks kui ka abiraviks. Mõlemal juhul joo paar nädalat järjest ja pea siis nädal vahet.

Sarnased artiklid