Kuidas luua oma ruumi?

Riina Eigi
TM Kodu & Ehitus
Ka Eesti kunstnike käe all on sündinud klassikalise vormikeelega tapeete. Siinne disain Kadi Pajupuult. | Terje Lepp, Põrrand ja Zein

Igaüks teab, et ümbritsev keskkond mõjutab meid. Erinevates ruumides tunneme end erinevalt. See mõjutab märkamatult meie mõtteid, hoiakuid, tervist ja edukust. Püüame valgust heita sellele, mis on need tegurid, mida silmas pidada, kui soovid mõnd esialgu anonüümset ruumi enda omaks teha.

Kodudega on nii, et igas toas elab omaette isiksus, kelle elu ja tervist see tuba olulisel määral mõjutab. Muidugi tuleb ka eluruumides lähtuda nii materjali- kui värvivalikul eelkõige funktsioonist, kuid sugugi mitte vähetähtis pole, kes seda ruumi asustavad. Nii ongi tüüpiliselt ju vannitoa seintele enamasti valitud keraamilised plaadid, elutoa seintele mingi sobiv värvitoon ja üksnes magamistoa seinale valitakse vahel harva ka tapeet.

Ometi peitub just viimases valikus määratult suur potentsiaal, mida vist alati ei osata täiel määral ära kasutada. Tõsi on, et tapeedivalik tänapäeval ajab „kergelt hulluks” mitte üksnes tavainimesi, vaid ka sisekujundajad on pahatihti nõutud selle kolossaalse valiku ees, mida lugematud kataloogivirnad endis peidavad.

Tapeet kui energia kandja

Läbi ajaloo on tapeedid, mis algselt olid üksnes losside seinu katvad uhked siid- või damast-pannood, teinud läbi tohutu arengu ja leidnud koha ka tänapäeva interjöörides.

Millest siis lähtuda? Kas piisab pelgalt meeldimis-kriteeriumist või on ehk olemas täpsemaid suuniseid, mida inimesed saaksid kodudes kasutada? Vastus on, et jah, on küll! Kasutada võib üldisi teadmisi värvipsühholoogiast (praktilisi näpunäiteid on ka hiljuti ilmunud raamatus „Tervislik kodu”, toimetaja K. Kolmann). Mida tumedamad ja soojema tooniga seinad, seda hubasem on kodu, ja ei maksa peljata, et meie laiuskraadil on vähe valgust.

Materjalide füüsilisi omadusi silmas pidades saab otsustada, et vastupidavad pestavad tapeedid pigem elutuppa ja esikusse ning pehmema faktuuriga fliismaterjalid või naturaalsed pabertapeedid magamistubadesse. Lähtuda saab ka toa otstarbest – kas on tegemist magamis- või söögitoaga, kas seal elab nooruk, kas see on lapse tuba, kas vajame tapeeti pigem kabinetis keskendumiseks või elutoale rõõmsama ilme andmiseks.

Oluline on ka valitud mustrite suurus – need võivad varieeruda alates väikesest kribulillkirjast kuni massiivsete taimornamentide või loomakujutisteni, sekka tohutusuuri arabeske või teisi idamaiseid suuri kujundeid. Väikese mustriga tapeedid, eriti lillelised-roosilised esindavad pigem romantilist, klassikalist suunda, samas kui suured kujundid haakuvad enam modernse kujundusega. Tänapäeval on üsna palju ka ühevärvilisi, näiteks mingi struktuuriga tapeete. Nende kasutamine värvitud seina asemel on aga igati õigustatud, sest kui värvitud sein esindab mehelikku, kalki yang-energiat, siis tapeet on alati yin-im, leebema mõjuga. Meie tänapäeva elutempo juures, mil kontorid on kõik kantud kiirustavast yang-energiast, on sellele vastukaaluks suurepärane naasta pärast pikka tööpäeva koju, kus valitseb hubane naiselik yin-energia.

Leia oma element

Ise olen „paadunud tapeedifännina” veendunud selle materjali eelistes, eriti kodustes tingimustes, kuigi pakutakse juba ka üsna palju ühiskondlikesse ruumidesse sobivaid seinakatteid, mis teinekord võivad olla isegi kolmemõõtmelised (3D-tapeedid).

Kuid samuti võib võtta üheks võimalikuks suunanäitajaks selles virrvarris orienteerumiseks feng shui tööriista ja isikustada tuba lähtuvalt enese sünniaastast. Nimelt on ju iga inimese sünniaastaga seotud üks Hiina sodiaagi 12 loomamärgist ja üks viiest energiast ning sellega seotud põhivärv. Aga põhielementidega seostuvad omakorda juba värvid, vormid ja materjalid ning visuaalid: metalli-elemendiga (sünniaasta lõpp 0 või 1) ring, täpp, must-valge-punase kontrastid, metalne, läikiv; vee elemendiga (sünniaasta lõpp 2 või 3) laineline, pehmed kaared, sinakad ja hallikad toonid, tume, neelav; puu- elemendiga (s.a. lõpunumber 4 või 5) kasvav, pürgiv vertikaal, lille- ja lehestikumustrid, rohelised ja oliivitoonid, kirjud; tule-elemendiga seostuvad kolmnurksed vormid, rahutu sik-sak, püramiidjad kujundid, kõik soojad punakad ja oranžid toonid, kunstmaterjalid, ka loomanahkade imitatsioonid. Ja viimase, maa-elemendiga seostuvad rahulikud rõhtsad vormid, kõik liiva, savi, mullakarva toonid, ka tellisetoonid, kivimustrid ja põikitriibud.

Kõike mõõdukalt

Tuginedes energiaringi loovale tsüklile (maa-metall-vesi-puu-tuli), saame teha teadlikke valikuid, et oma sünnielementi toetada. Näiteks mina olen puu-Draakon ja mulle on alati meeldinud nii sinakasrohelised toonid kui ka püstitriibud, ka lillemustrid, asja lähemalt uurides selgus ka, miks: sinine vesi toidab puud.

Hiljem saame abiks võtta ka bagua üheksaruuduse tööriista, mis on justkui me eluvaldkondade kaart, mida teadlikult kasutades ja oma korteri plaanile projitseerides saame ellu viia ka suuremaid muudatusi oma elus, kui seda on ainult toas remondi tegemine. Soovitan kahtluse puhul alati konsulteerida mõne asjatundjaga.

Nii et kui soovite näiteks metalli-aasta Maona oma elutuba isikupärastada, tuleks otsidagi vastavaid energiaid esindavat tapeeti – madu peetakse muuhulgas tarkuse sümboliks, mistõttu ka vastav loom oleks omal kohal. Muidugi oleks oluline ka kindlaks teha, millises bagua sektoris tuba asub ja kas seda eluvaldkonda on vaja parasjagu aktiveerida või hoopis rahustada. Kõige lihtsam ongi valida lihtsalt oma sünniaasta energiast tulenevad värvid ja mustrid, nii ei pane te kunagi mööda ja toetate oma olemust igakülgselt.

Maaenergiat ei ole mõtet ruumidesse liiga palju tuua (seda kiputakse tegema) – see võib küllastumisel tekitada unisust ja letargiatki, me ei ole enam piisavalt mobiilsed ja ärksad. Õnneks ongi tapeet kui selline ise puu-energiat esindav ja seega heaks vastukaaluks kangaga kaetud (beežidele) diivanitele ja suurtele plaadipindadele (mõlemad maa-element). Liialdada ei maksaks ühegagi viiest energiat – ilmselt tunneksime end üpris ärrituvana ja agressiivsena üleni punases toas, nagu muutume kõhklevaks ja otsustusvõimetuks kui see oleks üleni helesinine ja hallikas, nagu lainetav vesi. Üleni metallienergias ruume kohtab samuti suhteliselt tihti – need on valged ruumid, kus ka kogu mööbel on valge, lisaks läikiv ning kokkuvõttes võib sellises ruumis tekkida kõleduse tunne. Paljud on ju viibinud nõukaaegsetes suvilates, mille kogu sisustus kollakast puidust...

Sümbolites on jõud

Mis puutub sümbolitesse, siis ajast aega on kasutatud inimeste (nii eneste kui teiste) mõjutamiseks erinevaid sümboleid. Nii usutakse, et hobuserauakuju toob õnne, et kilpkonnakoorik toob pika ea ja stabiilsuse pereelus, et vaasi kujund garanteerib rikkuse ja taevaliku õnnistuse, et mägede (ka tiigri) kujutis toetab me püüdlusi, lisades jõudu ja visadust. Lootost arvatakse lisavat sihikindlust ning orhidee soodustab kannatliku meele ilmnemist. Bambus toob head õnne ja kõrge ea, virsikut ja jasmiiniõisi seostatakse sõprusega, ploomipuu (ja roos) esindab ilu ning noorust ja pajule ning fööniksile omistatakse graatsilisust lisavaid omadusi. Elevante on alati peetud jõu ja tarkuse sümboliks, draakonit jõu ja võimu kehastuseks. Ja tuletage meelde „rojalistlikku kärbest” – skarabeust! See sümbol, mida esines nii seintel, kangastel kui ka riietuses, pidi teistele sisendama, et tegemist on kuningliku perega.

Kõigi nende kujunditega loodud lugematul hulgal tapeete ning kindlasti pole mäng sümbolite ja energiatega sugugi lõppenud. Tihti valitakse tapeet lihtsalt „meeldimise” peale, kuid hea oleks ka teadvustada erinevaid energiaid ja võimalikke muutusi, mida uute värvide ja sümbolite koju toomine kahtlemata kaasa toob, ning teha iga muudatus kodus teadlikult just ennast toetavalt, mitte niivõrd moetrendidest lähtuvalt.

Kõik eeltoodu sai ka lähtekohaks mu enese tagasihoidlikule katsetusele selles vallas – nimelt soovisin luua seeria aastaloomadega tapeete, mida digiajastul on võimalik trükkida väga lühikese ajakuluga, lähtuvalt inimese soovist muuta ka taustatoone ja sel viisil täiesti individuaalselt läheneda igale kliendile. Neid võite leida veebilehel.

Sarnased artiklid