Linnaäärne idüll

Kersti Jaigma
Terje Ugandi

Tänu nutikale põhiplaanile ja kaalutletud mööblilahendustele on linnalähedases ridamajakorteris lahedalt ruumi sisearhitekt Reet Helisabeth Karmi (RHK Interiors) suurele perele ning loomingulisele mõttelennule.

Seni kesklinnaelu nautinud pere otsustas pärast laste sündi teha elukeskkonna mõttes kannapöörde ja kolida turvalisse ning sõbraliku kogukonnaga uuselamurajooni pealinnast väljas. Tol hetkel sobis toimeka noore pere elukorraldusega kõige paremini ridamajakorter koos väikese murulapiga, mis ülemäära hoolt ei nõua, nagu päris oma maja. Paraja suuruse ja mõnusa atmosfääriga ühekorruseline ridamajaboks leiti Rae valda, Ülemiste järve metsa- ja loodusradade lähedusse.

85 m2 suurust neljatoalist korterit asuti kujundama veel -maja ehitusjärgus, mis andis sisearhitektist omanikule võimaluse oma erialased teadmised ja ideed käiku lasta. «Töötasin plaanilahenduse ümber ja kavandasin kõik viimase detailini oma soovide järgi vastavalt meie pere vajadustele,» ütleb Reet Helisabeth.

Ruum tuli ühelt poolt maksimaalselt «lahti saada» ja teisalt leida võimalikult palju pinda peidetud kappidele ning panipaikadele. Kõrgele valgusküllasele elutoale anti avarust juurde külalistetoa-kabineti arvelt ja selle võrra õnnestus avatud eluruumi planeerida projektijärgsest oluliselt suurem L-kujuline köök. Ruumikasse elutuppa, kuhu päike paistab sisuliselt kogu päeva, mahuvad ka rohkem kui kolme meetri pikkune diivan ja suur ümmargune söögilaud. Reet Helisabethi joonistatud marmorplaadiga laua ümber tiirleb kogu pere argipäev – ühised söömised, mängud, tööd ja tegemised. Lisaks on laua ümber sätitud perenaise aastatega kogunenud disaintoolide kogu, mis koondab klassikat Vitralt, Kartellilt, Fritz Hansenilt ja Knollilt.

Elutoa avardamisega kaotati ära algne maja keskel kulgenud ebafunktsionaalselt pikk ja kitsas koridor. Visuaalse selguse huvides loobus perenaine ka mitmest pika rivi moodustanud tavapärasest siseuksest. Peamagamistuba sai efektsed kahepoolsed peeglitega uksed ning tillukest majapidamisruumi varjab ukse asemel hoopis siinidel liikuv raamaturiiul. Riiul-lükandukse taga olevas panipaigas on oma privaatne koht ka kass Tomile, kes spetsiaalselt talle mõeldud väikese ava kaudu võib segamatult ühest ruumist teise lipsata.

Napilt ruutmeetrisuurusesse majapidamisruumi paigutati ära kõik pesupesemisega seonduv, et kohmakad masinad vanni-toas ruumi ei võtaks. Võte, mida sisearhitekt oma projektides sageli kasutab, jätab vannitoa hedonistlike hetkede ja puhta esteetika päralt. Ka siin on vannituba kujundatud stiilselt ruumika spaana, kus pesumajandusega tegelemise asemel saab duši- ja saunamõnusid nautida.

Samamoodi läheneti magamistoale, mille efektsed kahepoolsed uksed avanevad otse elutuppa. Magamistoa kujundas Reet tumeda oaasina, mis häälestab koheselt puhkusele; ühte seina kavandatud kappide-sahtlite süsteem mahutab kõik vajaliku ja hoiab toa asjade argimürast vaba.

«Kui iga sentimeeter on hästi kasutuses ja nüanssideni läbi projekteeritud, mahub ka väiksemapoolsele pinnale suur pere kenasti toimetama,» lisab perenaine. «Meil on siin avar elutuba koos suure köögiga, vannituba leiliruumi ja HUUMi kerisega, roosade peegelustega magamistuba, üks roosa laega lastetuba ning üks mitmefunktsiooniline ruum, mis toimib kodukontori, külaliste- ja lastetoana ühele kärgpere lapsele. Lisaks veel päikeseline terrass, oma väike hoov ja panipaik.»

Korteri kõrged laed ja palju loomulikku valgust lubasid värvilahenduses minna tumedamate toonide teed. Sumedatele hallikatele toonidele on aktsendiks must, pruun ja roheline. Kuidagi ei saanud perenaine mööda ka oma lemmikvärvist roosast, mida on toreda finessina interjööri pikitud. Mahedat roosat tooni on magamistoa uksed, lastetoa lagi ja mõned mööblitükid.

Sumedat paletti tasakaalustab roheliste toataimede lopsakus.

Kodu terviklikku kujunduskontseptsiooni toetavad ka toredad ise mõeldud, ise tehtud detailid ja lahendused. Mitmed lahtised mööbliesemed on ruumi suurust ja stiili arvestades Reeda enda joonistatud ja kuldsete kätega elukaaslase Viljari teostatud − näiteks magamistoa voodiraam ning söögi- ja diivanilauad elutoas. Lisaks isetegemisrõõmule on iga ese vahendiks mugava ja mõnusa kodu loomisel. Maitsekalt ja isikupäraga on põimitud nii romantilisemat laadi kui ka humoorikaid elemente rahuliku põhjamaise selgusega.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid