Mandlid lõigatud, aga kurgus on ikka põletik

Kodutohter
Inimestel, kellel on eemaldatud kurgumandlid, võib tekkida ka keelepäramandlipõletik. | Shutterstock

Miks on nii, et pärast kurgumandlite eemaldamist on ikkagi kurk tihti valus. Asja seletab kõrva-nina-kurguarst Mare Kalvet.

Nii kurgumandlid kui ka neelu tagaseinal olevad lümfisõlmed on lümfikoe osad. Mõnel on juba lapsepõlvest neelu tagaseinal nähtavad lümfisõlmed, mõnel suurenevad need pärast kurgumandlite eemaldamist, mõnel aga ei tule need kunagi nähtavale. See sõltub organismi immuunsüsteemi eripärast.

Täiskasvanul jäävad pärast kurgumandlite eemaldamist järele kuulmetõrvemandlid neelu külgseintel ja keelepäramandel. Lastel on lisaks ninaneelumandel (adenoid), mis puberteedieas immuunsüsteemi ümberkujunemise tõttu taandareneb. Kurgumandlite operatsioone tehakse selleks, et eemaldada organismist püsiv põletikukolle, kui see antibakteriaalsele ravile ei allu. Seda eriti siis, kui inimesel on samal ajal mõni muu krooniline põletikuline haigus, mida lõikusega eemaldada ei ole võimalik. Seega, operatsiooniga vabaneme ainult sellest valust, mida põhjustas meile kurgumandlite äge põletik (angiin). Kõik muud kurguvalu põhjused säilivad või vahel ka sagenevad, kuna osa paiksest vastupanuvõimest väheneb, sest kurgumandleid enam ei ole. Küll võib põletik koos katuga tekkida neelu tagaseinas olevates lümfisõlmedes – selline põletik ei vaja enamasti antibiootikumravi.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid