Kurgus kriibib ja ajab köhima
Ärritusköha on tüüpiline viirushigustele, samuti mingi lõhna suhtes, mida inimene ei talu. Kurgus hakkab kriipima ning tekib pidev kuiv köha. Mida rohkem köhida, seda hullemaks läheb. Sellisele köhale ei aita rögalahtistid, sest pole ju midagi lahtistada. Sel juhul tuleks osta rohtu kuiva köha vastu ehk sellist, mis köhimist pärsib.
Aitab ka lihtne nipp – mesi, või ja piim. Või ja mesi tuleb sulatada kuuma piima sees.
Haukuv kõriturseköha
Kui köha liigub allapoole, tekib väiksematel lastel kõripõletiku tõttu eriti öösel haukuv köha. Parim kodune abivahend kõriturse korral on soe aur ja värske õhk. Näiteks viia laps vannituppa ja panna kuum vesi jooksma. Mõnikord aitab ka soe sulavõi (kindlasti või!).
Köha hingetorupõletikust
Täiskasvanutel ja suurematel lastel kõriturseköha ei esine, kuid neid võib vaevata päevi kestev nagu tõrre põhjast tulev veidi haukuv köha, mis on kuiv ja piinav. Sel juhul on tegemist hingetoru ehk trahhea limaskesta põletikuga. Niisuguse köha puhul pole abi rögalahtistest, vaid pigem pärssivatest vahenditest.
Bronhiidiköha
See on rögaga köha, mille korral aitab rögalahtisti. Kõrvaga pole võimalik tuvastada, millal on bronhiit, millal on kopsupõletik. Mingil juhul ei tohi anda köha pärssivaid ravimeid.
Köha südamepuudulikkusest
Vanematel inimestel esineb tõsist köha, mis on tingitud südamepuudulikkusest. Selline köha tekib lämbumistundega öösel. Südamepuudulikkusest tungib vesi kopsu. Kui välja hingates on kuulda mulinat, tuleb väga kiiresti tegutseda ja kiirabi kutsuda. Niisugune märg köha üle ei lähe ja inimese seisund on tõsine.
Köha närvidest
Noored naised tunnevad sageli närvipinge ajal kõris pitsitust ning köhivad korralikult. Enamasti kaasnevad sellega stress, depressioon ja ärevushäired.