Tuul ja külm ei ole kolmiknärvipõletiku põhjus. Kas haiguse tõttu võib tekkida näos halvatus?

Kodutohter
Hea oleks täpsemalt teada, kuidas kolmiknärv oma põletikust märku annab. | Shutterstock

Närvivalusid on isesuguseid. Mõni neist ainult tuikab häirivalt, mõni lõikab nagu noaga. Mida on tarvis teada kolmiknärvipõletikust?

Mida see närvipõletik täpselt tähendab? Asjasse aitab selgust tuua ja nõu annab neuroloog  Vaike Kabel.

“Kui närvile midagi peale surub, näiteks mehaaniliselt, tekib turse ja kohalik, mittespetsiifiline põletik. See ei ole selles mõttes põletik nagu mädakolde korral, näiteks haavas või hambajuure all, mida ravitakse antibiootikumidega,” selgitab neuroloog-taastusarst Vaike Kabel. Närvipõletik tuleb ikka kompressioonist ehk survest tingitud närviärritusest. Kompressioon võib olla põhjustatud närvikanalist endast või mõnest välisest tegurist, näiteks kasvajast, samuti vereringehäiretest. On ka närvihaigusi, mis seda põhjustavad.
Dr Kabel ütleb, et seda, kas miski närvikanalis surub närvijuure peale, saab kindlaks teha röntgeniga.

 

Kolmiknärvipõletik  - põhjuseid mitmeid
 

“Kolmiknärv asub näos ning tal on kolm haru: ülemine, keskmine ja alumine. Ülemine on otsmiku piirkonnas, silmade ümbruses; keskmine põse ja oimu piirkonnas ning alumine alahuulel ja sellest allpool. Aeg-ajalt võivad valutada eri harud,” tõdeb närviarst.
Hea oleks täpsemalt teada, kuidas kolmiknärv oma põletikust märku annab. Valusähvatused näos võivad olla tingitud ka muust, mitte ainult kolmiknärvipõletikust.  Näiteks põskkoopapõletikust või silmahaigustest. Tihti võib olla ajendiks põletik näo piirkonnas, põse- ja otsmikukoobastes.
Sageli on ajendiks ikkagi surve närvile – mingil põhjusel on närvikanal kitsenenud ja surub närvile peale ning see tekitab valu. Valu on hästi tugev ja käsimüügist saadavad valuvaigistid ei pruugi seda leevendada. Põletik, mille põhjust pole välja ravitud, võib muutuda krooniliseks.
Tuul ei ole kolmiknärvipõletiku otsene põhjus, närviärritust peab soodustama mingi muu ajend. Otsest seost külmetamisega sellel haigusel leitud ei ole.


See ei ole klassikaline põletik
 

Põletikku tavalises mõttes, nagu on kudedes, kolmiknärvivalu korral ei ole. Valu põhjuseks võib olla kompressioon ehk surve mõnele kolmiknärviharule ja seetõttu nimetatakse seda lihtsalt kolmiknärvivaluks ehk kolmiknärvineuralgiaks.
Kompressioon tekitab närvi ärrituse, mida rahva seas kutsutakse ka põletikuks. Et see ei ole põletik klassikalises mõttes, siis ei saa seda ravida ka põletikuvastaste vahenditega. Närvipõletikku ehk neuriiti esineb suhteliselt harva – enamasti on selle põhjuseks bakterid või viirused.

Kui valusähvatused aina käivad ja elamist häirivad, siis loomulikult on esimene asi võtta valuvaigistit, mis on kodus käepärast. “Muidugi tuleb algul, enne arsti juurde pääsemist, proovida käsimüügivaluvaigisteid. Need võivad olukorda leevendada ja mõnele ehk aitavadki, kui valu pole just väga tugev. Kolmiknärvivalu vastu aga on olemas spetsiifiline ravi, mille määrab arst.
Äge kolmiknärvivalu ei lase teinekord süüagi, sest kui valu tekib näiteks alumisest närviharust, siis põhjustab pelgalt mälumine väga tugeva valu. Ka rääkimine ja neelamine võivad valusööste provotseerida – ilma ravita ei saagi normaalselt elada. Niisamuti võib valu olla huules, isegi silmas, olenevalt sellest, kas valu tuleneb ühest, kahest või kõigist kolmest närviharust.


5 küsimust haiguse kohta


Kas soojas hoidmine, näiteks sooja villase salli pähe sidumine, või soojendamine on hea?

Ei, kolmiknärvipõletikku soojaga ei ravita, ehkki külm ja tuul võivad valuhoogusid esile kutsuda.

Kas kolmiknärvivalu leevenduseks võib teha massaaži?

Kaela- või kuklapiirkonna masseerimisest on küll abi pingepeavalude, aga mitte kolmiknärvivalu korral. Näos ei ole põhjust midagi masseerida, sest kui vajutada kolmiknärvi väljumise kohtadele – nn trigger-punktidele kulmu kohal, põsel ja lõua juures –, siis see hoopis provotseerib valuhoogude esiletulemist.

Kas kolmiknärvipõletiku tõttu võib tekkida näos halvatus (silmalaug, suunurk)?

Ei, halvatusnähtusid kolmiknärvist ei teki. Ei teki ka tundlikkusehäireid – on lihtsalt valu lühikeste sähvatustena. Kõik need lau- või suunurga halvatused on seotud näonärviga.

Kas kolmiknärvivalu kordumist saab ennetada?

Enamasti on kolmiknärvivalu krooniline, kuid võib juhtuda nii, et ta lihtsalt on, läheb mööda ja enam ei tule. Näiteks siis, kui valu on seotud mingi tursega – kui see taandub ja närvile püsivat survet ehk kompressiooni ei ole.

Uute valusööstude ärahoidmiseks ei anna kahjuks midagi ära teha. Kui ravimit tarvitamata valusid enam ei ole, siis pikaajaliselt pole seda tarvis enam võtta – profülaktiliselt see uute valude teket ära ei hoia.

Kas on ka mingit taastusravi?

Kolmiknärvi puhul otsest taastusravi ei ole, sest enamasti on see ikkagi medikamentidega ravitav haigus. Kui aga selle valuga kaasnevad muud, näiteks pingepeavalud, tulevad liikumine ja võimlemine alati kasuks.

Sarnased artiklid