Meie oma Tesla. 2 in 1 ehk energiat tootvad katusekatted
Margit Aedla
Roofit.solar on välja töötanud maailmas ainulaadse katusekattematerjali, milles on ühendatud nii katus kui päikeseelement. | Tootja

Meie idufirma Roofit.solar on välja töötanud maailmas ainulaadse katusekattematerjali, mis näeb välja nagu tavaline plekk-katus, aga toodab elektrit sama efektiivselt kui tavalised päikesepaneelid. Kivikatuse saab samuti idufirma SolarStone paneelide abiga panna energiat tootma nii, et katusel pole näha mitte ühtegi päikesepaneeli. Uued tehnoloogiad võimaldavad ehitada visuaalselt nägusaid ja energiatõhusaid hooneid.

2016. aastal asutatud Roofit.solar toodab ainulaadseid päikesekatuseid, mis suudavad edukalt konkureerida maailma parimatega nagu näiteks Tesla solar roof süsteemiga nii hinna, tarneaja kui ka paigalduse kiiruse poolest.
Kuidas selline uus tehnoloogiline lahendus üldse tekkis? „Valtsplekk-katusega integreeritud päikesepaneelide lahendus on välja töötatud Eestis Tallinna Tehnikaülikooli teadlase Andri Jagomägi poolt, kes on integreeritud päikesepaneelide teemat teaduslikult uurinud ja katsetusi teinud aastaid. Maailma mastaabis on see ainulaadne ja originaalne tehnoloogia. 2016. aastal lõi Andri Jagomägi ettevõtte ja 2017. aastal paigaldati esimesed katused Eestis,“ räägib taustast Roofit.solari turundus- ja ekspordijuht Helen Anijalg.

Praegu on Roofit Solar Energy kiirelt kasvav ettevõtte, kust juba saab iga huviline tellida moodsa integreeritud päikesepaneelide lahenduse. Näiteks sel kevadel tellides on võimalik sügiseks uus päikesekatus üles saada. Helen Anijalg nendib, et nõudlus üha kasvab, sest elektri hinna tõus ja keskkonnateadlikkuse kasv soodustavad inimeste huvi taastuvenergia lahenduste (tuule- ja päikeseenergia) kasutamise vastu.

Muide, maailmas on sarnane lahendus välja töötatud ka ühel California ettevõttel Forward Labs, teisi valtsplekiga integreeritud lahendusi turul saadaval ei ole. Eestlaste innovaatiline toode on patenteeritud ja sellele ennustatakse suurt potentsiaali läbilöögiks ka mujal Euroopas, kus valtsplekk-katused on hinnatud ja armastatud (Rootsi, Saksamaa, Austria, Soome, Prantsusmaa, jne).
Eesti ettevõte Roofit Solar Energy toodab ehitisintegreeritud päikesepaneele Tallinna lähedal Väänas. 2019. aasta jooksul plaanib ettevõte laiendada tootmist oluliselt, mis teeb ka tarneaja oluliselt lühemaks.

 

Õhuke, ent tugev

 

Päikesekatuse lahendus on tehnoloogiliselt nutikas – kokku on liidetud tavapärane vettpidav katusekattematerjal, päikeseelemendid, ühendused ja moodsad materjalid. Paneeli pealmine kiht karastatud klaas annab viimase lihvi ja tugevuse. Kokkuvõttes tänavalt vaadates ei suuda inimsilm eristada tavalist katusematerjali ja elektrit tootvat paneeli. Lähedalt vaadates on päikeseelementide struktuur nähtav.

„Paneeli paksus on u 4 mm, kuid see on erakordselt tugev. Aluspõhjaks on metall (0,5 mm). Selle peal võib kasvõi kõndida, hüpata, lund lükata. Näiteks korstnapühkija võib vabalt askeldada katusel. Suured raheterad pole samuti probleemiks, kuna metall ja karastatud klaas on tugev kombinatsioon. Samuti on päikesekatus vihma ja rahe korral vaiksem kui tavaline valtsplekk-katus. Samadest elektrit tootvatest paneelidest võib ehitada ka majale fassaadi,“ seletab Helen Anijalg.  

 

Kokkuvõttes kergem katus
 

Mida peaks maja konstruktsiooni ja tugevuse planeerimisel arvestama päikesekatuse puhul? Helen Anijalg ütleb, et integreeritud lahendus on oluliselt kergem kui tavakatus pluss lisaks sinna peale kinnitatavad päikesepaneelid. Roofit.solari paneeli ruutmeeter kaalub 14 kg. Tavaliste päikesepaneelide puhul tuleb kogu katuse raskus oluliselt suurem.
Ehitisintegreeritud lahendus võimaldab seda, et ei panda kahte kihti materjali katusele teineteise otsa ja ära jääb ühe täiendava paigalduse kulu (mis võib olla kohati ligi 30% päikesepaneelide soetamise hinnale veel juurde).

Kokkuvõttes on ehitisintegreeritud päikesepaneelide lahendus keskkonnasõbralikum ja soodsam kui topeltkihi (uue katuse pluss täiendavate päikesepaneelide) panemine. Uue maja ehitamise või katuse vahetuse vajaduse korral tasub kindlasti kaaluda ehitisintegreeritud lahendust. Kui aga korralik katus on juba olemas, mis lähema 30 aasta jooksul vahetamist ei vaja, siis on odavam vaid tavaliste päikesepaneelide lisamine katusele.Lumi probleemiks ei osutu
 

Kas paks lumekiht talvisel katusel takistab energia tootmist? Ideaalne katuse kalle on 45 kraadi, mis tagab selle, et lumi sulab üldjuhul ise maha. Käsitsi valtsitud katuse miinimumnõue on 2 kraadi ja Click/Klassiku katuseprofiili puhul vähemalt 10 kraadi. Päikesepaneelide suhtes oleks parim 30–45kraadine kalle.

„Päikesepaneelid on päikese käes u 40 kraadi soojemad kui välisõhk.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Sarnased artiklid