Mida arvestada välisukse valikul?

Urve Vilk
Soojapidavusest olulisem on ukse kvaliteet. Ust avatakse ju mitmekümneid kordi enam kui aknaid. | Shutterstock

Uksetootjad hoiatavad välisukse veebipoest ostmise eest – kui ukse kvaliteedis ega väljanägemises pole oma silmaga veendutud, võib juhtuda, et pärast nädalast kasutamist on vaja see välja vahetada.

Doorfixi juhatuse liikme Villu Läätse sõnul on kaht sorti kliente: ühed valivad ukse hinna järgi, teised aga tahavad kindlad olla selle kvaliteedis ja soojapidavuses. Mida odava ukse valik siis kaasa võib tuua?
Eramajade ehitajad otsivad sageli võimalikult odavat lahendust, aga Lääts teab ehitaja "ökonoomitamisega" olevat juhtunud sedagi, et elanik on otsustanud vaid nädal pärast uude majja kolimist ukse välja vahetada. "Nii võib juhtuda eelkõige siis, kui ost on tehtud veebipoest ehk uks valitud vaid pildi järgi, ilma et oleks seda oma silmaga nähtud – alles majas sees elades selgub selle kehv kvaliteet."

Kui odav uks valitakse tuulekojaga majja, pole asi veel väga hull – sinna ei saja ju vähemalt lund sisse. Aga kõige halvem on olukord muidugi juhul, kui tegu on ainsa välisuksega – siis kannatab kehva ukse tõttu elukvaliteet palju.
Neile, kelle valikut mõjutab siiski suuresti hind, soovitab Lääts valida uks kampaaniatoodete hulgast – nii näiteks võib saada muidu 3000eurose kvaliteetukse 1500ga. Paljud passivadki peale just sooduskampaaniatele.
 

Mustale uksele must lukk ja link
 

Põltsamaa Uksetehase juhatuse liige Tõnu Rehema nendib, et kui suuremale osale majadest sobivad standarduksed – ukse saab valida sobivast hinnaklassist ja lihtsalt ette panna –, siis nende poole pöördutakse erilahenduste soovidega, oma joonistega. "Näiteks on arhitekt ette näinud mittestandardsel moel klaasi kasutamist või on tegu tavalisest laiema uksega, mida mujalt ei leia."Ukse värvi on Rehema sõnul võimalik valida kataloogist. Isegi nõnda, et raamistik ühte, tahvlid teist ja leng hoopis kolmandat värvi. Ka luku ja lingi viimistluse saab valida just sellise, mis sobib ülejäänud ukse materjalidega: näiteks populaarse musta ukse juurde ka musta värvi lukk, link ja käepide.
 

Ostuotsus sünnib salongis
 

Põltsamaa Uksetehas, mille hinnaskaala on turu keskmine, valmistab uksi ka tammespoonkattega, mida paljud teised ei tee – tammespoon meeldib paljudele selle suurestruktuurse pinnamustri pärast.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad