Mida arvestada välisukse valikul?

Urve Vilk
Soojapidavusest olulisem on ukse kvaliteet. Ust avatakse ju mitmekümneid kordi enam kui aknaid. | Shutterstock

Uksetootjad hoiatavad välisukse veebipoest ostmise eest – kui ukse kvaliteedis ega väljanägemises pole oma silmaga veendutud, võib juhtuda, et pärast nädalast kasutamist on vaja see välja vahetada.

Doorfixi juhatuse liikme Villu Läätse sõnul on kaht sorti kliente: ühed valivad ukse hinna järgi, teised aga tahavad kindlad olla selle kvaliteedis ja soojapidavuses. Mida odava ukse valik siis kaasa võib tuua?
Eramajade ehitajad otsivad sageli võimalikult odavat lahendust, aga Lääts teab ehitaja "ökonoomitamisega" olevat juhtunud sedagi, et elanik on otsustanud vaid nädal pärast uude majja kolimist ukse välja vahetada. "Nii võib juhtuda eelkõige siis, kui ost on tehtud veebipoest ehk uks valitud vaid pildi järgi, ilma et oleks seda oma silmaga nähtud – alles majas sees elades selgub selle kehv kvaliteet."

Kui odav uks valitakse tuulekojaga majja, pole asi veel väga hull – sinna ei saja ju vähemalt lund sisse. Aga kõige halvem on olukord muidugi juhul, kui tegu on ainsa välisuksega – siis kannatab kehva ukse tõttu elukvaliteet palju.
Neile, kelle valikut mõjutab siiski suuresti hind, soovitab Lääts valida uks kampaaniatoodete hulgast – nii näiteks võib saada muidu 3000eurose kvaliteetukse 1500ga. Paljud passivadki peale just sooduskampaaniatele.
 

Mustale uksele must lukk ja link
 

Põltsamaa Uksetehase juhatuse liige Tõnu Rehema nendib, et kui suuremale osale majadest sobivad standarduksed – ukse saab valida sobivast hinnaklassist ja lihtsalt ette panna –, siis nende poole pöördutakse erilahenduste soovidega, oma joonistega. "Näiteks on arhitekt ette näinud mittestandardsel moel klaasi kasutamist või on tegu tavalisest laiema uksega, mida mujalt ei leia."Ukse värvi on Rehema sõnul võimalik valida kataloogist. Isegi nõnda, et raamistik ühte, tahvlid teist ja leng hoopis kolmandat värvi. Ka luku ja lingi viimistluse saab valida just sellise, mis sobib ülejäänud ukse materjalidega: näiteks populaarse musta ukse juurde ka musta värvi lukk, link ja käepide.
 

Ostuotsus sünnib salongis
 

Põltsamaa Uksetehas, mille hinnaskaala on turu keskmine, valmistab uksi ka tammespoonkattega, mida paljud teised ei tee – tammespoon meeldib paljudele selle suurestruktuurse pinnamustri pärast. Viimistlusena uksed peitsitakse ja lakitakse.

Rehema nendib, et ostuotsus tehakse sageli poes või salongis kohapeal, kus näidised väljas ja võimalik uksi oma silmaga näha. "Vahel otsustatakse isegi arhitekti otsus ümber, öeldes et ega tema majas elama hakka," kirjeldab ta. Seepärast palutakse alati kliendilt esmalt hinnaindikatsiooniks vajalikke andmeid ning kui nende põhjal tehtud pakkumine sobib, kutsutakse kohapeale vaatama ja katsuma.
 

Uks lukku võõrsile rännates
 

Lääts tunnistab, et väga suurest innovatsioonist toodete osas nende sektoris rääkida ei saa, kuigi teatud tehnoloogiline hüpe umbes viis aastat tagasi siiski aset leidis, kui rohkem hakati rääkima uste soojapidavusest ning U-arvust. Enamasti jääb see täna alla 1,0 W/m2K.
Küll aga areneb jõudsalt ustega seonduv elektroonikapool – näiteks saab lukke juhtida ja avada nutiseadme abil distantsilt, ise kasvõi Tais viibides: "Tänapäeval on võimalik panna kõik uksed avanema ühe ja sama võtmega – nii panipaik, garaaž, kui maja."


Soojapidavuse ja turvalisuse olulisus
 

Läätse sõnul on uste roll maja soojapidavuses, võrreldes akendega, mis moodustavad seinapinnast protsentuaalselt märksa suurema pinna, üsna väike. "Soojapidavusest olulisem on ukse kvaliteet. Ust avatakse ju mitmekümneid kordi enam kui aknaid."

Põltsamaa Uksetehase toodangu standardiks on kolmekordsed klaaspaketid kahekordse tihendiga, ent ka Rehema nendib, et ukse roll kogu hoone U-arvu tulemuse mõjutamisel on vähene: mitte suurem kui kolmas komakoht arvus. Niisiis, neil, kellele kõige kõrgem U-arv pole oluline, on võimalus valida ka kahekordse klaaspaketiga ja ühekordse tihendiga uks, mis maksab muidugi vähem.

Kuna eramud muutuvad avaramaks ja sellega seoses muutuvad ka uksed – näiteks on sageli uste külgedel või üleval lisaklaasid, mis muudab elamise valgemaks ja rõõmsamaks –, tasub valida sissemurdmiskaitsele RC 2 vastava varustusega uks. Lääts kiidab, et klaasiga ust pole mõtet karta, aknast on kurikaelal igal juhul lihtsam sisse minna.
 

Ehituse ajaks ette asendusuks
 

Iga välisuks ei sobi meie kliimasse ja mitte kõigis oludes ei säili ukse väljanägemine ühtmoodi. Rehema sõnul ei kehti nende uksele garantii, juhul kui ukse kohale ei ole paigaldatud nõutud suurusega varikatust. Sest näiteks puituksele ei meeldi, kui see saab vihma. Nii et sellega tuleb arvestada, kuigi osade majade projektis pole varikatust paraku ette nähtudki.

Loevad ka teised esialgu ehk pisiasjadena tunduda võivad detailid. Näiteks tuleb arvesse võtta, millises ilmakaares uks paikneb. "Kui see on lõunas, paistab hommikul üheksast õhtul viieni uksele päike, mis tähendab, et uks paisub," räägib Rehema. Sel juhul tuleks lingi ja ukse vahele jätta väike vahe, et see kinni ei paisuks.

Kõige enam ostetakse uksi sügisel – erasektoris on selleks ajaks majakarbid valmis. Ent selgi juhul tasub jälgida mõnd lihtsat nippi. "Ehitamise ajaks panevad nutikad ehitajad või siis omanik ise majale ette ajutise ukse, et see ehituse käigus kannatada ei saaks," räägib Rehema, et ehitamine on üsna räpakas tegevus ja uut ust ei maksa sisetööde käigus ära mäkerdada.


Mida arvestada välisust valides?
​​​​​​

Asukoht. Kas tegu on peasissekäigu-, majanduskäigu- või kõrvalhoone uksega? Millisesse ilmakaarde uks jääb? Lõunakaarde tasub valida hele toon, sest tumedam uks soojeneb kergemini ja kuumus võib kahjustada ukse välimust.

Energiasäästlikkus. Ukse soojapidavus sõltub selle paksusest. Lisaks isloatsioonimaterjalile mõjutab soojapidavust tihendite kvaliteet. Ukse energiasäästlikkuse kohta annab aimu selle U-arv.

Vastupidavus. Et uuele uksele kehtiks garantii, peab selle kohal olema varikatus, takistamaks sademete otsest langemist uksele.

Turvalisus. Klassile RC 2 vastav uks pakub lisaturvalisust – sellel on kõrgema taseme turvavarustus, mis on saadaval ka küljeosadele ja framuugidele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid