Kui uks enam ei käi... Mida annab teha?
Ketlin Rauk
Kui uks on kiilunud kinni lengi väändumise tõttu, peavad spetsialistid kogu ukse koos lengiga ava seest välja lõikama ja uuesti paigaldama. | Shutterstock

Kui uksega esineb probleeme, kuid iseenesest on see veel korralik ja päris välja vahetada ei tahaks, tulevad appi spetsiaalselt uste-akende remontimisega tegelevad ettevõtted. Probleemide ennetamiseks soovitavad need firmad ust regulaarselt hooldada ning spetsialistidel üle kontrollida lasta.

Ukseabi OÜ juhatuse liige Martin Pius nendib, et paraku esineb probleeme ka uuemate ustega, mis ei pruugi korralikult sulguda või peab inimene selleks jõudu tarvitama. "Probleemid võivad esineda nii uksehingedes, -materjalis kui ka selles, et uks on lihtsalt kiirustades või valesti paigaldatud," kinnitab Pius. Kuidas siis saavad uksespetsialistid aidata ja mida saab kinnisvaraomanik ise teha enne uksefirmast abi palumist? "Soovitan kinnisvaraomanikel tellida nii uutele kui ka vanadele ustele alati hoolduse, siis võib kindel olla, et need ei kiilu kinni või ei esine muid probleeme," märgib Pius. Samuti aitab regulaarne ja professionaalne hooldus tema sõnul uste eluiga pikendada ja probleeme ennetada.


Hooldus tuvastab vead
 

"Miski pole igavene," tõdeb Pius. "Nii ka uste puhul. Seetõttu tuleks sõltuvalt ukse kasutustihedusest vähemalt kord aastas uksi ja lukustussüsteeme lasta spetsialistidel kontrollida," on ta veendunud. "Ja kui uks on tihedas kasutuses, tuleks seda vähemalt kord kvartalis lasta üle vaadata."

Pius räägib, et hoolduse käigus on võimalik tuvastada uste ja lukkude probleeme ja need nö kaardistada või koheselt likvideerida, kas siis näiteks asendades uksehingi või väänates need tagasi sirgeks. "Kui uks on kiilunud kinni lengi väändumise tõttu, peavad spetsialistid kogu ukse koos lengiga ava seest välja lõikama ja uuesti paigaldama," selgitab ta. "Vahel piisab ka hööveldamisest, et uks jälle käiks."

 

Väldi deformeerumist!
 

Stanestor OÜ juhataja Urmas Petersoni sõnul on uste tootjaid ja maaletoojaid palju ning uksetüübid ja kasutatavad materjalid väga erinevad. "Osadele uksetüüpidele ei ole võimalik leida sobivaid varuosi – lukke, hingi, tihendeid," loetleb ta. "Nende tootmine on lõpetatud või on võimatu kindlaks teha, kes on ukse valmistanud, müünud ja paigaldanud, et sealtkaudu teada saada varuosade hankimise võimalust."

 

Reguleerimine alati ei aita
 

Kinnikiilunud, äravajunud, lõpuni mittesulguva ukse korrastamiseks võib Petersoni sõnul leida erinevaid lahendusi, kuid see sõltub alati olukorrast objektil. "Esineb olukordi, kus lihtsa lahenduse leidmine ei olegi võimalik," kinnitab ta. "Näiteks seinad ei võimalda ukselengi korrektset ja tugevat kinnitust, ukseleht või ukse leng on tugevalt deformeerunud või muud seesugust."

Peterson märgib, et mõnikord saab abi ukse hingede laagrite vahetamisest või hingede reguleerimisest, kuid mitte alati. "Keevishingede väljavahetamisel saab kahjustada ukse viimistlus, uks vajaks ülevärvimist töökojas ja see lahendus üldjuhul ei sobi, kuna ukseava jääb pikemaks ajaks avatuks ning lahtiseks," teab ta.

 

Puhasta ja määri!
 

Peterson soovitab järjekindlalt uksi kontrollida, hooldada ning ka puhastada, järgides uue uksega kaasa antud kasutus- ja hooldusjuhendit - ja seda koheselt pärast uue ukse soetamist ning kasutuselevõttu. "Kindlasti ei soovita kellelgi osta kaugetelt maadelt toodud või keldritöökodades valmistatud uksi, mis võivad küll kaunilt läikida, on hinnalt odavad, kuid samas ei õigusta end üldse ekspluatatsioonis," hoiatab ta.

Ka OÜ Saku Metall müügijuht Aivo Hiie rõhutab uste hooldamise tähtsust. "Vähemalt kaks korda aastas peab uksi kindlasti hooldama," kinnitab ta. "Kui hingi ei määrita, jäävad need kuivaks ning varsti ongi probleemid käes." Hiie sõnul saab nende ettevõttest abi mitmesuguste situatsioonide puhul. "Tegeleme näiteks hingede vahetusega – uksele keevitatakse uued hinged," ütleb ta. "Kui uks on vajunud, on võimalik hingesid väänata ja reguleerida." Ta lisab aga, et kui uks on juba väga käest ära, siis oleks mõistlikum lasta hoopis uus uks paigaldada.

Sarnased artiklid