Miimika on pärilik. Viha puhul on miimika eriti sarnane

Kodutohter
Lähedaste sugulaste näomiimika võib olla üsna sarnane. | Shutterstock

Charles Darwin kirjeldas juba 1872. aastal oma raamatus The Expression of Emotion in Man and Animals isa ja poja sarnast käitumist magamise ajal, viidates selliste sarnasuste võimalikule päritavusele. Nüüd on Iisraeli teadlased pimedate inimeste uuringutega näidanud, et vähemalt pereliikmete sarnane näomiimika võib olla päritav.

Haifa ülikooli teadlased evolutsioonibioloog Eviatar Nevo juhtimisel uurisid 21 sünnist saadik pimedat vabatahtlikku, lisaks uuriti ka nägijatest sugulasi.

Uuriti kokku 43 erinevat näoilmet, mis väljendasid kuut emotsionaalset seisundit: kurbus, viha, vastikus, rõõm, üllatus ning keskendumine.

Analüüsides pimedate inimeste miimikat eri emotsioonide puhul nende nägijatest pereliikmete omadega selgus: hoolimata sellest, et pimedad ei olnud kunagi näinud oma pereliikmete nägusid, oli nende näomiimika äärmiselt sarnane. Sarnasus oli suurim viha puhul ning väikseim rõõmu ja kurbuse puhul. Teadlaste arvates on näomiimika päritavus ainus võimalus selle nähtuse selgitamiseks.

Teadlaste edasine tegevus on suunatud näomiimikat mõjutavate konkreetsete geenide väljaselgitamisele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid