Miks kõik diivanil vedelejad paksuks ei lähe?

Kodutohter
Inimesed, kes kaalus juurde võtavad, istuvad rohkem ühe koha peal kui need, kes saledana püsivad. | Shutterstock

Sugugi mitte kõik vähe liikuvad inimesed ei lähe paksuks. Põhjus võib peituda geenides. Ent geenipärand võib mõjutada ehk hoopis erineval viisil: inimesed, kes kaalus juurde võtavad, istuvad rohkem ühe koha peal kui need, kes saledana püsivad.

Ehkki ka viimased peavad end mitteaktiivseteks ja laiskadeks liikujateks, liigutavad nad end päevas kaks ja pool tundi rohkem kui tüsedad. Energiakulutus on neil seega ööpäevas 350 kcal suurem.

USAs Mayo kliinikus läbiviidud uuringus kasutati liikumise mõõtmiseks nimelt selleks valmistatud erilist seadet. Katsealuste liikumist jälgiti kümme ööpäeva. Osalejate hulgast, kellest kõik klassifitseerisid end laiskadeks liikujateks, olid pooled saledad ja pooled ülekaalulised. Saledad seisid, kõndisid, koristasid, poodlesid ja tegelesid kasvõi kitarrimänguga, aga ülekaalulised istusid paigal.

Teadlased järeldasid, et liikumisvajadus on bioloogiliselt kindlaks määratud. Vähese liikumiskalduvusega inimesed võivad aga teadlikult end rohkem liigutada. Salenemine ei eelda rassimist jõusaalis või iga päev jooksmas käimist – ka tavapärases ümbruses võib oma ellu rohkem füüsilist aktiivsust tuua.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid