Miks valida graniidist köögivalamu?

Kaup24
Sisuturundus
Shutterstock

Köögi puhul on oluline õige valamu valik. Uut valamut soetades tasub panna tähele paljusid asjaolusid - nii materjali, mõõtmeid kui ka seda, kas valamu peaks olema tasapinnapealne või altpoolt monteeritav.

Materjalidest on tuntumad roostevabast terasest ja graniidist valamud, kuid tegelikult on nende valik palju suurem. Näiteks on olemas ka malmist, akrüülist ja keraamilised köögivalamud. Materjali valides on põhiliseks teguriks hind, kuid materjal määrab suurenisti vastupidavuse. Graniitvalamud võivad vastu pidada kuni paarkümmend aastat. Vaatame lähemalt, miks valida just graniidist valamu kööki?

Köögivalamute valikuga saate tutvuda siit.

Koostis ja struktuur

Graniidist valamud koosnevad 80% graniidi osakestest ja 20% akrüülvaigust. See võimaldab pinnal taluda kuni 280 kraadist temperatuuri. Lisaks annab vastupidavuse kodutehnika suhtes ning pind ei kahjustu termilise šoki ja köögiriistadega kokku puutudes.

Graniit on peene tekstuuriga, kuid mitte poorne. See tagab hügieenilisuse, kuna bakterite kasv väheneb. Oluline on seejuures ka õige hooldus. Graniitvalamuid on saadaval erinevates värvitoonides, mis võimaldab lisada köögile värvi.

Valamu mõõtmed

Valamut valides on oluline ka suurus. Juhul, kui soovite vahetada valamu välja ilma köögimööblita, tasub lähtuda varasema valamu mõõtmetest. Muidu ei mahu valamu tööpinnale ära või jääb ava valamule suureks. Tasub jälgida ka valamu all oleva kapi laiust. See määrab, kas valamu kauss mahub sinna. Iga tootja toob välja valamute puhul minimaalse aluskapi laiuse, mis võimaldab leida kööki sobiva kraanikausi.

Lisaks tasub mõelda sellele, kas kraanikaussi läheb vaja vaid üksikute nõude ja toiduainete pesemiseks või kasutatakse ka valamu lisapinda. Leidub mudeleid, kus on ainult kausi osa kui ka selliseid, millel on paremal või vasakul suur lisapind. Seda saab kasutada lõikelauana või puu- ja juurviljade nõrutamiseks.

Peale kausi on oluline ka õigete lisatarvikute valik. Kraanikausi juurde kuuluvad nii segisti, nõrutuskauss kui ka sifoon. Kaup24.ee veebipoes on saadaval lai valik köögisegisteid.

Valamu tüüp

Lisaks materjalile ja suurusele erinevad valamud paigaldusviisi poolest. Pealt paigaldatavad valamud pannakse töötasapinna peale. Nende eeliseks on lihtne paigaldus ja soodne hind. Valamu serv katab töötasapinda, mistõttu ei ole vaja muretseda, et raskemat potti või panni loputades tasapinna kivist äär võiks juhusliku müksu tõttu kahjustada saada.

Pealt süvistatud valamud on töötasapinna sees. Valamu serva laiune joon freesitakse kivisse, jättes kraanikausi samale tasandile töötasapinnaga. Sellise lahenduse eelduseks on väga hea kvaliteediga valamu, kuna kvaliteetsetel tootjatel on valamud reeglina sarnaste mõõtmetega ning materjal on piisavalt paks. Ebakvaliteetsetel valamutel võib tekkida paigaldamisel kõrvalekaldeid, mistõttu on nende kivisse sobitamine keeruline.

Kõige populaarsem on alt paigaldatav valamu. Kiviplaadi sisse lõigatakse valamusuurune ava. Seejärel servad poleeritakse ja valamu kinnitatakse töötasapinna alla. Tulemus on kena ja praktiline ning töötasapinnal oleva puru saab pühkida otse valamusse.

Alt süvistatud valamu on sarnaselt alt paigalatava valamuga kinnitatud tööpinna alla. Tulemus on väga elegantne, kui valida kiviga sarnane valamu ja kivi serv ei paista kogu paksuses. Kui soovite, et tulemus oleks veelgi stiilsem, tasub tellida tööpinda süvistatud veesooned.

Hooldus

Õige hooldus tagab selle, et valamu peaks vastu pikki aastaid. Võrreldes roostevabast terasest valamutega on graniitvalamute hooldus natuke keerulisem, kuid siiski üsna lihtne. Pinna saab puhtaks koduste vahenditega.

Esmalt tuleb teha kindlaks, mis laadi plekiga tegemist on. Kohvi ja tee plekid saab puhtaks lihtsalt nõudepesuvahendiga. Veidi tugevamate plekkide jaoks on aga vaja kreempuhastajat. Seda tuleb lisada svammile ning õrnade liigutustega eemaldada mustus. Tugevate plekkide vastu aitab nõudepesumasina tablett. Täitke valamu veega ja lahustage seal nõudepesumasina tablett. Jätke lahus 12 tunniks ning seejärel loputage pind veega ja kuivatage pehme lapiga.

Üldjuhul saab valamu puhtaks seebise nailonharjaga ringjaid liigutusi tehes. Vältida tasub abrasiivseid puhastusvahendeid, pulbreid, valgendajaid ja torupuhasteid. Samuti tasub valamu kvaliteedi hoidmiseks vältida ammoniaak- ja naatriumhüdroksiidi lahuseid. Peale puhastamist loputage valamut põhjalikult.

Lisatarvikud

Peale valamu on ideaalse kraanikausi jaoks vaja veel muidki lisatarvikuid, nagu segistit, nõrutuskaussi, sifooni, lõikelauda ja seebidosaatorit. Selleks, et uus kraanikauss oleks terviklik, on lisaks valamule vaja ka segistit. Seda valides tasub lähtuda materjalist ja disainist, kuid oluline on ka mugavus, mis tagab kiire ja sujuva nõude pesemise ja toiduvalmistamise.

Õigete mõõtudega nõrutuskaussi ja lõikelauda saab kinnitada otse valamule. Otse valamule kinnitatava seebidosaatori abil saab hoida kokku lisapinda. Peale selle on selline vaatepilt silmale kena vaadata ja seebidosaatori asukoht on kindel. Dosaator on enamasti kroomist ning tühjaks saades on seda lihtne valamu alt täita.

Suurepäraselt planeeritud köök võimaldab teha söögitegemise lihtsamaks ja mugavaks, kestes pikki aastaid. Niimoodi ei pea pidevalt kööki ümber kujundama. Selleks, et kogu köögile värskendust anda, tasub vaadata ka muid remondiks ja ehituseks vajalikke seadmeid. Sanitaartehnika parima hinnaga leiate Kaup24 veebipoest.

Sarnased artiklid