Mitmekülgne abimees. Tööd, mida on mugav ja mõistlik teha survepesuriga

Sisuturundus
Aiamööbli saab kevadel kiiresti puhtaks. | STIHL

Survepesur on kodumajapidamises ütlemata vajalik ja tubli tööriist. Survepesuriga töötamisel hoiad palju aega ja jõudu kokku. Järgnevalt vaatamegi, milliseid puhastustöid saab selle tööriistaga teha ja mida seejuures silmas pidada.

Kuidas pesta autosid, mootorrattaid ja muid sõidukeid kasutades survepesurit?

Esimese asjana tasub väga määrdunud sõiduk lihtsalt surveveega puhtaks loputada ning suurem mustus ja sodi lihtsalt maha pesta. Pese nii, et survejoa lehvik oleks ca 5-8 cm laiusega. Kui pesudüüsi survenurk ei ole muudetav liiguta lihtsalt pesudüüsi pinnast kaugemale või lähemale, et vajalik survejoa laius saavutada. Ole ettevaatlikum nõrgemate pindade juures, nagu klaasid, tuled, plastikpinnad vms kohad. Seal kasuta laiemat ja madalama survega survejuga (hoia pesudüüsi kaugemal).

Kanna survepesuri abil pinnale pesuaine. Kui sõiduk ei ole väga määrdunud, võib pesuaine kanda otse kergele mustusele, nii toimib see isegi paremini, kuna pesuaine ja mustuse vahel ei ole kaitsvat veekihti. Väga määrdunud sõiduki puhul võib suure mustuse maha loputamise järgselt lasta sõidukil ka kuivada, et siis pesuaine juba kuivale pinnale kanda. Pesuaine peale kandmiseks on vajalik seadistada kõik survepesurid madalsurvele, eraldi pesuainepaagiga seadmetel käib see pesuainepaagi düüsilt, sisse ehitatud pesuainepaagiga mudelitel pesudüüsist reguleerimise teel. NB! Ära lase pesuainel pinnale ära kuivada!

Pese mustus sõidukilt maha. Selleks võib kasutada ainult survepesurit (toimib väga hea pesuaine ja hea surve ja veehulgaga pesuri koostöös), puhast pesušvammi, survepesuri püstolitoru külge käivat pesuharja (iseäranis kasulik näiteks busside, treilerite, vagunelamute jms suurte pindade pesemisel). 
NB! Pese rattad, rattakoopad, põhi jms mustad kohad viimasena, kuna muidu võib pesušvammi või -harja külge jääda väikseid kivikesi või liivaterasid, mis kahjustavad pesemisel sõiduki värvitud pindu!

Loputa survepesuriga sõiduk. Loputamisel toimi survejoaga samuti nagu esmasel suurema mustuse maha loputamisel. Ehk siis nõrgematel pindadel madalam ja laiem survejuga. Kasuta raskesti ligipääsetavate kohtade pesemiseks erinevaid nurkadega pesutorusid või -düüse. Nii saab mugavalt ära pesta ka valuvelgede sisemised osad, rattakoobaste nurgatagused, põrkeraudade sisenurgad, põhjalinnad jms raskesti ligipääsetavad kohad.

Ära unusta puhastada ka „nurgataguseid“ kohti, ukseääred, ukseauguservad, lävepakud, ukselinkide alused, peeglitagused jms kohad, kuhu survejuga niisama ei pääse.

Peale loputamist võib kanda sõidukile ka loputusvaha, mis lihtsustab sõiduki kuivatamist, kuna moodustab pinnale vett hülgava kihi. Kuivatamine on oluline selleks, et sõiduki pinnale ei jääks kuivanud vee triipe või laike. Kuivatamiseks sobib nii tavaline rätik, kui selleks mõeldud spetsiaalne seemisnahast lapp.

 

Ole ettevaatlikum nõrgemate pindade juures, nagu klaasid, tuled, plastikpinnad. | STIHL

Mida saab pesuriga veel teha peale sõidukite pesemise?

Aiad

Pese oma valget aeda igal kevadel, või vähemalt igal teisel aastal. Lisaks esteetilisele väärtusele tagab selline tegevus ka aia pikaealisuse, kuna eemaldatakse sinna kogunenud jääkained ja sammal, mis võivad puitmaterjali kahjustama hakata.

Maja puit- või tellisfassaad

Nagu aedadegi puhul võiks seinu pesta vähemalt igal teisel aastal, et tagada selle esteetiline väärtus. Seinade pesemisel võib kasutada ka spetsiaalseid pesuaineid, mida saab pinnale kanda pesuri pesuainepaaki kasutades. Lase sel natuke mõjuda (ära lase kuivada) ning pese sein survepesuriga

Garaažiuksed

Plstist, metallist või puidust uksed saavad vaevata puhtaks, võib kasutada ka pesuvahendeid sügavama mustuse eemaldamiseks. Värvitud uste puhastamisel jälgida, et pesuriga värvi ma ei peseks.

Väligrill

Grillahjud saavad rasvaseks ja mustaks üsna kiiresti. Et uuele grillihooajale mugavalt vastu minna pese grillahi kevadel survepesuriga puhtaks. Söegrilli sisemise pinna saab mugavalt puhtaks kasutades pöörlevat pesudüüsi.

Ämblikuvõrgud ja herilasepesad

Survepesuriga saab mugavalt välitingimustes eemaldada ka ämblikuvõrke, herilasepesasid jms objekte, mis aias olemist just kõige mugavamaks ei tee. Herilasepesade eemaldamisel oleks soovituslik kasutada siiski ennem putukamürki, kuna nad ei pruugi väga õnnelikud olla, kui survejoaga nende pesa kallal toimetama hakata.

Betoonist, plaaditud või kividest kõnni- ja sissesõiduteed

Aasta jooksul koguneb nende pindade peale üllatuslikult palju kõntsa. Selle saab kätte üsna mugavalt kasutades pöörlevat pesudüüsi. Kõnniteed näevad välja nagu uued pärast pesu.

Terrassid

Kevadine puitterrassi pesu annab sellele täiesti uue ilme. Kasuta selleks spetsiaalset terrassipesuharja, mis puhastab pinnad ka tugevast mustusest samas ilma üleliigse pritsimiseta. Spetsiaalne düüsisüsteem lubab harjal kergelt õhus olles ka ebatasasest pinnast kergelt üle libiseda ning pinda ei pea higimull otsa ees nühkima.

Aiamööbel

Välimööbel on niiehknaa ehituslikult tehtud veekindlaks, seega seda võib üsna rahulikult survepesuriga pesta. Eriti heledamat plastikust mööblit, mis kogu õues leiduva mustuse enda külge tahab kleepida. Siin kasutaks pigem tavalise pesudüüsi ning veidi madalamat survet, kuna suur surve või pöörlev pesudüüs võib erinevaid pindasid lõhkuda.

Niidu- ja muud aiatöömasinad

Pese muruniiduki või murutraktori niidudeki alust, mullafreesi terasid ja korpust, trimmeri trimmikaitset jms seadmeid survepesuriga, et eemaldada kinni kuivanud murujäätmed, muld jms kraam lihtsalt ja mugavalt. NB! Pane tähele, et survejuga ei suunataks otse mootorile, laagritele, võllidele või muudele sellistele sõlmedele! Pese ainult korpust!

Putukavõrgud

Ka kalavõrgud, taimekaitse võrgud, põhimõtteliselt kõik võrgud. Kasuta muidugi tavalisest madalamat survet, kuna kõrge surve võib võrgusilma kahjustada.

Porivaibad

Riputa porivaip kuhugi üles, et mustus saaks maha joosta ning pese põhjalikult ülaservast allapoole. Ära kasuta pöörlevat pesudüüsi, mis võib materjali vigastada.

Prügikast

Suvi, palavus, kergelt roiskuv prügi… Ei ole meeldiv, eks? Peale prügipäeva võta oma plastikust prügikast, kanna sinna sisse veidi pesuainet, pese kõik õlge survepesuriga ja ebameeldivad lõhnad vähenevad vähemalt 10 korda.

Paat, jalgratas, aiakäru jms, kõik mis on õues, seda kõike saab survepesuriga ka teatud töövõtteid või lisavarustust kasutades ka puhastada.

Ole töötamisel ettevaatlik!
 

Ära kasuta autode pesemiseks pöörlevat pesudüüsi, kuna selle oluliselt suurem survejuga võib vigastada värvipinda

Ole esmase survejoaga päästiku vajutamisel ettevaatlik, kuna see on veidi tugevam, kui tavaline töösurve. Päästiku esmasel vajutamisel suuna survejuga pestavast pinnast eemale (soovituslikult maha).

Proovi sõidukeid pesta betoonist vms pinnal. Kruus ja killustik võivad maast survejoa kogemata maha suunamisel üles lennata ning kahjustada värvitud pindu.

Ära suuna tugevat survejuga kohtadele, kus värvi- või lakipind on vigastatud (tükk väljas vms), kuna see võib vigastust süvendada ning suuremalt pinnalt värvi või laki eemaldada. Sealtsamast sobib pesur näiteks vana lahtise värvi eemaldamiseks erinevatelt pindadelt.

Ära kunagi kasuta survejuga mootoriruumi, pakiruumi või salongi pesemiseks. Kontrolli enne pesemist, et ka aknad kinni oleks.

Ära suuna survejuga liiga pikaks ajaks otse paneelide vahelistesse pragudesse, kuna need on kõige tõenäolisemad kohad, kust vesi võib sisse lekkida. Samas saab niinmoodi kontrollida näiteks uksetihendite lekkekindlust.

  

STIHLi näpunäited
 

Ära trassisurvevoolikut liiga lühikesena hoia, ca 7m on optimaalne. Kui kasutada sisse ehitatud pesuainepaagiga pesureid võib juhtuda, et pesuri seismisel, kui ta on trassiga ühendatud, võib pesuainet veetrassi lekkida. Selle takistamiseks tuleks kasutada kas tagasivoolutõkestit või eemaldada survepesur trassist koheselt peale töö lõpetamist ning kasutada veidi pikemat trassivoolikut.

Kontrolli, et kõik trassivoolikud ja ka survepesuri voolikud oleksid lekkevabad, et süsteemi ei imbuks õhku.

Kõrgsurvevoolik tuleb kasutamisel alati täielikult lahti rullida, et ennetada voolikusse sõlmede tekkimist

Enne pesuri käivitamist hoia pesupüstoli päästikut nii kaua all, kuni sealt jookseb ühtlane veesurve. Sule päästik ning käivita pesur. Nii on vesi kohe masinas sees ning pesur ei pea hakkame survet üles pumpama. Samuti ei teki töö  alguses õhumulle, mis surve kõikuma panevad.

Esimese päästikuvajutusega suuna survejuga pestavast pinnast eemale, kuna esmane surve on veidi kõrgem, kui tavaline töösurve.

Hoia pesupüstolit pinna suhtes 45 kraadise nurga all, et suurendada survejoa tööulatust (mustus pestakse maha ühes suunas).

Pese väiksemaid pindu korraga. Pese alati pindu ülevalt alla, et ei tekiks kuivanud mustuse jugasid puhtale pinnale.

Loputa alati põhjalikult!

Ära jäta masinat surve alla pärast töö lõpetamist. Jäta masin seisma, eemalda vooluvõrgust ja veetrassist ning vajuta survepüstoli päästikule, et surve pumbast maha lasta.

Ära jäta talveks pesurit külma garaaži, kuna jäätumisel paisuv vesi võib pumba ära lõhkuda.

Kasuta pesuriga alati ka kaitsevarustust, vähemalt kaitseprille!

 

STIHLi survepesurivaliku leiate SIIT.

Sarnased artiklid