Naine, väldi seda viga, kui soovid, et kallim teeks majapidamistöid

kodus.ee
majapidamistööd
Kodutööde jagamiseni viib rahulik omavaheline jutuajamine, mitte etteheited | Shutterstock

Kuigi koduste ülesannete võrdsest jagamisest on palju räägitud, jääb paraku kogu Euroopas naissugu ikka kaotajaks: üle 70% naistest peab ka koduse majapidamise oma õlule võtma. Kuidas aga kallimat kodutöödesse kaasata?

Eurostati andmete kohaselt tegi iga päev süüa ja/või majapidamistöid 76% vähemalt 18-aastastest Eesti naistest ja 47% sama vanadest meestest. Kuigi naiste ja meeste vaheline erinevus tundub suur, on see üks euroliidu väiksemaid, selgub statistikast.  Eeskmiselt tegi euroliidus iga päev süüa ja/või majapidamistöid 79% naistest ja 34% meestest. Kõige suuremad erinevused naiste ja meeste vahel olid Kreekas (85% naistest ja 16% meestest) ja Itaalias (81% ja 20%) ning kõige väiksemad Rootsis (74% naistest ja 56% meestest) ja Lätis (82% ja 57%)

Niisiis tuleks elukaaslane või abikaasa ka kodutöödesse kaasata, aga kuidas? Saksa suhtenõustaja Silvia Faucki hinnagul teevad naised tihti kodutööde jagamist soovides ühe olulise suhtlusvea - nad alustavad etteheidetest. "Kui mehed midagi täielikult vihkavad, siis on see näägutamine ja etteheited, nii et sellega väga kaugele ei jõua. Ükski täiskasvanu ei soovi, et teda koheldaks nagu pahandust teinud last,  kes on karistuse ehk siis kodutööde tegemise ära teeninud," hoiatab ta. "Võtke parem ette rahulik selgitamine, soe ja sõbralik lähenemine ja mõistlik selleteemaline jutuajamine, mis on oluliselt tulemuslikum."

Sama meelt on ka nõustamiskeskuse Tark Süda nõustaja Imbi Viirok. "Tülisid aitab vältida see, kui räägime partneriga oma ootustest, mitte oma rahulolematusest ja sõnastame ootused väga selgelt. Selle asemel, et pahandada: “Sa ei aita kunagi mul koristada” on oluliselt produktiivsem jagada ootust: “Mul oleks sellest palju abi, kui laupäeva hommikuti tõmbad sina tolmuimejaga põrandad üle, siis saan mina samal ajal pesu pesema panna.” Tuleb meeles pidada, et ka kodutööde tegemine võib olla lõbus ja loominguline. Selleks saab näiteks korraldada mõne võistluse, valida taustaks mõnusa muusika või teha asju vahel hoopis teistmoodi kui tavaliselt," annab ta nõu. Rohkem Imbi Viiroki nõuandeid, kuidas kogu pere, ka lapsed,  kodutöödesse kaasata, näed siit.

 

Naiste ja meeste elu Euroopas

poll: 

Kuidas on teie peres jagatud majapidamistööd?

Sarnased artiklid