Tartus Tähe ja Kuu tänava nurgal asuvat Karlova Kohvi röstikoda ja kohvikut võib nimetada ka pudrubaariks, sest peale hea ökokohvi pakutakse seal avamisest saati igal hommikul uut magusa(ma)t ning lõuna ajal toekamat putru. Kolme ja poole aasta jooksul pole menüüs kordunud ükski puder!
„Kui Eestis pole palju kohti, kus pakutakse putru, siis mujal maailmas on pudrubaaride trend levinud juba kümmekond aastat. Meile meeldib inimesi üllatada ja meie pudrud on tavapärasest hoopis erinevad,“ kommenteerib pudrufanaatik Laura Valli. Siis lisab, et teine üllatus on see, et kohv sobib soolaste toitudega. Siinmail on laiemalt levinud arusaam, et kohv kõlab kokku koogiga.
Aga Karlova Kohvi tragidel eestvedajatel Laura Mäharil ja Laura Vallil on õnnestunud paljude meelt muuta. Üha enam tellitakse toitva pudru kõrvale kohvi. Kui põhjamaades on riisipudrul kindel koht jõulumenüüs, siis Eesti oma putrusid annab samuti jõuluroaks väärindada.
„Meil on palju väikesi veskeid, kust saab häid teraviljatooteid, millest jõuluputru teha. Kasutada võib erilisi (ja hinnalisi) lisandeid, mida muidu oma köögis ei raatsi pruukida – safranit, piisakest alkoholi, vürtse, pähkleid vms,“ soovitab pudruspets. Seejärel lisab, et verivorstist ja hapukapsast inspiratsiooni otsides võiks jõulupudru osisteks võtta ka kruubid ja hapukapsa.
Jõuluroas on kohane kasutada kodumaist toorainet: speltat, tavalist nisu, otra, rukist, kaera, tatart. Biomarketitest on võimalik valida kinoat, hirssi, kuskussi, mannat, erinevaid riise – punast, musta, basmatiriisi. Kui lasta fantaasial lennata ja pakkuda pudru kõrvale huvitavaid lisandeid – pähkleid, rosinaid, mett, marju, seeni jne –, siis on võimalusi ülimaitsvat toitu komponeerida veel rohkem. Samuti saab pudruks tampida köögivilju.